عفو بین‌الملل؛ لزوم بررسی احتمال "اعدام فراقضایی" در سراوان
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار فیلمی از تیراندازی در منطقه مرزی سراوان اعلام کرد که شلیک با سلاح گرم به سوی افرد غیر مسلح اگر به مرگ افراد منجر شود، قتل عمد است و باید به عنوان "اعدام‌های فراقضایی" مورد تحقیق قرار گیرد.

عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند (۲ مارس) به انتشار تصاویری از درگیری‌های روزهای اخیر در منطقه مرزی سراوان به موضوع شلیک به سوی غیر نظامیان پرداخت. این سازمان حقوق بشری در توییتی نوشت: «وقتی ماموران بر خلاف قانون با سلاح گرم به افراد غیرمسلح شلیک می‌كنند، آنها یا قصد كشتن دارند یا اهمیت نمی‌دهند كه عمل‌شان به احتمال قوی موجب مرگ می‌شود.»

عفو بین‌الملل بر همین اساس نوشت: «قتل‌های حاصل از چنین اقدامی نه تصادفی بلکه عمدی محسوب می‌شوند و باید به عنوان اعدام‌های فراقضایی مورد تحقیق قرار گیرند.»

عفو بین‌الملل در توییت دیگری "روایت یک شاهد عینی" را منتشر کرده است: «با منت و زاری از سپاه خواستیم تا در را باز کنند. مردم مجبور به شکستن زنجیر شدند. اقدام به تیراندازی به سمت مردم و خودروها کردند. راننده ‌پنج-شش ماشین را کشتند. سوخت‌بران داد و فریاد کردند و سپاه به سمت آن‌ها هم تیراندازی کرد و بسیاری کشته و زخمی شدند.»

در روزهای اخیر اینترنت در مناطق درگیری قطع بوده است و اطلاعات زیادی درباره اعتراضات و اتفاقات منتشر نمی‌شود.

خبرگزاری‌های رسمی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند (دوم مارس) از حمله افراد مسلح گروه "جیش العدل" به خودروهای گشتی سپاه پاسداران در منطقه کشتگان شهرستان بم‌پشت هم خبر دادند.

روابط عمومی و تبلیغات قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران تأیید کرد که در حمله به نیروهای مهندسی سپاه در بم‌پشت یک نفر از "کارکنان مهندسی" مجروح و یک نفر هم مفقود شده است.

روحانی: کولبری و سوخت‌بری در شان مردم نیست

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز روز سه شنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بدون اشاره به کشته شدن تعدادی از شهروندان در تیراندازی به سوخت‌بران گفت: «پدیده‌هایی نظیر کولبری و سوخت‌بری، آسیب‌های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به هیچ وجه در شان و منزلت مردم و کشور نیست و باید همه تلاش کنند این وضعیت ناهنجار سریعا سامان یابد.»

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.