هشدار کارشناسان درباره آسیب حفر چاه به نقش رستم و تخت جمشید

کارشناسان میراث فرهنگی درباره «عملیات حفاری در حوزه آب و برق» در حریم بنای تاریخی نقش رستم هشدار دادند.

افشین یزدانی، عضو شورای فنی تخت جمشید، روز دوشنبه ۱۸ فروردین به خبرگزاری ایلنا گفته است با توجه به اینکه شاهد «به وجود آمدن شکاف‌های متعدد» در این بنای تاریخی هستیم، «نباید هیچگونه مجوزی برای حفر چاه و برداشت آب‌های زیرزمینی صادر شود».

او با انتقاد از سکوت سازمان میراث فرهنگی درباره حفر چاه در اطراف این بنای تاریخی، گفته است: «نشست و فرونشست زمین که در نقش رستم شاهد هستیم هر روز بیشتر می‌شود».

وی همچنین گفته است زمین‌های اطراف تخت جمشید «تبدیل به شوره‌زار شده‌اند» و آب شور این منطقه «می‌تواند در بلندمدت آسیب‌هایی را متوجه این میراث جهانی کند».

خبرگزاری ایسنا نیز در گزارشی که روز ۱۸ فروردین منتشر کرده، خبر داده است که در حدود ۲۰۰ متری محوطه نقش رستم، افرادی با مجوز وزارت نیرو در حال حفر چاه هستند.

کامران فلاحی، فعال میراث فرهنگی استان فارس در این زمینه به خبرگزاری ایسنا گفته است این چاه در محوطه‌ای در حال حفر شدن است که «هنوز توسط باستان‌شناسان حفاری بررسی نشده» و «در هر قدم آن ممکن است یافته‌ای تاریخی بیرون بیاید».

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.