کرونا و فوتبال اروپا؛ شاید 'مینی تورنمنت' تکلیف را مشخص کند
یورو ۲۰۲۰ که قرار است تابستان آتی در ۱۲ کشور اروپایی برگزار شود، ممکن است به تعویق بیافتد تا لیگ‌های اروپایی زمان کافی برای اتمام مسابقات‌شان داشته باشند
برگزاری یک "مینی‌ تورنمنت" جزو گزینه‌هایی است که یوفا برای مشخص کردن تکلیف لیگ قهرمانان فوتبال اروپا و لیگ اروپا که به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده‌اند، در نظر گرفته‌ است.

مسئولان اتحادیه فوتبال اروپا، فردا (سه‌شنبه ۱۷ مارس) جلسه‌ای ویدئویی با طرف‌های اصلی درگیر در این ماجرا برگزار می‌کنند.

گفته می‌شود که جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ هم قرار است به تعویق بیافتد تا لیگ‌های اروپایی فرصت کافی برای تمام کردن رقابت‌هایشان را داشته باشند.

یک منبع آگاه به بی‌بی‌سی گفت که تمام طرف‌ها باید آماده فدا کردن بخشی از منافع‌شان باشند تا یک راه حل بدست بیاید.

تمامی ۵۵ عضو یوفا، اعضای اتحادیه باشگاه‌های اروپایی و لیگ‌های اروپا و همین طور نماینده اتحادیه جهانی بازیکنان حرفه‌ای برای حضور در جلسه یوفا دعوت شده‌اند.

"مینی تورنمنت" چگونه انجام می‌شود؟
مانند لیگ برتر فوتبال انگلیس که روز جمعه نگرانی‌هایش در مورد با پایان رساندن این فصل را اعلام کرد، یوفا می‌خواهد لیگ قهرمانان و لیگ اروپا نیز به نتیجه‌ای برسند که بتوانند رضایت شرکت‌هایی که مسابقات را پخش تلویزیونی می‌کنند، جلب نمایند.

هر دو تورنمنت در مرحله یک‌هشتم نهایی هستند و شش روز از این مسابقات شامل فینال، باقی مانده است. برگزاری مسابقات مرحله یک‌چهارم و نیمه‌نهایی به صورت تک بازی (بجای بازی‌های رفت و برگشت) می‌تواند به کوتاه کردن مسابقات کمک کند.

برگزاری این مسابقات در روزهای کمتر و به صورت یک "مینی تورنمنت" می‌تواند به کمتر شدن مسافتی که تیم‌ها باید مسافرت کنند و در نتیجه تاثیر کمتر روی لیگ‌های داخلی منجر شود. فینال لیگ قهرمانان اروپا در استانبول و فینال لیگ اروپا در گدانسک لهستان برگزار می‌شود.

برگزاری یورو ۲۰۲۰ که قرار است از ۱۲ ژوئن تا ۱۲ ژوئیه در کشورهای مختلف اروپایی برگزار شود، زمان آزاد کمتری برای تکمیل شدن لیگ‌های داخلی و قاره‌ای باقی گذاشته است.

به این ترتیب احتمال زیادی وجود دارد که برنامه‌ریزی فصل آینده فوتبال اروپا هم تغییر کند.

هم مسابقات قهرمانی زنان اروپا به میزبانی انگلیس و هم مسابقات قهرمانی مردان زیر ۲۱ سال اروپا به میزبانی مجارستان و اسلوونی برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده‌اند. لیگ ملت‌های اروپا هم قرار است بهار ۲۰۲۱ تمام شود.

گذشته از تمام این‌ها مدل جدید و گسترش یافته جام جهانی باشگاه‌ها هم قرار است ژوئیه همان سال در چین برگزار شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.