"توهین‌های نژادپرستانه" رئیس فدراسیون سوارکاری ایران به ترکمن‌ها
رئیس فدراسیون سوارکاری ایران ترکمن‌ها را "عشیره پیژامه‌پوش‌های فقیر، سرکش و معتاد" خواند. صحبت‌های خلیلی جنجال برانگیز شد. خبرگزاری‌های ایران از اعتراض نمایندگان مجلس و سردار آزمون بازیکن ترکمن تیم ملی ایران خبر دادند.

فایل صوتی منتسب به مسعود خلیلی، رئیس فدراسیون سوارکاری ایران که چند روزی است در فضای مجازی دست به دست می‌شود جنجال برانگیز شد. رئیس فدراسیون سوارکاری ایران در فایل صوتی گفته است که ترکمن‌ها انحصار ورزش سوارکاری را در اختیار خود گرفته و "سرکش" شده‌اند. رئیس سوارکاری ایران خواستار تشکیل گروهی با هدف شکستن انحصار این "فقیرهای معتادِ پیژامه‌پوش" شده است.

او گفته است که رئیس‌ فدراسیون سوارکاری دنیا، همسر حاکم دبی و دختر ملک حسین، پادشاه سابق اردن است و مانند "پرنسس‌"ها رفتار می‌کند ولی نمایندگان ایران "یک مشت پیژامه‌پوش فقیر" هستند.

رئیس فدراسیون سوارکاری ایران ادعا کرده است که ترکمن‌ها به "عشیره سرکش" تبدیل شده‌اند. او گفته است: «بچه ترکمنی که تا دیروز ۵ میلیون تومن پول نداشته عایدات سرمایه‌گذاری در زمینه اسب سواری را به جای آنکه صرف ارسال فرزندانشان به دانشگاه کنند، صرف اعتیاد و قماربازی می‌کنند.»

خبرگزاری ایلنا روز شنبه ۱۱ اسفند بلافاصله واکنش ترکمن‌های ایران را انعکاس داد. شهرام غراوی نماینده مردم ترکمن در مجلس شدیدا صحبت‌های رئیس فدراسیون سوارکاری را محکوم کرد و قول داد که او این موضوع را پیگیری می‌کند.

نماینده ترکمن در مجلس ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است: «بنده فایل صوتی خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری کشوررا شنیدم که حاوی الفاظ و کلمات توهینآمیزی بود که شایسته یک نفر مسئول در نظام مقدس جمهوری اسلامی در شرایط کنونی نبود. این امر موجب رنجش خاطر بخش عظیمی از مردم استان به ویژه مردمان شریف ترکمن صحرا شده است که سهم بزرگی در صنعت پرورش اسب دارند. آقای خلیلی ضمن عذرخواهی برای تنویر افکار عمومی توضیخ بدهید که چرا این مسایل عنوان شده و بنده هم مصرانه پیگیر این قضیه خواهم بود.»

Fußball Champions League FK Rostow - FC Bayern München
سردار آزمون"سخنان نژادپرستانه" رئیس فدراسیون سوارکاری ایران را محکوم کرد

اعتراض سردار آزمون به توهین‌های نژادپرستانه

انتشار فایل صوتی منتسب به مسعود خلیلی اعتراض ترکمن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی هم برانگیخت. سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال ایران هم در صفحه اینستاگرام خود به خلیلی اعتراض کرد و خواستار عذرخواهی او از ترکمن‌ها شد.

خبرگزاری فارس روز یکشنبه ۱۲ اسفند از قول آزمون نوشت که او منتظر واکنش وزیر ورزش به "سخنان نژادپرستانه" خلیلی است.

فارس در ادامه نوشت: «بازیکن گنبدی و ترکمن تیم ملی فوتبال کشورمان در واکنش به توهین رئیس فدراسیون سوارکاری به قومیت ترکمن گفت "قلبمان به درد آمده و منتظر واکنش وزیر ورزش هستیم".

خبرگزاری فارس از گنبد کاووس گزارش کرده است که "مردم ترکمن از انتشار فایل صوتی منتسب به رئیس فدراسیون سوارکاری با محتوایی توهین آمیز به قوم ترکمن" رنجیده شدند و خواستار "برخورد قانونی" و "برکناری مسعود خلیلی از ریاست سوارکاری ایران" شده‌اند.

سردار آزمون در اینستاگرام خود نوشته است: «حرفای نژادپرستانه‌ی شما درباره‌ی ترکمن‌ها نه تنها قلبمون رو درد آورد، بلکه دیگر حتی طاقت شنیدن اسمتون رو هم نداریم. واقعا از رسانه‌ها ناراحتم، چطور ما تو کشوری داریم زندگی می‌کنیم دینمون اسلام هست و ادعای مسلمان بودن را داریم ولی هر‌ روز شاهد توهین و هزار تا رفتارهای نژادپرستانه رو می‌بینیم که هیچ واکنشی نشان نمی‌دین با اینکه می‌دانم تک تک‌تان با شرفتون زندگی می‌کنین و با عشق مردم، این‌بارم شاهد حرف‌های نژادپرستانه آقای رئیس فدراسیون سوارکاری ایران شدیم، آقای سلطانی خواهش می‌کنم یه‌روزی به شهر ما سفر کنین و بیایین و ببینین چقدر مردم ما با عشق کنار افغان‌ها، فارس‌ها، ترک‌ها و بلوچ‌ها زندگی می‌کنن، ولی با این حرفای آقای خلیلی هیچ واکنشی نشان ندادین، من از شما انتظار دارم آقای سلطانی، و در آخر من نماینده‌ی استان گلستانم و هیچ موقع نمی‌ذارم اول به ایرانم و بعد به قوم ایرانی توهینی کنن.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.