گزارشگران بدون مرز خواستار تحقیقات شفاف درباره کشته‌شدن خبرنگار رادیو آزادی شد

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار انجام تحقیقات شفاف درباره کشته‌شدن محمد الیاس‌ داعی، خبرنگار رادیو آزادی شده است.

رضا معینی، رئیس بخش ایران و افغانستان این سازمان در بیانیه‌ای که روز شنبه ۲۴ آبان منتشر شد، تاکید کرده است که عاملان این «رویداد تکان‌دهنده» باید مجازات شوند و چنین حوادثی برای خبرنگاران «نباید تکرار شوند».

محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، روز پنج‌شنبه ۲۲ آبان پس از انفجار یک بمب جاگذاری‌شده در خودرویش در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند افغانستان کشته شد.

این خبرنگار ۳۳ ساله از سال ۲۰۰۸ با رادیو آزادی که اخبار و تحولات افغانستان را پوشش می‌دهد، همکاری داشت.

پیش از این گزارش‌هایی از تهدید او توسط گروه طالبان منتشر شده بود ولی این گروه تاکنون مسئولیت این حمله را قبول نکرده و گفته است که در حال تحقیقات در این زمینه است.

با این حال طارق آرین، سخنگوی وزارت داخلۀ (وزارت کشور) افغانستان مسئولیت این قتل را متوجه گروه طالبان دانسته و گفته است تاکنون این گروه ۵۰ خبرنگار را کشته است.

چند روز پیش از کشته شدن آقای داعی، یما سیاوش، گوینده پیشین تلویزیون طلوع نیوز نیز در حمله‌‌ای مشابه پس از انفجار یک بمب در خودرویش در شهر کابل کشته شد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.