کرونا؛ هشدار درباره احتمال فاجعه در سوریه
سازمان ملل متحد، پزشکان و سازمان‌های امدادی هشدار داده‌اند که اردوگاه پناهجویان شمال غرب سوریه در صورت شیوع کرونا با پیامدهای فاجعه‌آمیز مواجه است.

از حدود سه ماه پیش که دولت سوریه برای بازپس‌گیری ادلب حملات گسترده‌ای آغاز کرد، حدود یک میلیون سوری آواره شدند.

با اینکه هنوز هیچ مورد مثبتی از ابتلا به ویروس کرونا گزارش نشده، مقام‌های بهداشتی در محل نگرانند که اگر تجهیزات پزشکی به زودی به این کمپ‌ها نرسد، تا صد هزار نفر از ابتلا به بیماری جان خود را از دست بدهند.

استفان دوجاریک، از سخنگویان سازمان ملل، می‌گوید در حال حاضر بیش از شش میلیون نفر در داخل سوریه آواره هستند و کسانی که اخیرا از درگیری‌های ادلب گریخته‌اند به شدت در معرض خطرند.

آقای دوجاریک می‌گوید: "بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، آوارگان در شرایطی زندگی می‌کنند که آنها را نسبت به عفونت‌های تنفسی بسیار آسیب‌پذیر می‌کند. علاوه بر جمعیت بالا آنها تحت‌ فشارهای جسمی و روحی زیادی هستند که ناشی از نداشتن خانه، غذا و آب تمیز است."

او گفته است که سازمان بهداشت جهانی تمام تلاشش را می‌کند تا سوریه برای مقابله با این بیماری آماده شود.

آسیب‌پذیری کمپ‌ها
اردوگاه‌های پناهجویان که معمولا متشکل از صدها یا هزاران چادر کنار هم و بسیار متراکم است بستری مناسب برای شیوع ویروس است.

در تنها یکی از کمپ‌های آوارگان سوری در مرز ترکیه صدها هزار پناهجو زندگی می‌کنند. در چنین جایی رعایت فاصله اجتماعی امن ناممکن است.

ام بلال العمر، پناهجوی سوری، می‌گوید نگران دو فرزندش است: "با چیزهایی که درباره نحوه گسترش این ویروس شنیدم خیلی نگرانم که جای شلوغی مثل اینجا آلوده بشود. اینجا رعایت کردن فاصله با دیگران بسیار سخت است و آدم می‌تواند چادر خودش را تمیز نگه دارد اما بیرون آن را نه."

اولین کیت آزمایشی چهارشنبه ۲۵ مارس به این اردوگاه در مرز ترکیه رسید و تاکنون نتیجه همه آزمایش‌ها منفی بوده است. اما فقط یک آزمایشگاه در این اردوگاه وجود دارد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، می‌گوید: "در اقصی نقاط سوریه تلاش‌ها در جریان است تا آزمایشگاه، بخش‌های قرنطینه، بخش آموزش و اطلاع‌رسانی عمومی، اماکن بهداشتی و بخش مراقبت‌های ویژه راه‌اندازی شود و گروه‌هایی که بیشتر در معرض خطرند شناسایی شوند."

در گذشته بیمارستان‌ها بارها هدف حمله نیروهای سوری و متحدانشان قرار گرفته‌ و مراکز بهداشتی با کمبود کادر پزشکی، دارو و تجهیزات روبرو هستند.

فعلا در ادلب آتش‌بس برقرار است، اما اگر پای ویروس کرونا به چنین کمپ‌هایی باز شود، می‌تواند فاجعه بیافریند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.