قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد

قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران که در آبان ماه به تصویب کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل رسیده بود، در مجمع عمومی تصویب شد. ایران به تندی واکنش نشان داده و قطعنامه را "فاقد وجاهت قانونی" دانسته است.

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر) قطعنامه "نقض فاحش حقوق بشر در ایران" را با ۸۲ رأی موافق در مقابل ۳۰ رأی مخالف و ۶۴ رای ممتنع تصویب کرد.

این قطعنامه در آبان ماه در کمیته سوم مجمع عمومی با ۷۹ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۶۴ رأی ممتنع به‌ تصویب رسیده بود. گفته شده که تغییراتی در متن قطعنامه مصوب کمیته سوم داده شده است.

در این قطعنامه که به پیشنهاد کانادا تهیه شده، موارد متعددی از نقض حقوق بشر در ایران مورد اعتراض قرار گرفته است؛ از جمله تعداد بالای اعدام‌‌ها، اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال، تبعیض علیه زنان و اقلیت‌ها، بی‌قانونی در برخورد با متهمان، شکنجه و اعتراف‌گیری از متهمان و بازداشت‌های خودسرانه.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تصویب این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل به تندی واکنش نشان داد.

او اقدام دولت کانادا و دیگر "بانیان این قطعنامه" را مصداق "سوءاستفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته‌بینانه سیاسی" و "فاقد هرگونه وجاهت قانونی" دانسته و آن را محکوم کرده است.

خطیب‌زاده تهیه‌کنندگان این قطعنامه را متهم کرد که چشمشان را بر روی "تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران" بسته‌اند و به جای محکوم کردن آمریکا، ایران را محکوم می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به کانادا و دیگر تهیه‌کنندگان این قطعنامه توصیه کرده که "رفتار مداخله‌جویانه و غیراخلاقی در قبال ملت‌های مستقل را متوقف کنند".

او همچنین این گونه اقدامات را "غیرسازنده" و "موجب دامن زدن به کلیشه سازی‌های منفی و برچسب‌زنی سیاسی علیه کشورهای مستقل" دانسته است.

با تصویب این قطعنامه پرونده حقوق بشری ایران در سازمان ملل برای یک سال دیگر باز خواهد ماند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.