دونده تاریخ‌ساز ایرانی در آزمایش دوپینگ رد شد
آزمایش دوپینگ شگفتی‌‌سازترین ورزشکار ایرانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ مثبت اعلام شد.

حسین کیهانی ضمن فرو ریختن رکورد بازی‌های آسیایی، در این رقابت‌ها اولین طلای تاریخ ایران در ماده سه هزار متر با مانع را نصیب خود کرد.

حال در خبری که در وب‌سایت فدراسیون دو و میدانی ایران منتشر شده، رئیس این فدراسیون مثبت شدن آزمایش دوپینگ آقای کیهانی را تایید کرده است.

مجید کیهانی، رئیس فدراسیون دو و میدانی ایران، توضیح داد: «اتحادیه جهانی دو و میدانی خواستار توضیح ما درباره نمونه دوپینگ کیهانی شده. این اتفاق در قهرمانی آسیا به میزبانی قطر رخ داد و ارتباطی به بازی‌های آسیایی جاکارتا ندارد.»

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشته بود: «دونده ایرانی با محرومیت مواجه شده و فرجام‌خواهی کرده. محرومیتی که شاید برای چهار سال اعمال شود. او ماده ممنوعه اپو [ای‌پی‌او] را به کار برده و دوپینگش قطعی اعلام شده است.»

اما در مقابل این دونده و رئیس فدراسیون دو و میدانی ایران به اتفاق گفته‌اند که تمرین در ارتفاعات باعث ترشح یک ماده در بدن می‌شود «که ایجاد شائبه کرده است».

آنها توضیح نداد‌ند که تمرین در ارتفاعات چرا در هیچ یک از مسابقات قبلی منجر به محرومیت کیهانی یا سایر دوندگان استقامت نشده بود.

کاروان ورزشکاران زن و مرد ایرانی در جاکارتا موفق به کسب ۲۰ مدال طلا شدند. خبرسازترین طلا در رشته‌های انفرادی به کیهانی تعلق داشت.

نشان زرین او ضمن آن که اولین طلا بود، به بیست سال ناکامی ایران در کسب مدال خاتمه داد.

آخرین مدال‌های ایران در این ماده، نقره و برنز حمید سجادی و جعفر باباخانی در سال ۱۹۹۸ بود.

در جاکارتا دوندگان قطر و ژاپن پس از کیهانی در رده‌های دوم و سوم ایستادند. قهرمان ۲۹ ساله ایرانی سابقه کسب یک طلای آسیا و یک طلا هم از داخل سالن آسیا را دارد.

او پس از قهرمانی در جاکارتا، در ملاقات مدال‌آوران با علی خامنه‌ای، رهبر ایران، حضور یافت.

در همین زمینه فدراسیون دو و میدانی ایران در گزارش خود نوشت: کیهانی پس از صحبت كوتاه و چند جمله‌ای با رهبر انقلاب، در حضور ديگر قهرمانان مورد تحسين ايشان قرار گرفت و رهبر بر صورتش بوسه زد.

در همین زمان کیهانی مهمان چندین برنامه زنده صداوسیما بود و برخی اظهارات و کنایه‌های او درباره حضور دوندگان آفریقایی‌تبار، با انتقاداتی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

فدراسیون دو و میدانی ایران هم به نشانه تایید، یکی از جملات او را به عنوان تیتر مصاحبه برگزید. کیهانی گفته بود: «اینجا آسیاست، آفریقایی‌ها جایی ندارند.»

این دونده سرشناس که سابقه حضور در باشگاه الشرطه عراق را دارد، اتهام استفاده از مواد نیروزا را رد کرده است.

او قبل از مثبت اعلام شدن آزمایشش به خبرگزاری ایرنا گفته بود: دنبال حضور صرف در المپیک توکیو نیستم و تمام تلاشم این است که به فینال برسم و با توجه به رکوردی که دارم به مدال المپیک هم فکر می‌کنم.

منابع: وب‌سایت فدراسیون دو و میدانی ایران، خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.