سعید مولایی قهرمان جودوکا ایرانی با پرچم مغولستان در المپیک شرکت می‌کند
کمیته بین المللی‌المپیک موافقت کرده است که سعید مولایی، قهرمان ایرانی جودوکا با پرچم کشور مغولستان در مسابقات المپیک ۲۰٢۰ ژاپن شرکت کند.

سعید مولایی، قهرمان ۲۸ ساله جودی جهان، پس از آنکه به دستور مقامات ورزشی ایران مجبور شد در مسابقات قهرمانی جهان در ژاپن در سال ۲۰۱۹ عمدا تن به شکست بدهد از ادامه فعالیت در ایران خودداری ورزید و به خارج رفت.

در این مسابقات، آقای مولایی موفق شده بود به دوره یک چهارم نهایی راه یابد اما از آنجا در صورت پیروزی ناگزیر بود در مرحله نیمه نهایی با ورزشکار اسرائیلی مسابقه بدهد، در برابر ورزشکاری از قزاقستان در کمتر از یک عمدا دقیقه ضربه فنی شود.

سعید مولایی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال‌های ٢٠١٥ و ٢٠١٦ مدال برنز و در مسابقات آسیایی سال ٢٠١٧ مدال نقره گرفت. او در مسابقات قهرمانی جهان در بوداپست در سال ٢٠١٧ به مدال برنز رسید و در مسابقات قهرمانی جهانی باکو در سال ٢٠١٨ به مدال طلا و عنوان قهرمانی جهان دست یافت.

مولایی
سعید مولایی در مسابقات جهانی باکو به مدال طلا دست یافت

پس از قبول شکست در مسابقات قهرمانی در ژاپن، ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو گفت که سعید مولایی تحت فشار فدراسیون جودو جمهوری اسلامی مسابقه را عمدا باخت. گفته شده بود که مقامات ورزشی ایران برای وادار کردن این ورزشکار به قبول سیاست ورزشی دولت خانواده او را نیز تحت فشار قرار داده بودند.

پس از خروج از ایران، گزارش‌هایی از درخواست پناهندگی آقای مولایی از آلمان منتشر شد اما او گفت که در صدد پناهندگی نیست اما تصمیم دارد به فعالیت ورزشی خود بدون برخورد با محدودیت ادامه دهد. او در نوامبر سال گذشته میلادی به عنوان پناهنده در آلمان اجازه اقامت گرفت و پس از آن، به عنوان عضوی از تیم پناهندگان فدراسیون بین‌المللی جودو در مسابقات اوزاکا شرکت کرد.

در واکنش به سیاسی کردن ورزش توسط دولت ایران، فدراسیون بین‌المللی جودو تصمیم گرفت که فدراسیون ملی جودو جمهوری اسلامی ایران را اخراج کند. فدراسیون جودو ایران خواستار تجدید نظر در این تصمیم شده و قرار است در ماه آوریل سال جاری، دیوان داوری ورزشی در این مورد اظهار نظر کند.

اجبار ورزشکاران ایرانی به پذیرش شکست به منظور خودداری از رقابت با ورزشکاران اسرائیل بدون سابقه نیست و در سال‌های اخیر، مقامات و مراکز ورزشی بین‌المللی وجود این رویکرد را تایید کرده‌اند.

در سال‌های اخیر شماری از ورزشکاران ایرانی به دلیل شرایط موجود در کشورشان به خارج رفته و شماری از آنان فعالیت ورزشی خود را در کشورهای دیگر دنبال می‌کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.