عفو بین‌الملل: اختلال در مذاکرات صلح افغانستان حقوق زنان و دختران را در معرض خطر قرار داده

سازمان عفو بین‌الملل گفته که اختلال در روند گفتگوهای صلح افغانستان، حقوق زنان و دختران افغانستان را بیشتر در معرض خطر قرارداده است.

این نهاد امروز دوشنبه (سوم جوزا/خرداد) با نشر اعلامیه‌ای گفته که دو دهه دستاوردهای زنان و دختران افغانستان با خطر جدی روبرو و گره‌گشایی از آن انجام نشده است. به گفته این نهاد مشارکت اندک زنان در روند گفتگوهای صلح، حقوق زنان افغانستان را در معرض تهدید قرار داده است.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان از ماه مه سال ۲۰۲۱ آغاز و تاکنون حدود ۲۰ درصد این نیروها از افغانستان خارج شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل نیز با اشاره به خروج نیروها و بن بست مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان، گفته که افغانستان در مقطع حساس دارد.

قرار بود که مذاکرات صلح میان افغانستان و طالبان بعد از دوبار تاخیر، بعد از ماه رمضان در استانبول ترکیه برگزار شود ولی تاکنون مشخص نیست که چه زمان این نشست برگزار خواهد شد، عفو بین‌الملل نیز به این موضوع اشاره کرده است.

یمینی میشرا، مدیر بخش سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا گفته که افغانستان در مرحله حساس قرار دارد. اختلال در روند گفتگوهای صلح و ادامه خشونت‌ها، جان افراد غیرنظامی را در این کشور می‌گیرد. به گفته او با ادامه خروج نیروهای خارجی، افغانستان به سمتی پیش می‌رود که دستاوردهای ۲۰ ساله زنان و دختران در این کشور تهدید می‌شود.

این سازمان گفته، زمان آن فرا رسیده که دولت افغانستان و شرکای بین‌المللی‌اش؛ به صراحت متعهد شوند و تلاش کنند تا حقوق و دستاوردهای زنان در دو دهه گذشته معامله نشود.

عفو بین‌الملل به محدودیت زنان در زمان حاکمیت پنج ساله طالبان (از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱) اشاره کرده و گفته که زنان در این مدت از حق آموزش، کار و حتی بیرون رفتن از خانه بدون داشتن محرم، محروم بودند. به گفته عفو بین‌الملل این محدودیت اکنون نیز در مناطق تحت کنترل طالبان اعمال می‌شود.

این نهاد به پیشرفت‌های زنان از سال ۲۰۰۱ تاکنون اشاره کرده و گفته که اکنون ۳.۳ میلیون دختر به مکتب/مدرسه می‌روند و زنان به صورت فعالانه درعرصه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حضور دارند.

افغانستان
دختران فوتبالیست در کابل

به گفته عفو بین‌الملل، با توجه به ادامه خشونت‌ها در این کشور، زنان وکیل، پزشک، قاضی، معلم، مهندس، ورزشکار، فعال مدنی، سیاستمدار، روزنامه‌نگار، دیوان‌سالار، صاحب مشاغل، افسر پلیس و عضو ارتش هستند.

این نهاد گفته که با همه این دستاوردها، براساس اعلام صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) حدود ۲.۲ میلیون دختر قادر به رفتن به مکتب نیستند و علاوه بر آن، در تیم ۲۱ نفری مذاکره کننده دولت افغانستان فقط چهار زن حضور دارند و درهیأت طالبان هیج زنی حضور ندارد.

عفو بین‌الملل با اشاره به این کمبود، گفته که باید صدای زنان افغان شنیده شود و دولت افغانستان باید از حضور معنی‌دار و مشارکت فراگیر زنان در گفتگوهای صلح اطمینان دهد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.