همایش جهانی رسانه‌ها با پیام صدراعظم آلمان آغاز شد
دویچه وله همایش جهانی رسانه‌ها را با موضوع محوری بحران ناشی از همه‌گیری کرونا و چالش‌های روزنامه نگاری آغاز کرد. این همایش سالانه که با پیام آنگلا مرکل افتتاح شد، هم به شکل آنلاین و هم به شکل حضوری برگزار می‌شود.

روز دوشنبه ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) همایش همه‌ساله جهانی رسانه‌ها (GMF) با پیام ویدیویی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آغاز به کار کرد. عنوان همایش سال جاری "اختلال و نوآوری" است.

اختلالی که همه‌گیری ویروس کرونا در جهان و از جمله در جهان رسانه‌ها و ارتباطات ایجاد کرده بود و نوآوری ناظر بر چالش‌های برخاسته از این همه‌گیری برای فعالیت‌های روزنامه‌نگاری در فردای روز فائق آمدن بر بحران کرونا.

در این همایش دو روزه نمایندگان بیش از ۱۲۰ کشور جهان حضور دارند. آینده دیجیتال و تاثیر آن بر فعالیت‌های رسانه‌ای در پهنه گیتی از جمله مسائلی است که بر اثر شیوع ویروس کرونا به موضوع روز رسانه‌ها تبدیل شده است.

مرکل در سخنرانی خود گفت: «ما در جوامع دموکراتیک به استقبال تحولات جدید می‌رویم، باید به طور مستمر و جدی به این پرسش پاسخ گوییم که آزادی به طور مشخص چه معنایی برای ما دارد و چگونه می‌توانیم این آزادی و حقوق اساسی را پاس داریم.»

پتر لیمبورگ، مدیرعامل دویچه وله نیز به محدودیت‌های فعالیت روزنامه‌نگاری در کشوری مثل بلاروس و تحت دیکتاتوری آلکساندر لوکاشنکو اشاره کرد و گفت:

«آنچه در بلاروس روی می‌دهد، برای اروپا شرم‌آور است. و چنین چیزی بدون حمایت و پشتیبانی روسیه ناممکن است. پوتین و لوکاشنکو، مثل همه رهبران اتوکرات خواستار مطبوعاتی هستند که تنها لب به تحسین آن‌ها بگشاید.»

پتر لیمبورگ، مدیرعامل دویچه وله در همایش جهانی رسانه‌هاز دوشنبه ۱۴ ژوئن، بن
پتر لیمبورگ، مدیرعامل دویچه وله در همایش جهانی رسانه‌هاز دوشنبه ۱۴ ژوئن، بن

لیمبورگ تاکید کرد که چنین چیزی هیچ ارتباطی با روزنامه‌نگاری آزاد ندارد و بخشی از دستگاه تبلیغات محض چنین حکومت‌هایی است.

یکی از شرکت‌کنندگان این همایش در سال جاری، سیاستمدار اپوزیسیون بلاروس، سوتلانا تیخانوفسکایا است. او پس از تقلب انتخاباتی در بلاروس ناگزیر به ترک این کشور شده و در حال حاضر در کشور لیتوانی به سر می‌برد.

از بین دیگر شرکت کنندگان در این کنفرانس می‌توان از تیموتی اسنایدر، پروفسور دانشگاه ییل در آمریکا یاد کرد. اساندیر عمدتا بر روی تحولات اتوکراتیک در کشورهای شرق اروپا تحقیق کرده است.

مدیرعامل دویچه وله از جمله به وضعیت آلکساندر بوراکوف، خبرنگاری که برای دویچه وله درباره یک محاکمه گزارش داده بود، اشاره کرده و بازداشت ۲۰ روزه این خبرنگار بلاروس را محکوم کرده است.

لیمبورگ تاکید کرد که هرگاه موضوع بر سر آزادی مطبوعات باشد، ما موظف هستیم با جدیت تمام از این آزادی در سراسر جهان دفاع کنیم.

جایزه آزادی بیان سال جاری دویچه وله به خبرنگار ۳۳ ساله‌ای از نیجریه تعلق گرفته است. توبوره اووریی، به‌رغم خطر جانی، درباره تجارت انسان در نیجریه گزارش تهیه کرده بود.

جایزه آزادی بیان سال ۲۰۲۱ دویچه وله به خبرنگار نیجریه‌ای، توبوره اووریی تعلق گرفت
جایزه آزادی بیان سال ۲۰۲۱ دویچه وله به خبرنگار نیجریه‌ای، توبوره اووریی تعلق گرفت

بر اساس این گزارش باندهایی زنان نیجریه را به اروپا منتقل کرده و آن‌ها را وادار به تن‌فروشی می‌کردند. انتشار این گزارش باعث شد که پرونده کسانی که در این تجارت انسان دست داشته‌اند، از سوی مقامات نیجریه به جریان افتد.

آرمین لاشت، نخست‌وزیر ایالت نوردراین وستفالن آلمان و نامزد پست صدرات اعظمی این کشور از حزب دموکرات مسیحی در سخنرانی خود در همایش جهانی رسانه‌ها گفت:

«همه‌گیری کرونا که همه ما را غافلگیر کرد به وضوح نشان داد که جهان چقدر به هم مرتبط است.» به باور او، این همه‌گیری بار دیگر اهمیت روزنامه‌نگاری متکی بر تحقیق عمیق را ثابت کرد.

لاشت تاکید کرد که بهم‌پیوستگی جهان نشان داد که «کافی نیست کشورهای ثروتمند نیم‌کره شمالی واکسینه شوند، اما بخش بزرگی از جهان به واکسن کرونا دسترسی نداشته باشد.» نخست‌وزیر ایالت نوردراین وستفالن تاکید کرد که همه‌گیری جهانی نیاز به پاسخی جهانی دارد.

لاشت از تصمیم کشورهای گروه هفت برای ارسال واکسن کرونا به کشورهای فقیر استقبال کرد. کشورهای وابسته به گروه هفت تصمیم گرفته‌اند حدود یک میلیارد دوز واکسن کرونا را در اختیار کشورهای فقیر قرار دهند.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.