32-2
 
 گزارش کنفرانس مروری بر عملکرد دولت روحانی در دانشگاه جرج واشنگتن
کارنامه دولت  روحانی در بوته نقد کارشناسان
 کارنامه  دولت روحانی در اولین سالگرد 24 خرداد  در پایتخت آمریکا در بوته نقد و بررسی قرار گرفت .
"مروری بر کارنامه دولت روحانی " عنوان نشستی بود که از سوی « انجمن دانشجویان دموکراسی خواه ایرانی دانشگاه جورج واشنگتن » در این دانشگاه برگزار شد .
در این نشست 10 سخنران به دستاوردها و بیم و امید های دولت روحانی پرداختند و دوره یکساله ریاست جمهوری حسن روحانی را از جنبه ها اقتصادی ، سیاست داخلی و خارجی حقوق بشر و زوایای دیگر مورد بحث و بررسی قرار دادند . این نشست در سه پنل و پرسش و پاسخ برگزار شد . این کنفرانس یک نشست تحلیلی و کارشناسی بود و  حالت گردهمایی فعالان سیاسی را نداشت. علاوه بر حضور ده ها نفر در این کنفرانس  یک روزه بیش از صد نفر نیز به طور متوسط از طریق آن لاین و فضای مجازی تماشاگر این برنامه بودند.  
 
32-4
 
روحانی تغییر چشم گیری نداده است
 جو استورک نایب رئیس بخش خاورمیانه و شمال افریقا سازمان دیدبان حقوق بشر و کارشناس موضوعات حقوق بشر در این منطقه در مراسم آغاز این نشست با اشاره به این که نشان دادن کلید توسط روحانی می توانست یک امید باشد برای یک تغییر بزرگ گفت:اما رییس جمهوری ایران قدرتی در حد و قد یک رییس جمهور ندارد .
وی افزرود : بنا به  ساختار حکومتی ایران ،رییس قوه مجریه قدرت خاصی در دست ندارد .
رئیس بخش خاورمیانه و شمال افریقا سازمان دیدبان حقوق بشر ادامه داد:قدرت روحانی بر روی قوه قضاییه و یا فعالیت های وزارت اطلاعات بسیار محدود است .
او با تاکید بر این که حسن روحانی بیشتر به دنبال رفع و حل گفتگوی هسته ای است گفت :البته در این یک سال نکات مثبتی همچون آزادی نسرین ستوده و یا بازگشایی خانه سینما در کارنامه خود دارد.
این کارشناس موضوعات حقوق بشر گفت: زمانی که روحانی به عنوان یک رییس جمهور در اکانت سوشال مدیای خود همچون توییتر در مورد مباحثی همچون دستگیری گروه"هپی" ها در ایران مینویسد بیانگر آن است که او  از قدرت اجرایی بالایی برخوردار نیست و تنها نظر خود رادر مورد مسائل عنوان میکند .
به گفته وی گرچه به نظر می رسید که روحان یبهدنبال یک تغییر بزرگ در ایران است ولی کارنامه یکساله او بیانگر آن است که محدودیت او در تصمیم گیری و اجرا باعث شده  او نتواند گامی به سوی این تغییر بردارد و تغییر چشم گیری در ایران رخ نداده است.
 
32-2
 
مهمترین دلیل انتخاب روحانی بهبود وضعیت اقتصادی بود
مهرانگیز کار وکیل، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی یکی دیگر از سخنرانان این نشست با اشاره به این که نگاه کردن به کارنامه یک ساله روحانی دشوار است گفت : با وجود گروه هایی که مزاحم تحول ایران هستند و با تیز زبانی و کلام عریان روحانی در مخالفت با آنها نمی توان گفت که ریس جهموری ایران توانسته به شعارهایش نزدیک شود یا نه .
او با تاکید بر این که مهمترین انگیزه رای دهندگان به حسن روحانی ، بهبود وضعیت اقتصادی ایران بود ادامه داد: بعد از 8 سال دشواری در ایران ، جامعه سرخورده تر از آن بود که به دنبال تقویت جامعه مدنی یا باز شدن فضای سیاسی باشد .
مهرانگیز کار با اشاره به اینکه  روحانی در بحث وضعیت حقوق بشر نتوانسته تحولی ایجاد کند گفت: حرف ها ،وعده ها و حتی منشور حقوق شهروندی روحانی دلگرم کننده نبوده است . روحانی حتی به اعدام های گسترده اعتراضی نشان نداد و معلوم بود که او به سادگی از پس این کارها بر نمی آید.
این حقوق دادن در بحث مذاکرات هسته ای با اشاره به این که به نظر می رسد روحانی اسقلالی در این مورد ندارد افزود : این مذاکرات به صورت مخفیانه قبل از روی کار آمدن دولت روحانی آغاز شده بود ولی به دلیل ضعف و نقص در اطلاع رسانی جامعه از آن بی خبر است.
از نظر این فعال اجتماعی دولت روحانی در مسائل دانشجویی نیز کارنامه موفقی از خود ارائه نداده است و  درخواست های دانشجویان در یک سال اخیر محقق نشده است.
کار گفت: تنها امیدی که شاید بتوان به کارنامه یک سال آینده روحانی داشت دستاوردهای هسته ای خواهد بود . گرچه در حال حاضر معلوم نیست  روحانی به چه اندازه در زمینه مذاکرات اتمی با غرب به موفقیت برسد اما نتیجه مثبت مذاکرات با غرب و کاهش تحریم ها  میتواند نقطه روشنی در کارنامه سال آینده دولت او باشد .
این حقوقدان انتخابات پیش روی مجلس نمایندگان و خبرگان را امید دیگری برای دولت روحانی خواند و گفت: اگر مجلس آینده چینشی غیر از ترکیب فعلی داشته باشد ، شاید بتواند « اعتماد به نفس » روحانی را بالا ببرد و او بتواند مردم و مجلسیان را به عنوان تکیه گاه خود بداند .
او ادامه داد : این نتیجه در صورتی دست یافتنی می شود که دولت او دستاوردهایی در گشایش اقتصادی ایجاد کنند تا شاید شورای نگهبان در تایید صلاحیت نمایندگان خوش بینانه تر عمل کند .
کار همچنین با اشاره به حوزه فرهنگ گفت : روحانی در این حوزه نیز حرفهای زده ، ولی نتوانسته تغییری را در عرصه مطبوعات انجام دهد و دولت او  نتوانسته در مورد حق سندیکا به روزنامه نگاران به جای برسد.
این فعال حقوق زنان اظهارات حسن فیروزآبادی رییس ستاد کل نیروهای مسلح را در حمایت از روحانی از جمله موفقیت وی در رابطه با سپاه دانست و گفت: با محدودیت هایی که روحانی در عمل دارد متوجه می شویم این شرایطی نیست که ما را به سمت ایده آل ببرد .
این فعال اجتماعی  همچنین به اختلاف درونی ساختار قدرت در ایران پرداخت ، و به اظهارات آیت الله مصباح در مورد روحانی و شکل گیری گروه "دلواپسان"  اشاره کرد.
این وکیل گفت: تصور نمی کنم بشود یک ارزیابی و قضاوت همه جانبه در مورد سال اول ریاست جمهوری روحانی داشت.
او ابراز امیدواری کرد برای سال دوم  دولت روحانی حرف های بهتری داشته باشیم .
 
32-3
 
دولت روحانی دنبال مدیریت رابطه با آمریکا است
دکتر جلیل روشندل، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی یکی دیگر از سخنرانان بود که سیاست خارجی دولت روحانی را ارزیابی کرد.
او با طرح چند پرسش محورهای سخنان خود را چید .
این استاد علوم سیاسی و امنیت بین المللی در دانشگاه ئی سی یو  مشکل را نه در روحانی ، بلکه در نوع تقسیم قدرت در ایران دانست ، سیستمی که به گفته وی رئیس جمهوری نقش اجرایی چندانی ندارد و عمده قدرت در دست رهبر است .
او آرای روحانی را از نظر عددی با انتخابات مصر و آرای 51 درصدی "محمد مرسی" مقایسه کرد و گفت: این دولت با اکثریت شکننده به قدرت رسیده است .
این استاد دانشگاه با اشاره به این که روحانی در چیدمان کابینه تا حدودی موافقت عام را داشت ادامه داد : او مهره قوی به نام محمد جواد ظریف را با خود آورد تا بتواند نخستین معظل سیاست خارجی ایران و روابط ایران با غرب را حل کند.
او با اشاره به این که مهترین وعده آقای روحانی برنامه اقتصادی و اجتماعی است گفت: تمام مباحثی چون بازگشایی سفارت انگلیس ، برداشته شدن تحریم ها در زمان کوتاه ،کنترل نرخ ارز، مهار و تثبیت تورم ، رشد و شکوفایی صنایع و همه مباحث اقتصادی و اجتماعی دیگر در گرو گفتگو بر سر مسائل هسته ای است .
روشندل گفت : همه وعده های روحانی تحت الشعاع و تابع حل مساله و وعده هسته ای است .
وی با تاکید بر این که رابطه با آمریکا هیچ وقت در اولویت نبوده و نیست گفت : طبق برنامه کلی آنقدر که آقای روحانی به دنبال حل پرونده هسته ای است به فکر عادی سازی روابط ایران و آمریکا نیست.
این استاد دانشگاه ادامه می دهد :دولت روحانی بدنبال مدیریت رابطه با آمریکا است. تا این مدیریت بتواند وضعیت اقتصادی ایران را بهتر کند
او با اشاره به این که آیت الله خامنه ای با مشورت حلقه مشاوران خواهان پایان مذاکرات هسته ای نیست گفت : بیت رهبری دنبال نزدیکی با غرب نیست ، چون می تواند پایه قدرت را در ایران ویران کند .
روشندل گفت :دولت روحانی ، اگر یک قدم جلو رفته ، دو قدم عقب آمده ؛ که این ریشه در اختلافات محافل قدرت در ایران دارد.
این استاد دانشگاه با طرح این سوال که آیا مذاکرات هسته ای در چارچوب یک استراتژی برد-برد تعقیب شده و دسناوردهای مثبتی داشته است گفت :در سیاست ایران برداشت درستی از بازی برد-برد وجود ندارد .  عوامل یک استراتژی برد-برد وجود دارد ولی به بهترین نحو از آن استقاده نمی شود .
او با تاکید بر این که باید گام به گام جلو رفت گفت: اگر قرار باشد فکر کنیم همه چیز بعد از مذاکرات هسته ای به وضعیت عادی بر می گردد اشتباه است .
این استاد دانشگاه با این سوال که آیا ایران توانسته است در یارگیری منطقه ای خود تجدید نظر و سیاست خود را در قبال سوریه و حزب الله به نحوی تغییر دهد که به جای پرداخت هزینه سودآوری استراتژیک داشته باشد گفت: کشوری که بالقوه 15 همسایه دارد و احساس می کند همواره در خطر است هنوز الفبای یارگیری منطقه ای را دنبال نکرده است .
این استاد دانشگاه با زیر سوال بردن وضعیت دیپلماسی ایران در در دهه های اخیر گفت : تیم روحانی در ارتباط با سیاست خاورمیانه ضعیف عمل کرده است هنوز برای حل و فصل معضل خاورمیانه آمادگی ندارد و بیشترین سرمایه های خود را روی حزب الله و سوریه می گذارد.
وی در نهایت با اشاره به موانع موجود بر سر راه سیاست خارجی ایران و چشم انداز آینده ، شاه کلید برون رفت از این بن بست فعلی را عقلانیت سیاسی عنوان کرد .
روشندل با اشاره به این که نمی توان به روحانی نمره مردود داد کارنامه دولت روحانی را تجدید خواند و ابراز امیدواری کرد که سال آینده به وی نمره قبولی دهد.
 
دولت روحانی سیاست پولی ندارد
محمدرضا جهان پرور، پژوهشگرِ اقتصادی در فدرال رزرو در واشنگتن دی سی نیز با مروری بر کارنامه  اقتصادی دولت روحانی گفت:ایران امسال سومین کشور با تورم بالا در سطح دنیا بوده است .
وی با اشاره به این که رشد درآمد سرانه ایران حتی نسبت به کشورهای همسایه نیزبسیار پایین تر است گفت: مدیریت اقتصاد در ایران بسیار ضعیف است .
جهان پرور با تاکید بر این که را حل  کنترل تورم در سال 1984 میلادی مشخص شده و بر مبنای این فرمول می توان تورم را در زمانی کوتاه 6 تا یک سال کنترل کرد گفت: برای این کنترل هزینه هایی باید پرداخت شود که هیچ یک از دولت هایی ایران حاضربه پرداخت چنین هزینه ای نبودند .
این پژوهشگرِ اقتصادی گفت : از سال 1997 تا 2011 بالای 27 درصد بیکاری در ایران وجود داشته است این درحالی است که اقتصاد دانان رقم واقعی آن را بسیار بالاتر میدانند
وی با بیان آماری از کارآفرینی و جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران  افزود :در سال 2013 در بین بیش از 190 کشور دنیا ایران با رتبه 144 برابر نیجریه جزو سخترین کشورها برای ثبت و شروع به کار و سرمایه گذاری شد .
او ادامه داد: درحقیقت بجز عراق و افغانستان همه کشورهای همسایه  ایران شرایط آسان تری برای سرمایه گذاری خارجی دارند . از این رو سرمایه گذار خارجی امارات متحده عربی را ، به ایران برای سرمایه گذاری ترجیح میدهد.
جهان پرور، با اشاره به آمار و ارقام ، به کارنامه اقتصادی دولت یازدهم پرداخت و از تورم ، بیکاری ، عدم اشتغال آفرینی ، کمبود سرمایه گذاری خارجی گفت.
وی در ادامه اظهارات خود ، به فساد مالی و بحران های بزرگ در بهره برداری های نادرست از منابع مالی در ایران پرداخت .
او همچنین سیستم پرداخت بانکی در ایران را ناکارآمد و ابتدایی خواند و گفت: سیاست های غلط و نامعلوم این حکومت باعث می شود اطلاع دقیقی از بانک ها دردست نباشد .
این استاد دانشگاه با اشاره به اظهارات برخی مقامات حکومتی مبنی بر ورشکستگی 4 بانک در ایران گفت: مقامات ایران این اخبار را به دلیل مصلحت نظام  مخفی میکنند .
در کنار اظهارات مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران ، از گفته ای آیت الله خمینی ، تا تاکید آیت خامنه ای بر اقتصاد مقاومتی
جهان پرور در سخنان خود با آمار و ارقام به بحث نقدینگی در ایران ، وضعیت بازار بورس تهران و تزریق پول به بازار ارز وضعیت آشفته کشاورزی و بحران آب نیز پرداخت .
به گفته وی ، تنها راه دولت روحانی ، چاپ اسکناس است . چرا که به گفته وی دولت روحانی سیاست پولی ندارد . تا رشد پولی حل نشود ، تورم هم حل نمی شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش ، کسب نظر از مراجع تقلید برای حل مباحث اقتصادی همچون تعیین قیمت آب را ، از جمله گرفتارهای اقتصاد ایران دانست . اقتصادی که به گفته وی ، خارج از مکانیسم قیمت و بازار است .
این پژوهشگرِ اقتصادی ، موفقیت روحانی را در گفتگو با غرب دانست . و نمره کارنامه یک ساله دولت روحانی را مثبت ارزیابی نکرد .
 
حوزه فرهنگی اولویت دولت روحانی نیست
"جامعه مدنی در عصر اعتدال" عنوان مطلبی بود که مهدی عربشاهی در نشست "مروری بر کارنامه یکساله دولت روحانی" در مورد آن سخن گفت .

عضو پیشین شورای مرکزی و دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت ، سخنان خود را با نحوه انتخاب حسن روحانی برای چیدن اعضای کابینه یازدهم آغاز کرد و انتخاب روحانی برای وزرای دادگستری ، و کشور را زیر سئوال برد .
وی همچنین به انتخاب وزاری اطلاعات و ورزش و جوانان  روحانی نیز رای منفی داد.
این دانشجوی ستاره دار با تاکید بر این که تغییردر حوزه فرهنگی  در اولویت دولت روحانی نیست گفت : ادامه این شرایط باعث دلسردی پایگاه های اجتماعی در دولت روحانی خواهد شد .
عربشاهی با گریزی به دادهای وبسایت « روحانی سنج » وعده های حسن روحانی را در بوته نقد و تحلیل گذاشت و گفت : تعداد زیادی از وعده های حسن روحانی از جمله وعده رفع فیلترینگ فیس بوک ، آزادی در دانشگاه ها ، بحث حصر موسوی و کروبی و ... اصلا اجرایی نشده است .
عربشاهی با تاکید بر این که  دولت روحانی نیاز به اصلاحات دارد به مواردی اشاره کرد و گفت :دولت روحانی نیاز به برنامه ریزی فوری برای رفع نقص حقوق بشر دارد. همچنین باید اصلاحاتی همچون تغییر دو وزیر دادگستری و کشور را در دستور کار خود قرار دهد و به مطالبات جامعه مدنی به ویژه پیش زمینه های سازماندهی تشکل ها اقدام کند.
32-5

روحانی فقط شعار داد
شاهد علوی فعال و تحلیلگر سیاسی و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه ملی تهران نیز به کارنامه یکسال روحانی و اقلیت ها پرداخت .
وی به بازخوانی برنامه انتخاباتی روحانی و بیانیه ده بندی شماره سه با مضمون حقوق اقوام، ادیان و مذاهب پرداخت و و با این سوال آغاز کردکه آیا حسن روحانی طرح یا لایحه ای را برای بهبود وضعیت اقلیت ها به مجلس ارائه داده است؟وی گفت ، نه تنها جواب ان سوال منفی است که در این مدت دولت او مستقیما در بدتر شدن فضا نقش داشته است .
وی گفت: اکثر دستگیری ها در حوزه اقلیت های قومی و مذهبی توسط وزارت اطلاعات است که مستقیما زیر نظر اوست .
این فعال سیاسی افزود: قبل از به قدرت رسیدن روحانی 39 نفر بهایی در زندان داشتیم در حالی که در همین یک سال 16 مورد دستگیری جدید و 25 بازداشت وآزاد به قید وثیقه در کارنامه روحانی ثبت شده است و برای اهل حق هم برخورد های شدید تر بوده است.
وی با اشاره به وزارت علوم در کابینه روحانی گفت: گرچه منع قانونی برای تحصیل بهاییان در وزارت علوم وجود ندارد ولی امکانی نیز برای ادامه تحصیل آنها فراهم نشده و دانشجویان بهایی امکان تحصیل ندارند.
علوی با تاکید بر بندی از بیانیه روحانی مبتنی بر شایسته سالاری و مشارکت عمومی مردم در مدیریت گفت : اهل سنت هیچ جای در دولت ها بعد از انقلاب نداشته ، هر چند روحانی وعده تغییر در این مورد را داده بود ، ولی به غیر یک معاون در وزارت نفت ، مورد دیگری دیده نشده است و نیز هم چنان از فرمانداران غیر محلی استفاده می شود .
وی با اشاره به اصل 15قانون اساسی گفت : دولت روحانی قصد داشت این اصل را اجرا کند ولی هیچ کاری انجام نشد چرا که اصولا تعریف روشنی از این اصل در دولت او وجود ندارد.
این فعال سیاسی ضمن اشاره به وعده های انتخاباتی روحانی و مواضع او و مشاور امور اقلیتهای دولت به این موضوع پرداخت که این وعده ها در چارچوب قوانین جاری و قانون اساس ایران اصلا قابلیت اجرایی ندارند .
علوی شعارهای روحانی در مورد اقلیت های قومی و مذهبی ، را تنها یک شعار انتخاباتی خواند و گفت: با این توضیحات روشن است که ریاست جمهوری و مجموعهدولت صرف نظر از نگاهی که به حقوق اقلیت ها دارند و برنامه ها و راهبردههایی که در این حوزه اختیار میکنند درعمل فاقد قدرت قانونی لازم برای اجرای برنامه های خود بوده و شعارهای سیاسی ایشان تا زمانی که تبدیل به جزیی ازسیاست های کلان نظام سیاسی نشود قابلیت اجرایی پیدا نمی کند .
 
در پایان این نشست میزگرد بررسی عملکرد دولت در سیاست داخلی برگزار شد .
در این میزگرد دکتر امیر حسین گنج بخش ، آقای رجبعلی مزروعی ، دکتر تقی کروبی و مهندس علی افشاری شرکت داشتند و سیاست داخلی دولت روحانی را مورد بحث وبررسی قرار دادند .
 
 
چاره ای جز اتحاد ملت و دولت بر ضد ولایت نیست
امیرحسین گنج‌بخش فعال سیاسی در این میزگرد گفت: بررسی منصفانه تزار نامه دولت روحانی محتاج شناخت بستری است که در آن مردم او را به ریاست جمهوری انتخاب کردند.
وی گفت: شکست پروژه صدور انقلاب اسلامی رهبر که محور اصلی آن گرفتن شمایل اتمی برای تقابل با دشمنان انقلاب اسلامی و در راس آن آمریکا بود ، دوباره دریچه را باز کرد تا مردم به سمت نامزدی روی بیاورند که وعده حل مشکلات هسته ای ، پایان یافتن تحریم ها و سرو سامان دادن به اقتصادی بود که با تاراج منابع ملی توسط دستگاه ولایت و گروه احمدی نژاد ایران را به سرحد ورشکستگی رسانده بود.
. گنج بخش ادامه داد:اما عقب نشینی موقت ولی فقیه در زمینه پذیرش حل مناقشه هسته ای را نباید به حساب دست برداشتن آقای خامنه ای از تقابل با جهان دانست.
این فعال سیاسی افزود: خامنه ای با بهره گیری از تجربه 2 خرداد و با استفاده از قدرت حقوقی خود در ساختار نظام خواهد کوشید که تلاش هایی که در جهت منافع ملی ، خلع ید از رانت خواران اقتصادی و احیای حقوق شهروندی صورت می گیرد ، به شکست منتهی شود.
وی گفت:اما همان تجربه 2 خرداد هم نشان داده است که مهمترین سرمایه کسانی که بر رای مردم استوارند همانا به میان کشاندن این قدرت برای مقابله باتوطئه های ولایت است.
به گفته او ،در این زمینه آقای روحانی با سکوت خود از یک طرف و عدم مبارزه همه جانبه برای تقویت نهاد های مدنی و مردمی را برای تکرار مجدد تجربه تلخ دوم خرداد مهیا کرده اند.
او تاکید کرد:برای تحقق وعده ها چاره ای جز اتحاد ملت و دولت بر ضد ولایت نیست.
 
32-6
 
کارنامه دولت از لحاظ اقتصادی و سیاست خارجی قابل دفاع است
رجبعلی مزروعی سیاستمدار و اقتصاددان وآخرین ریس انجمن صنفی روزنامه‌‌نگاران ایران در این میزگرد گفت: انتخابات ریاست جمهوری ایران در شرایطی بوقوع پیوست که ایران به شدت در انزوا و تحریم و حتی خطر جنگ بود و به نظر داخلی با بحران های چندگانه همچون ضعف اقتصاد  روبرو بود .  وی گفت نگاهی به پیرامون کشور مردم را برا آن داشت تا در انتخابات حضوری فعال داشته باشند از این رو در بین نامزد ها روحانی را برگزیدند که افکارش به سمت اصلاح طلبی سوق داشت.
این سیاستمدار و نماینده مجلس ششم ایران گفت: روحانی در عرصه سیاست خارجی به وعده های خود عمل کرده و در زمینه سیاست داخلی تمرکز بر بهبود اقتصاد بود که آن هم در سایه سیاست خارجی و رفع گام به گام تحریم ها می تواند به عمل نزدیک شود .
مزروعی ادامه داد : دولت روحانی تلاش دارد تا  در سایه  سیاست های خارجی نرخ تورم را کنترل کند وتا کنون توانسته نرخ روند رو به رشد آن را کاهش دهد .
او با اشاره به قشر متوسط فرهنگی جامعه گفت: این گروه از مردم آنقدر درگیر مباحث اقتصادی هستند که کمتر به مردم سالاری یا آزادی فکر میکنند ،اگر دولت روحانی این گروه را به سمت تعادل اقتصادی ببرد خود به خود جامعه به سمت دموکراسی وآزادی حرکت خواهد داشت.
وی با اشاره به این که دولت هنوز در مبارزه با فساد کار چشمگیری نکرده است گفت: کارنامه دولت در این یکسال حرفی برای گفتن ندارد .
 
تقی کروبی استاد حقوق بین‌الملل ومحقق دانشگاه وستمینستر در لندن  نیز در این نشست با مروری بر کارنامه یکساله دولت روحانی در سیاست داخلی گفت:  قدرت افکار عمومی در دوران خاتمی به فراموشی سپرده شد ، اما اوضاع در دوران روحانی نسبت به دوران خاتمی بهتر نشد
نویسنده کتاب «جنگ عادلانه یا ناعدلانه؟ حقوق بین‌الملل و استفاده یک سویه از زور توسط دولت‌ها در پایان قرن بیستم» به روند شکل گیری دولت روحانی اشاره کرد و یادآور شد ، رئیس جمهور بعد از رهبر ، بالاترین مقام کشور است .
 
کارنامه ضعیف سیاست داخلی
علی افشاری فعال سیاسی و بانی برگزاری این نشست نیز در این میزگردبه وعده های روحانی اشاره کرد و گفت: آینه سیاسی هر دولت استاندارها هستند ولی حسن روحانی  در مورد انتخاب استاندارها ضعیف عمل کرده است.
او با اشاره به این که حسن روحانی در زمینه دموکراسی وعده خاصی نداده بود و پیشینه او نیز نکته روشنی در این زمینه نداشت گفت: این درحالی است که خود روحانی معتقد است که انتخاب او  وکابینه اش منطبق بر دمکراسی و تعریف آن است . این فعال سیاسی گفت :دولت روحانی در بحث تمرکز زدایی از دولت و انتخاب نیروهای شایسته محلی  نیزخوب عمل نکرده است .
علی افشاری با تهیه لیستی از وعده های انتخاباتی روحانی می گوید : روحانی نتوانست کار موفق و در خور دفاعی در یک ساله اول کاری خود ثبت کند و این در حالی است که سال اول مهمترین سال کاری یک دولت برای آغاز عمل به وعده های انتخاباتی در حوزه سیاست داخلی  ارزیابی می شود .
این فعال سیاسی در لیست وعده های روحانی به مواردی اشاره کرد که دولت روحانی آنها را مسکوت گذاشته و یا در آنها موفق نبوده است .
تحقق بازگشت ایرانیان ، کاهش برخوردهای پلیسی امنیتی ،رفع حصر موسوی و کروبی و آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی ،گسترش مشارکت سیاسی، بهبود حقوق شهروندی،احیای سازمان برنامه وبودجه ، کاهش محدودیت های  آزادی بیان و اجتماعات،رونق فعالیت حزبی و مواردی از این دست جزو لیست وعد های روحانی بود که افشاری عملکرد دولت را در انها ضعیف و ناکارآمد خواند .
وی زاویه دیگر برای ارزیابی دولت روحانی را نگاه به دولت یازدهم به عنوان مرحله انتقالی  و یا گریز از بد تر به بد  توصیف نمود و گفت در این حوزه بر خلاف حوزه گفتمان اعتدال که کارنامه روحانی تا کنون  ضعیف و مردود است اما هنوز جای کار وجود دارد بشرط اینکه نیرو های دموکراسی خواه از این فرصت برای باز کردن فضای سیاسی استفاده  کنند. او خاطر نشان ساخت دولت روحانی در زمینه ایجاد تنفس برای جامعه مدنی و نیروهای سیاسی معترض نیز کار خاصی انجام نداده است.
به نظر افشاری نقاط قوت عملکرد روحانی مواردی چون چالش  گفتمانی با اقتدار گرایان ، ایستادگی  بر روی تغییر مدیریت دانشگاه ها و برخورد تهاجمی با گرایش های افراطی حکومت هستند . او نقاط ظعف عمده عملکرد روحانی را در موارد زیر خلاصه نمود :
تعریف عملی اعتدال به مثابه میانه ریاضی  بین اصول گرایان و اصلاح طلبان

در پایان این نشست که در دانشگاه جرج واشنگتن برگزار شد پرسش و پاسخ در خصوص وعده های روحانی و عملکرد او در حوزه های مختلف  انجام شد.

 
 
 
 
 

چاپ