انجمن قلم آلمان: خیابانی در برلین به اسم روح‌الله زم شود

شاخه آلمانی انجمن جهانی قلم (پن) به سنای برلین پیشنهاد داده نام خیابانی که سفارت جمهوری اسلامی در آن قرار دارد، به روح‌الله زم تغییر کند تا هر مکاتبه با سفارت، یادآور جنایت صورت گرفته باشد.

شاخه آلمانی انجمن جهانی قلم (PEN) که مرکز آن در شهر دارمشتات قرار دارد، اعدام روح‌الله زم، روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی محکوم کرد.این انجمن با ابراز تاسف عمیق از اجرای این حکم تاکید کرده که کشتن زم نباید برای ایران بدون پیامد و هزینه سیاسی و اقتصادی بماند.

پن هم چنین پیشنهاد کرده که بخشی از بلوار عریض Podbielskiallee در برلین به اسم روح‌الله زم نامگذاری شود. این خیابانی است که سفارت جمهوری اسلامی در آن قرار دارد.

لیندر سوکوف، معاون انجمن پن آلمان می‌‌گوید: «از سنای برلین تقاضا می‌کنیم که هر چه زودتر در این باره تصمیم بگیرد تا هر نامه‌ای و پیامی برای سفارت جمهوری اسلامی، نام روح‌الله زم بر آن باشد و این جنایت فجیع فراموش نشود.»

 روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی "آمدنیوز" با بیش از یک میلیون کاربر، بامداد شنبه ۲۲ آذر اعدام شد.

او که پس از سرکوب جنبش سبز به فرانسه رفته بود، در جریان سفر به عراق در عملیاتی پیچیده از سوی سپاه پاسداران، دستگیر و به ایران تحویل داده شد. بهمن ۱۳۹۸ دادگاهی به ریاست ابوالقاسم صلواتی او را بر اساس بیش از ۱۵ عنوان اتهام امنیتی، محاکمه و به اعدام محکوم کرد.

طی ۱۳ ماهی که زم در زندان بود، چند فیلم از "اعترافات اجباری" او پخش شد که اعتراض نهادهای حقوق بشری را برانگیخت.

سازمان عفو بین‌الملل، اعدام او را "ضربه‌ای مهلک" به آزادی بیان خواند. اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، کانادا و آمریکا نیز این اعدام را محکوم کردند. اروپا در واکنش به این اعدام نشست اقتصادی با یران را نیز که قرار بود از دوشنبه ۱۴ دسامبر به مدت سه روز در تهران برگزار شود لغو کرد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.