'صربیناتور' برای هشتمین بار قهرمان اوپن استرالیا شد
نواک جوکوویچ، مرد شماره دو تنیس جهان با پیروزی مقابل دومینیک تیم برای هشتمین بار قهرمان اوپن استرلیا شد. مدافع قهرمانی این مسابقات در فینال دومینیک تیم تنیس باز اتریشی را ۴-۶، ۳-۶، ۶-۲، ۶-۴ و ۴-۶ شکست داد.

جوکوویچ ۳۲ ساله به رغم این که دو بار درخواست استراحت پزشکی کرد، بار دیگر توان فوق‌العاده بدنی و ذهنی‌اش را نشان داد و هفدهمین گرند‌اسلمش را در ملبورن پارک تصاحب کرد.

"نوله" در دیدار نهایی پرنوسان بود؛ در لحظاتی کاملا مقتدرانه بازی می‌کرد گاهی هم عملکردی احساسی داشت ولی سرانجام از تجربه بالایش استفاده کرد و اولین امتیاز منجر به قهرمانی (چمپیونشیپ پوینت) را که به دست آورده بود، با یک فورهند قدرتمند به نفع خودش کرد.

بیشتر هواداران حاضر در ورزشگاه راد لیور طرفدار تنیس‌باز اتریشی بودند و این موجب شد جوکوویچ پس از گرفتن آخرین امتیاز با قرار دادن انگشت اشاره روی لبانش، تماشاگران را به سکوت دعوت کند.

جوکوویچ که با این قهرمانی "پادشاه بلامنازع" ملبورن شده در سخنانی احساسی هم به آتش‌سوزی استرالیا اشاره کرد هم از کوبی برایانت گفت.

او پس از بازی مقابل ۱۵۰۰۰ تماشاگر حاضر در ورزشگاه گفت: "می‌خواهم بگویم این یک یادآوری است تا بیشتر از قبل در کنار یکدیگر باشیم. نزدیک بودن به کسانی که دوست داریم، مهم‌ترین مسئله زندگی است."

جوکوویچ با این قهرمانی یک گام دیگر به دو اسطوره تنیس جهان نزدیک شد. او حالا سه گرنداسلم کمتر از راجر فدرر دارد و تنها دو قهرمانی گرند اسلم بین او و رافائل نادال فاصله است. برای داشتن تصویری بهتر از قدرت این سه فوق ستاره تنیس کافی است بدانیم که آن‌ها ۱۳ قهرمانی اخیر گرنداسلم‌ها را بین خودشان تقسیم کرده‌اند.

جوکوویچ امیدوار است با عبور از رکورد ۲۰ قهرمانی راجر فدرر در گرنداسلم‌ها
جوکوویچ امیدوار است با عبور از رکورد ۲۰ قهرمانی راجر فدرر در گرنداسلم‌ها "پرافتخارترین مرد تنیس جهان" شود

با این قهرمانی، جوکوویچ بار دیگر صدر جدول رده‌بندی تنیس را که فردا (دوشنبه ۳ فوریه) اعلام می‌شود، از نادال پس می‌گیرد.

اولین گرنداسلم فصل تنیس، امسال شرایط ویژه‌ای داشت؛ آتش‌سوزی گسترده، استرالیا را در شرایط بحرانی قرار داده و آلودگی هوای ناشی از این آتش‌سوزی موجب شده بود برگزاری بازی‌ها با شک و تردید همراه شود.

بخش زنان مسابقات نیز با شگفتی همراه بود. سوفیا کنین، تنیس‌باز ۲۱ ساله استرالیایی با پیروزی مقابل گاربینه موگوروسا (دارنده دو گرنداسلم) توانست برای اولین بار قهرمان یک گرنداسلم شود. او هشتمین زن در ۱۲ گرنداسلم اخیر بود که برای نخستین‌بار قهرمانی در این مسابقات را تجربه کرد.

برخلاف رقابت‌های زنان، در بخش مردان، "سه بزرگ" (فدرر، نادال و جوکوویچ) اجازه نفس کشیدن به جوانان را نمی‌دهند.

"دوران غیرعادی در تنیس"

تنیس

پوریا ژافره، بی‌بی‌سی:

با هشتمین قهرمانی نواک جوکوویچ در اوپن استرالیا اکثر علاقمندان تنیس تصور می‌کنند رکورد ۲۰ قهرمانی راجر فدرر سوئیسی در گرنداسلم‌ها حالا بیشتر از هر موقع دیگری تهدید شده اما شاید شرایط آنقدرها هم برای نواک جوکوویچ و رافائل نادال آسان نباشد. هیچ تضمینی وجود ندارد که این دو نفر در این سال‌های پایانی ورزش حرفه‌ای خود بار دیگر مصدوم نشوند بخصوص اینکه هر دو قبلا دوره‌ای را به دلیل مصدومیت‌های جدی دور از زمین تنیس بوده‌اند. از سوی دیگر بازیکنان جوان‌تر مثل همین دومینیک تیم حریفانی جدی‌تر خواهند شد. دومینیک تیم در استرالیا به نسبت دو فینال اوپن فرانسه بهتر بازی کرد و باید او را جدی گرفت. به عنوان فاکتور آخر باید روی فدرر هم حساب کرد. راجر فدرر همچنان اگر با جوکوویچ یا نادال (روی خاک رس) در تورنمنت‌های عمده روبرو نشود شانس بالایی برای قهرمانی دارد. مسئله اینجاست که این سه اسطوره تنیس روی هم ۳۵ گرنداسلم برده‌اند و همین باعث شده ذهنیت ما عوض شود و تصور کنیم که بردن یکی از تورنمنت‌های اصلی تنیس راحت است. ولی حقیقت این است که بردن گرند‌اسلم‎‌ها اصلا آسان نیست؛ حتی برای این سه نفر. تنیس دورانی غیرعادی را تجربه می‌کند.

برای مثال دنیل مدودوف، به رغم سال فوق‌العاده‌ای که داشت، نتوانست رافائل نادال را در دوره قبلی اوپن آمریکا شکست دهد و در پایان ۲-۳ به او باخت. در استرالیا هم با این که جوکوویچ در بخش‌هایی از مسابقه افت چشمگیری داشت اما در پایان یک قهرمانی ویژه را به کارنامه‌اش اضافه کرد.

جوکوویچ حالا اولین مردی است که از زمان برگزاری مسابقات تنیس به صورت اوپن (۱۹۶۸)، در سه دهه مختلف قهرمان گرند‌اسلم شده است.

حالا احتمالا بزرگ‌ترین دغدغه بازیکنان جوان این است که نگذارند راجر فدرر و رافائل نادال رکورد مشابهی را بدست آورند.

یکی از بازیکنانی که بسیاری کارشناسان عقیده داشتند، می‌تواند به حکمرانی "سه بزرگ" پایان دهد، دومینک تیم بود؛ هرچند که حدس زده می‌شد او این کار را روی خاک رس (زمین‌ مورد علاقه‌اش) انجام دهد.

اما تنیس‌باز اتریشی دو بار در فینال رولان گاروس به نادال پادشاه رس باخت تا چشم امیدش به ملبورن باشد. شیوه بازی تیم که بر اساس ضربات سنگین و بازی فیزیکی است، گاهی روی زمین‌های سخت (هارد کورت) هم جواب می‌دهد؛ قهرمانی در مسترز ایندین ولز گواهی است بر این مدعا.

دومینیک تیم این بار نتوانست به عنوان دومین تنیس‌باز اتریشی (پس از توماس موستر قهرمان اوپن فرانسه ۱۹۹۵) برنده یک گرنداسلم شود اما دست‌کم یک نفر دیگر معتقد است که او به زودی این افتخار را کسب می‌کند.

جوکوویچ پس از فینال گفت: "تو به پیروزی در این مسابقه خیلی نزدیک بودی و بدون شک زمان بیشتری در دوران حرفه‌ایت داری. مطمئنم که قهرمان گرنداسلم می‌شوی؛ بیشتر از یک بار."

تیم تا کنون ۱۶ بار در مسابقات حرفه‌ای تنیس قهرمان شده و سال‌هاست که جزو ده مرد برتر این رشته است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.