آغاز مسابقات دوچرخه‌سواری "تور دو فرانس" و صد سالگی پیراهن زرد
صد و ششمین مسابقات دوچرخه‌سواری "تور دو فرانس" (دور فرانسه) که یکی از مهم‌ترین مسابقات دوچرخه‌سواری جهان است، روز شنبه ۶ ژوئیه/١۵ تیر از شهر بروکسل – پایتخت بلژیک – آغاز شد. اما امسال، صدمین سالی است که نماد "پیراهن زرد" در این مسابقات استفاده می‌شود.

مسابقات دوچرخه‌سواری دور فرانسه برای اولین بار در سال ١٩٠٣ میلادی برگزار شد. اما از سال ١٩١٩، پیراهن زرد برای نشان دادن دوچرخه‌سوار پیشتاز رایج شد. این مسابقۀ طولانی دوچرخه‌سواری دارای مراحل گوناگون است و در هر مرحله، دوچرخه‌سواری که از دیگران پیشی می‌گیرد، به پوشیدن "پیراهن زرد" مفتخر می‌شود. طی یک قرن، این پیراهن زرد به نمادی پرمعنا تبدیل شده است. به ویژه در فرانسه و در بلژیک، چندین نسل با افسانۀ "پیراهن زرد" و اسامی دوچرخه‌سوارهای تاریخی مثل ادی مرکس بلژیکی رشد کرده‌اند.

مسابقات دور فرانسه سه هفته ادامه خواهد داشت که طی آن ١٧۶ شرکت‌کننده باید یک مسیر ٣۴٨٠ کیلومتری را رکاب بزنند. در این مسیر دشوار و متغیر، دوچرخه‌سواران باید پنج بار از گردنه‌های کوهستانی سخت عبور کنند و در سه مورد، از ارتفاع دوهزار متر هم فراتر بروند. در طول بیش از یک قرن، عبور دوچرخه‌سواران از هر یک از این گردنه‌ها برای عشاق "تور دوفرانس" به حماسه‌ای بزرگ تبدیل شده که لحظه به لحظه‌اش با شور و هیجان دنبال می‌شود.

گفته می‌شود که امسال بخت تیم انگلیس برای برنده شدن زیاد است. فرانسه از سال ١٩٨۵ تاکنون دیگر نتوانسته این مسابقات را برنده شود.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.