گزارش‌گران بدون مرز بازداشت نوشین جعفری را محکوم کرد

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت نوشین جعفری، عکاس‌خبرنگار، و انتقال او به زندان را محکوم کرد و خواستار آزادی او شد.

این نهاد مدافع حقوق فعالان رسانه روز جمعه اول اسفند در اطلاعیه‌ای به شرح برخوردهای نهادهای امنیتی با خانم جعفری پرداخته و با اشاره به گفته‌های وکیل او عنوان کرده که وی «بدون هیچ ابلاغ و احضار و اخطار قبلی» بازداشت شده است.

نوشین جعفری، عکاس و خبرنگار سابق که ۱۲ مرداد ۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده و به پنج سال زندان محکوم شده بود، ۲۹ بهمن امسال بازداشت و برای اجرای حکم به زندان قرچک منتقل شد.

امیر رئیسیان، وکیل خانم جعفری در واکنش به این اقدام به وب‌سایت امتداد گفته بود که حکم دادگاه تجدید نظر موکلش روز شنبه، ۲۵ بهمن ماه به او ابلاغ شده و بدون احضار، ابلاغ یا اخطار قبلی با مراجعه به منزل نوشین جعفری، او را بازداشت و برای اجرای حکم به زندان قرچک منتقل کرده‌اند.

پیشتر وبسایت زیتون گزارش داده بود که خانم جعفری بابت دو اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» در مجموع به پنج سال زندان محکوم شده است. بر اساس قوانین ایران، فقط چهار سال از این حکم قابل اجرا است.

این عکاس و خبرنگار سابق، ۷۲ روز پس از بازداشت در تاریخ ۲۲ مهرماه پارسال با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

سه هفته پس از بازداشت نوشین جعفری، انتشار یک فایل صوتی نشان می‌داد او تحت فشار است که اعتراف کند مسئولیت یک حساب کاربری در توئیتر موسوم به «یار دبستانی» را بر عهده دارد.

کاربران معروف به «ارزشی» در واکنش به خبر بازداشت خانم جعفری گفته بودند که حساب کاربری منتسب به او به «ارزش‌های دینی» اهانت کرده است.

شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، هرگونه ارتباط او با این حساب کاربری را تکذیب کرده است.

شهرزاد جعفری نیز ۱۰ شهریور پس از اینکه درباره بازداشت خواهرش افشاگری کرد، برای مدتی کوتاه بازداشت شد.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.