متخصصان سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا عازم چین شدند

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی روز جمعه ۲۰ تیر اعلام کرد که گروهی از متخصصان این سازمان به منظور تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا که به یک بیماری جهان‌گیر تبدیل شده، عازم چین شده‌اند.

گفته می‌شود این ویروس که از حیوان به انسان منتقل شده از بازاری در شهر ووهان چین شیوع یافته است. مقامات چین این بازار را تعطیل کرده‌اند.

مارگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفت که متخصصان بیماری‌های واگیردار و بهداشت حیوانات همراه با دانشمندان چینی مسیر و گستره این تحقیقات را مشخص می‌کنند.

وی بدون اشاره به نام این متخصصان اظهار داشت: «آنها راهی [چین] شده‌اند و اکنون در هواپیما هستند. آنها یک گروه متخصص پیشرو هستند که تلاش می‌کنند، مسئله را ریشه‌یابی کنند.»

خانم هریس ادامه داد: «یکی از بزرگترین مسائلی که همه می‌خواهند روشن شود و به همین خاطر نیز ما متخصص بهداشت حیوانات را اعزام کرده‌ایم، این است که مشخص شود آیا این ویروس از گونه‌های جیوانی به انسان منتقل شده و جهش یافته و اگر چنین است، دقیقا کدام حیوان.»

این مقام سازمان بهداشت جهانی افزود: «ما می‌دانیم که این ویروس شباهت زیادی به ویروسی دارد که در خفاش است، اما آیا از طریق یک گونه حیوانی واسطه به انسان منتقل شده است؟ این پرسشی است که ما همه منتظر پاسخ به آن هستیم.»

دونالد ترامپ و مایک پومپئو، رئیس جمهور و وزیر خارجه ایالات متحده، گفته‌اند که احتمالا منشاء این ویروس آزمایشگاهی در ووهان چین باشد، اگرچه آنها مستنداتی ارائه نکرده‌اند، اما چین نیز به شدت آن را تکذیب کرده است. از سویی دانشمندان و نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده گفته‌اند که منشاء این ویروس طبیعت بوده است.

لورنس گاستین از اساتید دانشگاه جورج تاون در واشینگتن به خبرگزاری رویترز گفت: «اگر عمل اشتباهی انجام شده باشد – که ما احتمالا هیچ وقت به یک نتیجه قطعی نرسیم – خیلی سخت بتوان آن را برملا کرد.»

وی افزود: «آن بازار تره‌بار بلافاصله تعطیل شده است. هیچ سند مستقل، ارزیابی یا تحقیقی هم درباره احتمال یک بیماری مشترک میان انسان و حیوان وجود ندارد. از این رو خیلی سخت است که بتوان به گذشته بازگشت و قطعات را کنار هم چید.»

با استفاده از خبرگزاری رویترز؛ س.ن

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.