فدراسیون فوتبال: حضور زنان در بازی ایران-کامبوج گزینشی نیست
غلامحسین زمان‌آبادی، یکی از مقامات ارشد فدراسیون فوتبال ایران، گفته است که "به طور حتم حضور زنان در دیدار ایران و کامبوج به صورت گزینشی نخواهد بود و می‌توانند به صورت اینترنتی بلیت این دیدار را خریداری کنند."

آقای زمان‌آبادی امروز (یکشنبه ۲۴ شهریور) به خبرگزاری دولتی ایرنا در خصوص امکان حضور زنان در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران گفت که این مسئله "هنوز به صورت جدی مورد بحث نیست".‌

این مقام فدراسیون فوتبال ایران با ابراز بی‌اطلاعی از میزان سکوها و درصد تعلق گرفته به زنان در مسابقه تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج گفت: "باید بلیت فروشی دیدار ایران و کامبوج به صورت اینترنتی انجام و متوجه شویم چه تعداد هوادار زن ثبت نام کرده‌اند. بعد از ثبت نام معلوم می‌شود چه تعداد سکو در اختیار زنان قرار خواهد گرفت".

پیش از این در دیدارهای رسمی تیم ملی فوتبال ایران اجازه حضور محدود به زنان در ورزشگاه داده می‌شد، اما غالبا این حضور یا به صورت گزینشی انجام می‌گرفت و تعداد بسیار اندکی از سکوها در اختیار زنان بود.

با این حال آقای زمان‌آبادی امروز تاکید کرد که "به طور حتم حضور زنان در بازی ایران و کامبوج به صورت گزینشی نخواهد بود" و "هر شخصی که به صورت اینترنتی بلیت تهیه کرد می‌تواند در ورزشگاه آزادی حاضر شود".

پیش از این و در جریان برگزاری بیستمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا که از ۲۲ تا ۳۰ شهریور به میزبانی تهران در حال برگزاری است، قرار بود زنان با خرید بلیط اینترنتی امکان تماشای بازی‌ها را از نزدیک داشته باشند اما روز پنجشنبه گذشته خبرگزاری ایرنا نوشت زمانیکه امکان خرید بلیط در سایت فراهم شد ابتدا امکان انتخاب گزینه جنسیت وجود نداشت و پس از آنکه این امکان ایجاد شد، کاربران با پیام تکمیل ظرفیت برای جایگاه بانوان روبرو می‌شدند.

امروز همچنین حسین‌علی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌ جمهور ایران، گفت که "دولت تمهیدات لازم برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را فراهم کرده‌است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن این امر محقق شود."

آقای امیری بدون اعلام تاریخ دقیق گفته است که "در آینده بسیار نزدیک"‌ ... شاهد حضور زنان در "ورزشگاه‌های سطح کشور" خواهد بود.

قرار است دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در مقدماتی جام جهانی ۱۸ مهر و از ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار ‌شود.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) روز چهارشنبه(۲۰ شهریور) اعلام کرد که "به زودی" هیاتی را به ایران می‌فرستد تا مساله ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال را در این کشور بررسی کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، هیات اعزامی فیفا سه نفر عضو خواهد داشت. بنابر این گزارش، هیات اعزامی با مدیران فدراسیون فوتبال ایران گفتگو خواهند کرد؛ روشن نیست که آنها با مقامات بلندپایه تر در دولت نیز گفتگو خواهند کرد یا نه.

ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی در ایران ممنوع است و در سالهای اخیر تلاش‌های برخی فعالان حقوق زنان برای رفع این ممنوعیت نیز با دستگیری و محاکمه روبه‌رو شده است.

هفته گذشته سحر خدایاری که به "دختر آبی" معروف شد، پس از حضور در دادگاه به اتهام تلاش برای حضور در مسابقات لیگ برتر ایران در نزدیکی دادسرا خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت.

فیفا در اواخر خرداد امسال به ایران اولتیماتوم داد که در صورت عدم ورود زنان به ورزشگاهها، ایران را با محرومیت روبرو خواهد کرد.

رئیس فیفا در نامه خود به رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت که "سپاسگزار خواهم بود اگر در زمان مناسب، تا قبل از ۱۵ ژوئیه ٢٠١٩ اطلاع بدهند چه اقدامات مشخصی از طرف فدراسیون فوتبال و دولت ایران انجام می‌شود تا زنان ایرانی و خارجی خواهان تماشای بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر بتوانند بلیت بخرند و به ورزشگاه بروند."

هنوز مشخص نیست که آیا الزام فیفا فقط شامل مسابقات بین‌المللی می‌شود یا فدراسیون ایران موظف است در بازی‌های داخلی هم، درهای ورزشگاه را به روی زنان باز کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.