جام جهانی بسکتبال؛ ایران با شکست مقابل تونس از صعود بازماند

تیم ملی بسکتبال ایران در دومین مسابقه از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۹ چین با شکست ۶۷-۷۹ مقابل تونس از صعود به مرحله بالاتر بازماند.

مهران شاهین‌طبع، سرمربی ایران برای شروع بازی از بهنام بخچالی، محمد جمشیدی، محمد حسن‌زاده، صمد نیکخواه بهرامی و حامد حدادی استفاده کرد.

ایران که ۹ سال پیش در جام جهانی ترکیه در برابر تونس درخشیده بود و با اختلاف۱۳ امتیاز بزرگ‌ترین پیروزی جهانی تاریخ بسکتبال ایران را رقم زده بود، امیدوار بود در این مسابقه شکست در بازی قبلی مقابل پورتوریکو را جبران کند، اما شروع طوفانی تونس معادله‌های ایران را به بهم ریخت و این تیم در کوارتر ۱۹-۲۹ از حریف پیش افتاد.

ایران گرچه در ادامه بازی عملکرد بهتری نسبت به کوارتر اول داشت اما در کوارتر دوم ۱۶-۱۵، در کوارتر سوم ۱۵-۱۳ و در کوارتر چهارم نیز ۲۰-۱۹ به نماینده آفریقا در جام جهانی باخت.

مهران شاهین‌طبع، سرمربی ایران در مورد این مسابقه گفت: "تلاش کردیم بعد از بازی اول مقابل پورتوریکو بازیکنان را بازسازی کنیم چون برابر تیمی باتجربه بازی داشتیم. سه امتیازی‌های غیرقابل پیش بینی از تونس دیدیم. بازیکن شماره ۴۵ تونس ۵۶ درصد پرتاب‌های سه امتیازی خود را وارد سبد کرد که یک آمار بسیار بالا است. در نیمه اول بازی کنترل فضای زیر حلقه را به آن‌ها واگذار کردیم و چند ریباند دفاعی را از دست دادیم. البته در نیمه دوم اوضاع را تغییر دادیم و بهتر شدیم. فکر می‌کنم بازی اول مقابل پورتوریکو تاثیر زیادی روی ما گذاشت، تاثیری که آن را در این بازی هم دیدیم."

به این ترتیب تیم ملی بسکتبال ایران که در دیدار اول با نتیجه نزدیک ۸۳-۸۱ به پورتوریکو باخته بود، بخت صعود به مرحله بالاتر را از دست داد. تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین دیدار مرحله گروهی چهارشنبه با اسپانیا، قوی‌ترین تیم گروه و یکی از مدعیان قهرمانی مسابقه می‌دهد.

کارن مکوندی، کارشناس بسکتبال در مورد عملکرد ایران در این دو مسابقه گفت: "تیم بسکتبال ایران کاملا توانایی پیروزی در دوبازی اول در جام جهانی در برابر پورتوریکو و تونس را داشت. از دست دادن کنترل بازی در کوارتر چهارم در بازی پورتوریکو و امروز هم بازی ضعیف برابر تونس به قیمت ناکامی ایران در صعود به مرحله بالاتر تمام شد. تیم تونس که بیشترین معدل سنی را در میان تیم‌های جام جهانی دارد تمام بازی را نشسته بازی کرد (تیم وقت حمله صبر می‌کند تا دفاع جایگیری کند و بعد توپ را جلو می‌آورد) و ایران توانست سرعت بازی را کم کند. اما دفاع جاگیری ایران به قیمت باز گذاشتن فضای بیرون سه امتیازی شد، که ایران دقیقا از همان جا ضربه خورد."

مسابقات جام جهانی بسکتبال مانند جام جهانی فوتبال با رقابت‌های گروهی آغاز و با مسابقات حذفی پایان می‌یابد با این تفاوت که تیم‌های حذف شده در مرحله اول گروهی، برای رده بندی در رتبه‌های هفدهم تا سی و دوم به رقابت ادامه می‌دهند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.