مهدی تاج از صحنه مدیریت فوتبال ایران کنار رفت
مهدی تاج به دلیل بیماری قلبی از سمت ریاست فدراسیون فوتبال ایران کناره‌گیری کرد. فعالیت‌های فدراسیون تا تشکیل مجمع زیر نظر یکی از نایبان رئیس انجام می‌شود.

بهاروند، نایب رئیس دوم، و لیلا صوفی‌زاده، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال، هستند که هر دو نیز همواره در مسئولیت‌های خود با انتقادات گسترده‌ای مواجه بوده‌اند. علی کفاشیان به عنوان نایب رئیس اول فعالیت می‌کرد که به دلیل بازنشستگی از این سمت کنار رفت.

مهدی تاج در حالی از فدراسیون فوتبال می‌رود که بحران در امور اداری و اجرایی، اتهامات اقتصادی پیرامون تبلیغات محیطی، همچنین مستنداتی دربارهٔ دخل و تصرف در درآمد جام جهانی از جمله مواردی است که او همواره از شفاف‌سازی آنها خودداری کرد.

این در حالی است که هنگام انتخاب به عنوان رئیس فدراسیون گفت: «رویکرد اصلی، شفافیت مالی است. باید همه امکانات فوتبال را به پول تبدیل کنیم. خصوصی‌سازی یک تکلیف است»؛ شعارهایی که به اجرا در نیامد.

تیم ملی فوتبال ایران نیز بدون سرمربی است. آنهم در حالی که مارک ویلموتس سرمربی پیشین تیم ملی در اعتراض به آقای تاج، به فیفا شکایت کرده است.

تاج از دی ۸۶ به عنوان نایب رئیس کفاشیان در فدراسیون فوتبال حضور داشت. وقتی اردیبهشت ۹۵ به ریاست فدراسیون رسید، علی کفاشیان را به عنوان نایب رئیس خود برگزید. رسانه‌ها از این روش در تغییر مدیریت به عنوان مدل «پوتین - مدودف» یاد کردند.

مصطفی آجورلو که انتخابات را واگذار کرد در مجمع گفت: «این دولت هیچ فرقی با دولت قبلی ندارد. جهانگیری کاری را در فوتبال کرد که احمدی‌نژاد انجام داد. وای به حال مردم که چنین فوتبالی داریم. با دولت تدبیر و امید به هشت سال قبل بازگشتیم».

تاج در دهه هفتاد در اداره کل بازرگانی استان اصفهان فعالیت می‌کرد و معاون فروش ذوب آهن بود. بعداً همین مسئولیت را در فولاد مبارکه به عهده گرفت و مدتی عضو هیئت مدیره فولاد غدیر و مدیرعامل فولاد متیل شد.

با وجود سال‌ها حضور تاج در مدیریت فوتبال، ردی از تأثیر مثبت سوابق و تجارب اقتصادی او در این ورزش دیده نمی‌شود.

مهدی تاج با پیشینه نظامی - امنیتی وارد فوتبال شد و نخستین مسئولیت مهمش ریاست هیئت مدیره سپاهان بود و همزمان، روزنامه جهان فوتبال را منتشر می‌کرد. گرچه در دوران ریاست فدراسیون، رابطه خوبی با منتقدانش نداشت و گاهی از آنها به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت می‌کرد.

رئیس کمیته خصوصی‌سازی باشگاه‌ها، دبیرکل اتحادیه فوتبال، نایب رئیس فدراسیون فوتبال، رئیس کمیته تیم‌های ملی، رئیس کمیته داوران و ریاست سازمان لیگ از دیگر مسئولیت‌های ورزشی اوست.

پیش از جام ملت‌های آسیا به دلیل قانون بازنشستگی باید استعفا می‌داد اما کنفدراسیون فوتبال آسیا با صدور بیانیه‌ای، ایران را به تغلیق فوتبالش تهدید کرد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.