هشدار کمپین بین‌المللی حقوق بشر درباره شیوع کرونا در زندان‌های ایران
موج چهارم کرونا در ایران سخت‌تر از موج‌های قبلی آغاز شده اما مقامات قضایی همچنان از اعطای مرخصی به زندانیان خودداری می‌کنند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر خواهان خالی کردن زندان‌ها از جمعیت شده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران طی بیانیه‌ای با اشاره به شیوع موج چهارم کرونا در ایران و به طبع آن در زندان‌ها نسبت به وضعیت جسمی زندانیان هشدار داده است.

در این بیانیه "شرایط نامطلوب بهداشتی و نبود خدمات درمانی در زندان‌های کشور و عدم ارائه خدمات پزشکی مناسب و به خطر انداختن سلامت جسمی زندانیان، مصداق بارز رفتار غیرقانونی مقامات قضایی در مواجهه با زندانیان" دانسته شده است.

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر از رییس قوه قضاییه خواسته تا با اقداماتی نظیر "اعطای گسترده مرخصی، عدم مخالفت‌های بی‌مورد و غیرقانونی با آزادی مشروط، استفاده از تخصص و مهارت زندانیان در خارج از زندان از طریق نظام نیمه‌آزادی" زندان‌های ایران را از جمعیت خالی کند.

بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی بدون گذراندن مرخصی ماه‌ها و سال‌هاست که در زندان به سر می‌برند. تعداد زیادی نیز در یک سال گذشته و در دوران شیوع کرونا برای گذراندن دوران حبس خود به زندان فراخوانده شده‌اند. از آن جمله می‌توان به عالیه مطلب‌زاده، نوشین جعفری، بکتاش آبتین و کیوان صمیمی اشاره کرد.

برای برخی دیگر از زندانیان نیز در آستانه تمام شدن دوران حبس‌شان پرونده جدیدی گشوده شده و آنها را به این علت در زندان نگاه می‌دارند. از جمله این زندانیان می‌توان به گلرخ ایرایی و اسماعیل عبدی اشاره کرد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر مقاماات قضایی جمهوری اسلامی را مسئول حفاظت از جان زندانیان دانسته و از آنها خواسته با اقدامات فوری جلوی شیوع همه‌گیری کرونا در زندان‌ها را بگیرند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر روز دوشنبه ۲۳ فروردین گروهی از زندانیان بند هشت زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به شیوع ویروس کرونا در این زندان، خواستار رسیدگی جدی مسئولان جمهوری اسلامی به وضعیت زندان‌ها شدند.

در این بیانیه با اشاره به ابتلای چند تن از زندانیان و کارمندان زندان اوین آمده است: «پیش از آنکه اتفاق ناگواری را در زندان شاهد باشیم، لازم است که مسئولان قوه قضاییه نسبت به بهبود شرایط خطرناکی که به آن اشاره شده، اقدام فرمایند.»

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.