مقام بلندپایه پیونگ یانگ به کره جنوبی می رود
با نزدیک شدن زمان برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی که باعث کاهش تنش با پیونگ یانگ شده، کره شمالی قرار است بعد از سال ها بلندپایه ترین مقام خود را به این کشور اعزام کند.

وزارت اتحاد کره جنوبی گفت که کیم یونگ-نام که عنوان تشریفاتی رئیس دولت را دارد در راس هیاتی ۲۲ نفری روز جمعه به کره جنوبی سفر خواهد کرد.

این همزمان با شروع بازی های المپیک زمستانی است که قرار است از نهم تا بیست و پنجم فوریه انجام شود.

قبلا اعلام شده بود که ورزشکاران دو کره در مراسم افتتاحیه المپیک زیر یک پرچم رژه خواهند رفت.

بسیاری شرکت کره شمالی در این بازی ها را مانور دیپلماتیک پیونگ یانگ تعبیر می کنند که در بربر افزایش فشار بین المللی و تحریم ها به دلیل برنامه اتمی و موشکی این کشور انجام می شود.

تیم مشترک هاکی روی یخ زنان دو کره روز یکشنبه اولین بازی خود را انجام داد اما آن را سه بر یک به تیم سوئد واگذار کرد. این تیم در جریان بازی های رسمی المپیک بار دیگر با سوئد روبرو خواهد شد.

کیم یونگ-نام رهبر پارلمان کره شمالی است و بلندپایه ترین مقامی است که بعد از چهار سال از کره جنوبی بازدید می کند.

The athletes of Team Korea in action during the Women's Ice Hockey friendly match against Sweden
تیم متحد دو کره در برابر سوئد

یک مقام کره جنوبی که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت به اعتقاد آنها این حرکت کره شمالی نشانه تمایل پیونگ یانگ برای بهبود روابط با شمال و جدیت در این روند است.

آقای کیم هدایت تیمی متشکل از سه مقام دیگر و ۱۸ خدمه کمکی را به عهده خواهد داشت.

هنوز معلوم نیست که آیا این مقام در مراسم افتتاحیه المپیک که در ناحیه کوهستانی پیونگ چانگ در شرق کره جنوبی برگزار خواهد شد شرکت می کند یا نه.

اگر او چنین کند همزمان با شرکت مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در این مراسم خواهد بود آن هم در زمانی که تنش شدیدی بین آمریکا و کره شمالی وجود دارد؛ هرچند دو کشور در هفته های اخیر از شدت جنگ لفظی کاسته اند.

کره شمالی در یک سال اخیر یک رشته آزمایش های موشکی با هدف نشان دادن توانایی های نظامی اش انجام داده است.

شرکت کره شمالی در بازی های المپیک از ۹ تا ۲۵ فوریه به معنی چرخشی ناگهانی در جهت آشتی جویی است.

این پس از آن بود که کیم جونگ اون، رهبر موروثی کره شمالی، در پیام سال نو گفت آماده دیالوگ است و ممکن است تیمی را به بازی ها بفرستد.

Figure skaters Ryom Tae-ok (R) and Kim Ju-sik of North Korea practice at Gangneung Ice Arena in Pyeongchang
اسکیت بازان کره شمالی در محل برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی تمرین می کنند

ورزشکاران کره شمالی علاوه بر رشته هاکی در رشته اسکی و اسکیت روی یخ شرکت خواهند کرد. به علاوه این کشور صدها نماینده، مشوق و بازیگر نمایشی را اعزام خواهد کرد.

با این حال مسیر آشتی هموار نیست. پیشتر مشخص شد که کره شمالی قصد برگزاری یک رژه بزرگ نظامی در روز هشتم فوریه را دارد که یک روز پیش از شروع المپیک است.

از سوی دیگر هرچند سئول و واشنگتن با تاخیر تمرین های مشترک سالانه نظامی که همواره باعث خشم شمال می شود موافقت کرده اند اما این مانور بعد از بازی های المپیک معلولان برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.