قطر، نخستین ایستگاه تیم ملی فوتبال افغانستان در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲
فیروز مشعوف، خبرنگار ورزشی

تیم ملی فوتبال افغانستان، در نخستین دیدارش در مرحله مقدماتی جام جهانی ٢٠٢٢ و جام ملت های آسیا ٢٠٢٣ امشب در شهر دوحه، مهمان قطر، قهرمان قاره کهن است.

بازی امشب می‌تواند برای فوتبال افغانستان از ویژگی‌های زیادی برخورداد باشد، زیرا از زمان نشستن انوش دستگیر روی نمیکت افغانستان، این مسابقه یکی از جدی‌ترین و شاید هم سخت ترین جدال های مستطیل سبز افغانستان باشد.

هر چند اوضاع فدراسیون فوتبال افغانستان خیلی امیدوار کننده به نظر نمی‌رسد و سایه پرونده فساد اخلاقی کماکان روی این نهاد فوتبالی سنگینی می‌کند، اما شاگردان دستگیر خود را برای حضور در این مسابقات مهم آماده می‌کنند.

انوش دستگیر
انوش دستگیر (راست) و فرشاد نور

تیم افغانستان
افغانستان در دوره گذشته مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا با سه مربی کار کرد. سلوان اسلکزیچ، صربستانی، پیتر شگرت کروات و اوتو فیستر آلمانی، سه مربی بودند که در دوره گذشته روی نیمکت "شیران خراسان" نشستند، اما در نهایت این تیم نتوانست جواز حضور در رقابت های جام ملت های آسیا ٢٠١٩ را کسب کند.

حالا هدایت افغانستان به عهده انوش دستگیر ٢٩ ساله است که در میان ٢١١ مربی کشورهای حاضر در مقدماتی جام جهانی، جوان ترین است.

انوش، نخستین محک جدی‌اش را با افغانستان مقابل قطر تجربه می‌کند و بدون شک این جدال، جدال آسانی برای او و تیمش نیست. تیم تحت هدایت دستگیر نسبت به تیم دوره گذشته تفاوت های زیادی کرده است. انوش دستگیر که از فوتبال افغانستان و بازیکنانش شناخت خوبی دارد، توانسته در این مدت بازیکنان با کیفت خوبی را وارد تیم ملی کند. عمران حیدری، در لیگ لهستان، آدم و داوید نجم در لیگ آمریکا، نجیم حیدری در لیگ هلند و فرشاد نور در لیگ قبرس، موثرترین بازیکنان دستگیر دراین مسابقات هستند.

متوقف کردن قطر امکان پذیر است؟
روی کاغذ و بر اساس گمانه زنی‌های فوتبالی، قطر برنده بازی امشب خواهد بود. برای این حدس دلایلی نیز وجود دارد.

امکانات و زیرساخت‌های فوتبالی، داشتن کدر فنی قوی، ثروت هنگفت، داشتن بازیکنان باکیفیت و قهرمانی اخیر این تیم در رقابت های جام ملت‌های آسیا می‌تواند دال بر این باشد که ثروتمندهای قطری بتوانند مقدماتی جام جهانی را با پیروزی برابر افغانستان آغاز کنند.

بدون شک، در فوتبال علمی و مدرن امروزی احتمال هر اتفاقی در مسابقات ممکن است، اما اگر افغانستان بخواهد امشب از قطر امتیاز بگیرد تنها راهش سیستم دفاعی با لایحه‌های فشار است. چیز دیگری که تیم انوش باید به آن خیلی دقت کند، فشار شدید و فضا ندادن به بازیکنان تکنیکی وسرعتی حریف است. استفاده کردن از ضد حملات احتمالی نیز این فرصت را به افغانستان خواهد داد تا بتوانند حتی دروازه قهرمان آسیا را تهدید به باز کردن کند.

با این حساب نمی‌توان منتظر یک سیستم هجومی و بازی روبه جلو از تیم افغاتستان بود.

تیم فوتبال افغانستان

تیم قطر

قطر، میزبان دوره بعدی جام جهانی فوتبال است و به‌صورت قطعی در ٢٠٢٢ بازی خواهد کرد، اما دلیل حضورش در این پیکارها، مبارزه برای رسیدن به آسیا ٢٠٢٣ است که برای دومین دوره متوالی به صورت مشترک برگزار خواهد شد.

چرا قطر قدرت آسیا شد؟
در اولین نکته باید گفت، شاید پول ملاک اصلی برای پیشرفت در فوتبال باشد، اما برنامه‌ریزی و نحوه سرمایه‌گذاری روی آن نیز از دیگر بحث‌هاست. قطر با ایجاد آکادمی یا کمپ فوتبالی اسپایر و با تربیت کردن فوتبالیستان از سنین نونهالی و توجه ویژه روی فوتبال پایه، خود را به جایگاه کنونی رسانده است و بدون شک حالا ثمره تلاش و سرمایه‌گذاری‌اش را میبیند.

به‌عنوان مثال می‌توان به کشورهای عربستان و امارات نیز اشاره کرد که هم‌تراز با قطر پول دارند، اما در جام جهانی و رقابت‌های آسیایی مدت‌هاست قهرمان نشده‌اند.

در واقع قطر با قهرمانی‌اش در جام ملت‌های ٢٠١٩ به قدرت استرالیا و امپراطوری چندین ساله کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا نقطه پایان گذاشت.

بازیکنان قطر در لیگ داخلی خودشان بازی می‌کنند و سال‌هاست از هماهنگی خوبی برخوردار هستند.

مهم‌ترین موضوع شناخت کامل سرمربی اسپانیایی این تیم فیلیکس سانچز است که به تازگی هدایت تیم امید این کشور را نیز بر عهده گرفته است.

شاید خیلی‌ها به این باور باشند که قطر به دلیل این که خود را از قبل برنده مسابقه امشب می‌داند، از بازیکنان اصلی‌اش در مقابل افغانستان استفاده نخواهد کرد، اما در فوتبال حرفه‌ای امروزی کمتر میتوان به این تخیلات و فرضیات دل بست. بدون شک سانچز تیمش را بدون اینکه افغانستان را دست کم بگیرد و آن را تیمی ضعیف بشمارد وارد میدان خواهد کرد تا در گام نخست به عنوان میزبان جام جهانی دوره بعدی قدرت نمایی کند.

افغانستان پس از مسابقه امشب راهی تاجیکستان می‌شود، تا در سه‌شنبه هفته آینده در دومین دیدارش میزبان بنگلادش باشد.

افغانستان به دليل شرايط بد امنيتی كابل نمي‌تواند بازی‍‌های خانگی‌اش را ميزبانی كند و مجبور است مسابقاتش را در يك كشور ديگر برگزار كند.

مسابقه امشب دو تیم در ورزشگاه السد دوحه از ساعت ۹ شب به وقت کابل برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.