Mohamad Javad Akbarin
محمد جواد اکبرین در مصاحبه با البرزنیوز:
اين نقطه‌ها روزى به هم خواهند رسید
در کنفرانس "اتحاد برای دمکراسی در ایران" پراگ فرصتی پیش آمد تا گفتگویی نیز با آقای محمد جواد اکبرین داشته باشم که متن آن را در ریر می خوانید.
 
آقای اکبرین، عنوان صحبت شما در كنفرانس پراگ، "مسئوليت سياسى، مدنى و اخلاقى اپوزيسيون" بود، اين كنفرانس چگونه مى تواند به مسئوليت مورد نظر شما كمك كند؟
 
ضمن اينكه به سهم خودم از تلاش شما براى پوشش خوب كنفرانس و كنفرانس قبلي سپاسگزارم، در پاسخ به اين پرسش مى توانم بگويم كه توجه به مهمترين و فورى ترين نيازهاى مردم و پرهيز از افتادن به بحث هاى انتزاعى، نوعى مسئوليت شناسي است، در کنفرانس هم تاكيد كردم كه احتمال كنار آمدن رهبرى با غرب را ضعیف مى دانم و مسئله جنگ را جدى مى گيرم، در نتيجه توجه به آموزش براى حفظ امنيت شهروندان در صورت وقوع جنگ را نخستين وظيفه مدنى و اخلاقى مان مى دانم، در اخبار خوانديد كه اسرائيل بارها مانور شهرى آموزش زيستن در شرايط جنگى برگزار كرده، اما ما كارى كه وظيفه  ماست را انجام نداده ايم، حكومت، عامدانه و ما غافلانه داريم از كنار اين موضوع مى گذريم، اينجاست كه مى گويم در كنار مسئوليت سياسى، مسئوليت اخلاقى و مدنى هم داريم و بايد مسئله آموزش و هشدار به هموطنانى كه در معرض خطر هستند  را جدى بگيريم.
 
چرا فكر مى كنيد احتمال كوتاه آمدن حكومت در برابر غرب كم است؟ در حالى كه خيلى ها مى گويند اگر فشارها بيشتر شود حكومت مصالحه و مذاكره مى كند... 
 
هر كس ادعا و تحليل اش را بايد با مستندات واقعى همراه كند، وقتى نظر فقهى و منظر سياسى آقاى خامنه اى متمايل به جنگ است و او در كنار يك نهاد نظامى، تصميم گيرنده اصلى در كشور است بايد نگاه او را جدى گرفت و گرفتار احتمالات  و برداشت ها و خبرهاى ناموثق نشد، آقاى خامنه اى در مبناى فقهى اش بر خلاف ديگر فقيهان، قائل به جهاد ابتدايى است يعنى اگر بقيه فقيهان مى گويند فقط جنگ دفاعى جايز است و شيعه تا قبل از ظهور امام دوازدهم، حق شروع جنگ ندارد آقاى خامنه اى مى گويد علاوه بر جنگ دفاعى، شروع جنگ هم جايز و مشروع است. اين از نظر فقهى اش؛  در منظر سياسى اش هم از دوران آقاى خاتمى تا به حال تغييرى ايجاد نشده، ١٢ سال پيش در سخنرانى معروفى كه دستور توقيف مطبوعات را در آن صادر كرد، به صراحت گفت كه اگر دشمن بيشتر فشار بياورد در ايران صلح امام حسن اتفاق نخواهد افتاد بلكه حادثه كربلا تكرار خواهد شد، در ماههاى اخير هم گفتند ما در شرايط بدر و خيبر (از جنگ هاى صدر اسلام) هستيم، دست كم من تصور مى كنم كه او به جنگ فكر مى كند و شايد هم گمان مى كند فوائد يك جنگ مقطعى براى جمهورى اسلامى و بقاى آن از ضررش بيشتر است.
 
و سرانجام چقدر كنفرانس پراگ را موفق ارزيابى مى كنيد؟

 بستگى دارد توقع شما و ما از كنفرانس چه باشد، اگر توقع ما يك گام به پيش براى اعتماد و تفاهم بين بخشى از اپوزيسيون باشد مى توان گفت كه كامروا بوده، زيرا اتحاد، محصول اعتماد است و بحث ها و كارگاه ها مى تواند اختلافات و كدورت هايى را كه از راه دور تشديد شده و برخى از آنها محصول غرائز است نه دلائل را كمرنگ كند و در مقابل، اعتماد و فهم ديگرى را پررنگ كند تا به تدريج به اتحاد برسد، هر بخشى از اپوزيسيون در هر نقطه اى از دنيا با هر گرايشى اگر چنين تلاش هايى را داشته باشد اين نقطه ها روزى به هم خواهند رسید، روزى كه تركيب اين تلاش ها ثمر خواهد داد، اگر هر بخش از اپوزيسيون به جاى آنكه ديگرى را منع و ملامت كند كار تازه اى بكند و طرحى نو دراندازد مى توان اميدوار بود كه جمع اين تلاش ها به تغيير وضع موجود در ايران كمك کند.

با سپاس از فرصتی که در اختیار البرزنیوز گذاشتید. 

 

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.