کارشناسان سازمان ملل به ایران: حسین شهبازی را اعدام نکنید
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد دربیانیه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواستند از اعدام حسین شهبازی خودداری کند. او زمانی که ۱۷ساله بود مرتکب جنایت شده است. گزارش شده که این جوان برای اقرار به جرم خود شکنجه شده است.

قرار است حکم اعدام حسین شهبازی، فردی که هنگام ارتکاب به یک جنایت تنها ۱۷ سال داشت روز هفتم تیر به اجرا گذاشته شود. کارشناسان سازمان ملل متحد در بیانیه‌‌ای نوشته‌اند:

«ما عمیقا نگران زندگی حسین شهبازی هستیم. به ویژه که گزارش‌هایی نشان می‌دهند که حکم اعدام او ممکن است حتی زودتر از موعد مقرر اجرا شود. اعدام کودکان و جوانانی که زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند به وضوح مغایر قوانین بین المللی حقوق بشر و ممنوع است.»

بر اساس کنوانسیون حقوق کودک که ایران هم آن را امضا کرده، حسین شهبازی هنگام ارتکاب به جرم کودک محسوب می‌شد.

اتهام او چاقو زدن به یک همکلاسی در حین یک درگیری است. گفته می‌شود که او به مدت ۱۱ روز بدون دسترسی به وکیل یا خانواده‌اش توسط پلیس بازجویی شده است. گفته شده که او در این مدت مورد شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف به ارتکاب جرم شده است. در حال حاضر درخواستی برای رسیدگی مجدد پرونده او به دیوان عالی کشور ارائه شده است.

جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۳ قانون مجازات خود را اصلاح کرد تا به قضات اجازه دهد در صورت عدم اطمینان در مورد "رشد ذهنی" فرد در زمان ارتکاب جرم یا عدم درک ماهیت جرم، مجازات‌های جایگزینی را برای کودکان بزهکار در نظر بگیرند.

ایران در سال ۲۰۱۶ نیز به کمیته حقوق کودک سازمان ملل اطمینان داد که این اصلاحیه را به طور سیستماتیک در مورد کلیه مجرمان کودک در معرض اعدام، اعمال خواهد کرد.

جمهوری اسلامی تاکنون به کنوانسیونی که خود پای آن را امضا کرده، کم‌تر پایبند بوده و نوجوانان بسیاری را به چوبه دار سپرده است.

اواخر سال گذشته آرمان عبدالعالی به جرم قتل دوست دختر خود اعدام شد. اودر زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشت. پیش از او نیز محمدحسن رضایی، کودک-مجرمی که هنگام ارتکاب به جرم تنها ۱۶ سال سن داشت، به جرم قتل در جریان یک کشمکش گروهی در زندان رشت اعدام شد.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.