اولین شکست بسکتبال آمریکا بعد از ۱۳ سال
تیم ملی بسکتبال آمریکا با شکست مقابل فرانسه از راهیابی به مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۹ بازماند.

این نخستین شکست بسکتبال آمریکا در سیزده سال اخیر است. پر افتخارترین تیم تاریخ بسکتبال پس از کسب ۵۸ برد پیاپی در دیدارهای بین‌المللی، سرانجام شکست را پذیرفت.

یکی از این بردها در جام جهانی ۲۰۱۰ مقابل ایران رقم خورد. رقابتی که احتمال دارد در المپیک ۲۰۲۰ تکرار شود.

آمریکا که ۱۵ بار در المپیک به قهرمانی رسیده، تیم اصلی را به چین نیاورده اما سال آینده در المپیک توکیو با نفرات برتر خود برای دفاع از عنوان قهرمانی‌اش حضور خواهد یافت.

آمریکا پیش از شکست مقابل فرانسه، آخرین ناکامی را در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ تجربه کرد و مغلوب یونان شد.

این همچنین برای اولین بار در ۱۷ سال گذشته است که آمریکا جام جهانی بسکتبال را بدون کسب مدال، ترک خواهد کرد.

فرانسه پس از خلق شگفتی بزرگ، در نیمه نهایی به مصاف آرژانتین خواهد رفت و اسپانیا هم با استرالیا بازی می‌کند.

بسکتبال ایران در همین مسابقات موفق شد سهمیه المپیک را کسب کند. ایران بهترین نمایش خود را مقابل اسپانیا ارائه کرد و تا واپسین لحظات، برنده بازی بود.

فرانسوی‌ها با تکیه بر بازیکنان شاغل در NBA توانستند آمریکا را با گرگ پاپوویچ سرمربی نامدارش که پنج بار سن آنتونیو را قهرمان کرده، متوقف کنند.

جالب اینکه دستیارش هم استیو کر سرمربی گلدن استیت است و هر پنج سال اخیر با این تیم به فینال لیگ رسیده.

نیکولاس باتوم، اوان فورنیه، رودی گوبرت، فرانک انتیلیکینا و وینسنت پوریه از فرانسه در NBA بازی می‌کنند. ناندو دی کولو نیز سابقه حضور در معتبرترین لیگ بسکتبال دنیا را دارد.

دونوان میچل از آمریکا با ۲۹ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن میدان بود. اما ستاره زمین رودی گوبرت سنتر یوتا جاز بود که به تنهایی آمار شگفت‌آور ۲۱ امتیاز، ۱۶ ریباند، سه پاس و سه بلاک با یک توپ ربایی را به جا گذاشت.

استفن کری، جیمز هاردن، راسل وستبروک، آنتونی دیویس، دوین بوکر، دریماند گرین، لبرون جیمز و کوای لنارد از جمله ستارگان برجسته‌ دنیای بسکتبال در ترکیب آمریکا حضور نداشتند. کوین دورانت و کلی تامپسون هم دوران مصدومیت را سپری می‌کنند.

۱۲ تیم در المپیک حضور خواهند یافت تا در دو گروه شش تیمی به رقابت بپردازند. تاکنون حضور هشت تیم ایران، ژاپن، آمریکا، فرانسه، اسپانیا، آرژانتین، استرالیا و نیجریه قطعی شده است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.