بازی های المپیک زمستانی ٢٠١٨ تحت‌الشعاع بهبود مناسبات دو کره قرار گرفت
مراسم افتتاح بازی های المپیک زمستانی ٢۰١٨ امروز جمعه نهم فوریه در "پیونگ شانگ" در کرۀ جنوبی برگزار شد. بیش از ٢٩٠٠ ورزشکار طی پانزده روز در پانزده رشتۀ شش ورزش زمستانی و بر سر ١٠٢ عنوان با یکدیگر رقابت خواهند کرد. بازی های المپیک زمستانی ٢٠١٨ که از سوی کره جنوبی "بازی های صلح" نام گرفته، تحت الشعاع بهبود مناسبات دو کره قرار گرفته که از سال ١٩۵٣ رسماً با یکدیگر در وضعیت جنگی به سر می برند.

اگر چه در ماه های گذشته فعالیت های اتمی و پرتاب موشک های بالستیکی کره شمالی به تشدید تنش در مناسبات سئول و پیونگ یانگ منجر شد، اما، طی یک ماه گذشته و با حضور ٢٢ ورزشکار کره شمالی در بازی های المپیک زمستانی ٢٠١٨ بهبودی خارق العاده در مناسبات دو کره صورت گرفته است.

امروز جمعه "کیم یو جونگ" خواهر رهبر کره شمالی، "کیم جونگ اون"، برای شرکت در مراسم افتتاح بازی های المپیک زمستانی ٢٠١٨ وارد کره جنوبی شد. به این ترتیب، "کیم یو جونگ" اولین عضو خانوادۀ حاکم بر کره شمالی است که به کره جنوبی سفر می کند.

جمهوری کره جنوبی، "مون جا این"، و رئیس دولت کره شمالی، "کیم یونگ نام"، امروز جمعه طی ملاقاتی دستان یکدیگر را فشردند. در مراسم گشایش بازی ها نیز خواهر رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری کره جنوبی دستان یکدیگر را فشردند. ساعتی پیش از گشایش بازی ها، معاون رئیس جمهوری آمریکا، مایک پنس، از حضور در ضیافت رسمی شام خودداری کرد. قرار بود در این ضیافت معاون رئیس جمهوری آمریکا در کنار رهبران کره شمالی و کره جنوبی بنشیند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.