ژاپن برگزاری المپیک تابستانی توکیو را به ۲۰۲۱ موکول کرد

نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که برگزاری مسابقات المپیک تابستانی توکیو به خاطر شیوع ویروس کرونا یک سال به عقب افتاده و در سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود. پیش از آن نیز کنفدراسیون فوتبال اروپا از تعویق جام ملت‌های اروپا خبر داده بود.

یکشنبه گذشته (۳ فروردین / ۲۲ مارس) بود که کمیته بین‌المللی المپیک مهلتی چهار هفته‌ای برای بررسی و تصمیم‌گیری در مورد تعویق مسابقات المپیک توکیو تعیین کرده بود.

اکنون اما تنها دو روز پس از این ماجرا ژاپن از تعویق بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به سال ۲۰۲۱ خبر داده است.

این تصمیم را شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بعدازظهر امروز سه‌شنبه ۵ فروردین (۲۴ مارس) پس از تماسی تلفنی با توماس باخ، رسیس کمتیه بین‌المللی المپیک اعلام کرد.

باخ پیش از آن چندین بار تأکید داشت که کمیته بین‌المللی المپیک می‌کوشد به تاریخ تعیین‌شده (۲۴ ژوسیه تا ۹ اوت ۲۰۲۰) به عنوان زمان برگزاری مسابقات المپیک توکیو وفدار بماند.

توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک
توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک

این کمیته ضمن مخالفت با لغو کامل بازی‌ها و با اشاره به بهبود وضعیت کرونا در ژاپن تصریح کرده بود، "چنین کاری هیچ یک از مشکلات را حل نکرده و به کسی کمک نمی‌کند".

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن نیز روز دوشنبه ۴ فروردین (۲۳ مارس) روز دوشنبه در سخنرانی خود در پارلمان ژاپن اگر چه لغو کامل بازی‌ها را به عنوان گزینه منفتی دانسته بود، اما برای نخستین بار از امکان تعویق المپیک ۲۰۲۰ توکیو به خاطر شیوع ویروس کرونا به عنوان یک گزینه یاد کرد.

او ضمن تأکید بر حفظ سلامتی ورزشکاران به عنوان بالاترین اولویت گفته بود: «این دشوار است که تحت شرایط کنونی بازی‌ها را برگزار کرد».

از چند هفته پیش انتقادات زیادی مطرح شده بود که با توجه به شرایط کنونی چطور می‌توان مسئولیت برگزاری بازی‌هایی را با حضور ۱۱ هزار ورزشکار و هزاران خبرنگار و تماشاگر پذیرفت.

کانادا حتی روز دوشنبه ۴ فروردین به عنوان نخستین کشور اعلام کرد که تیم‌های ورزشی این کشور از شرکت در مسابقات المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ خودداری خواهند کرد.

کمیته‌های المپیک و پارالمپیک کانادا با انتشار بیانیه‌ای در این راستا تصریح کردند که این کشور ورزشکاری به مسابقات المپیک و پارالمپیک توکیو نخواهد فرستاد، مگر آنکه این باز‌ی‌ها یک سال به تعویق بیافتند.

استرالیا نیز گامی مشابه برداشته و کمیته المپیک این کشور ورزشکاران خود را فراخواند تا خود را برای حضور در مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۲۱ آمده کنند.

تشدید نگرانی‌ها و انتقادات و افزایش فشار بر ژاپن به عنوان میزبان المپیک تابستانی ۲۰۲۰ و کمیته بین‌المللی المپیک ظاهرا به ابعادی رسید که برگزارکنندگان در نهایت چاره‌ای جز تعویق بازی‌ها ندیدند. ابعاد انتقات

سی و دومین دوره از مسابقات المپیک تابستانی طبق برنامه قرار بود در روزهای ۲۴ ژوئیه تا ۹ اوت ۲۰۲۰ (۳ تا ۱۹ مردادماه) در توکیو پایخت ژاپن برگزار شود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.