محرومیت شماری از ورزشکاران روسی متهم به دوپینگ لغو شد
محرومیت شماری از ورزشکاران روسی متهم به دوپینگ لغو شده و محرومیت تعداد دیگری از آنان کاهش یافته است.

روز پنجشنبه، ۱۲ بهمن (۱ فوریه)، دادگاه داوری ورزش پس از رسیدگی به شکایت ۳۹ تن از ورزشکاران روسی علیه تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک در محرومیت آنان به اتهام دوپینگ، رای داد که برای محرومیت بیست و هشت ورزشکار روسی شواهد کافی ارائه نشده و دستور کمیته بین‌المللی علیه آنان باید لغو شود. در مورد یازده ورزشکار دیگر، دادگاه استفاده از دوپینگ را تایید کرد اما حکم محرومیت مادام‌العمر آنان را به محرومیت از شرکت در بازی‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ در پایونگ‌چانگ تقلیل داد.

قضات دادگاه در توجیه حکم خود گفتند که به اتفاق آراء تشخیص داده‌اند که "شواهد ارائه شده توسط کمیته بین‌المللی المپیک در مورد تمام ورزشکاران وزن یکسان ندارد و در ارتباط با اتهام وارد شده علیه ۲۸ ورزشکار، شواهد گردآوری شده راجع به نقض مقررات ضد دوپینگ برای محرومیت آنان کافی نیست."

با صدور حکم دادگاه، بیست و هشت ورزشکاری که احکام محرومیت آنان لغو شده می‌توانند در المپیک زمستانی که هفته دیگر آغاز خواهد شد شرکت کنند اما مشخص نیست که آیا چنین خواهند کرد یا نه. کمیته بین‌المللی المپیک به خاطر آنچه که گستردگی دوپینگ و بی‌توجهی یا حتی حمایت نهادهای ورزشی روسیه در این مورد خوانده‌اند، روسیه را از اعزام تیم ملی برای شرکت در المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ محروم کرده‌اند.

در پی صدور حکم دادگاه ورزش، دولت روسیه در بیانیه‌ای از این حکم ابراز خرسندی کرد و گفت "رای دادگاه داوری ورزش در مورد ورزشکاران روس تایید کننده آن است که تلاشی که برای حمایت از حقوق آنان صورت گرفته توجیه پذیر بوده و اقدامات در این زمینه باید ادامه یابد."

المپیک کره
پرچم کشورهای شرکت کننده در المپیک زمستانی - روسیه اجازه اعزام تیم ملی به کره را ندارد

با وجود محرومیت روسیه از شرکت در المپیک زمستانی سال جاری، کمیته بین‌المللی المپیک به ورزشکاران روسی که به دوپینگ متهم نشده‌اند اجازه داده است که به طور انفرادی در این مسابقات شرکت کنند و تعدادی از ورزشکاران روسی از این موقعیت استفاده کرده‌اند. تصمیم این افراد از حمایت دولت روسیه برخوردار است.

اتهام استفاده از مواد ممنوعه بارها علیه ورزشکاران روسیه مطرح شده بود. در دسامبر سال گذشته، کمیته بین‌المللی المپیک در پی مشخص شدن نتیجه تحقیقات پیرامون اتهام حمایت نهادهای دولتی روسیه از دوپینگ ورزشکاران این کشور در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی، این کشور را از شرکت در املپیک زمستانی سال جاری محروم کرد.

کمیته بین‌المللی گفت که تصمیم خود را در پی ماه‌ها تحقیق توسط یک هیئت تعیین شده توسط رئیس جمهوری سوئیس اتخاذ شد.

در جریان این تحقیقات، شماری از دست اندرکاران آزمایش ورزشکاران روسی در داخل آن کشور مدارک و شواهدی را در اختیار هیئت تحقیق قرار داده بودند که در تصمیم نهایی کمیته موثر بود.

پوتین
ولادیمیر پوتین با گروهی از ورزشکاران عازم المپیک زمستانی که به طور انفرادی در مسابقات شرکت خواهند کرد

دادگاه داوری ورزش یک نهاد نیمه رسمی است که طرف‌های اختلاف در زمینه مسایل ورزشی می‌توانند اختلاف خود را برای حل و فصل به آن ارجاع دهند. مرکز اصلی این نهاد در شهر لوزان در سوئیس واقع است و دادگاه دارای دفاتری در نیویورک و سیدنی است هر چند در زمان برگزاری مسابقات المپیک، دفاتر موقتی نیز در شهر محل برگزاری مسابقات ایجاد می‌شود.

تمامی فدراسیون‌های ورزشی این نهاد را به عنوان "حکَم" به رسمیت شناخته‌اند.

این دادگاه در سال ۱۹۸۴ توسط کمیته بین‌المللی المپیک تاسیس شد اما با تغییرات بعدی، به یک نهاد مستقل از کمیته تبدیل شده است. سال گذشته، این نهاد در زمینه رسیدگی به موارد دوپینگ جایگزین کمیته انضباطی کمیته بین المللی شد.

امکان فرجام‌خواهی از آراء دادگاه از طریق مراجعه به دیوان عالی فدرال سئویس وجود دارد اما معمولا این نوع فرجام‌خواهی مفید و موثر تلقی نمی‌شود. در نتیجه، رای دادگاه در لغو محرومیت شماری از ورزشکاران روسی را باید عملا نهایی تلقی کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.