آخرین رقص؛ چرا مایکل جردن اسطوره‌ای بی‌نظیر است؟
ما هنوز هم از مایکل جردن حرف می‌زنیم و این عادی نیست. در واقع عجیب هم است که بزرگ‌ترین ماجرای دنیای ورزش در دو ماه اخیر، تیم شیکاگو بولز در اواخر دهه هشتاد و دهه نود میلادی است.

با برگزار نشدن مسابقات ورزشی در دوران شیوع کرونا، مستند "آخرین رقص"، چشم بسیاری را خیره کرده است و در مرکز این نمایش مایکل جردن می‌درخشد؛ آن هم بالغ بر بیست سال پس از بازنشستگی.

در آخرین قسمت این سریال باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا می‌گوید: "او در گوشه و کنار دنیا سفیری مهم برای بسکتبال شد. مایکل جردن و شیکاگو بولز فرهنگ را تغییر دادند."

رجی میلر، از اسطوره‌های بسکتبال آمریکا، جردن را "مسیح سیاه" می‌نامد. اما چرا هنوز این ستاره پس از این همه سال سر زبان‌هاست. این مطلب تلاش می‌کند پاسخ‌هایی برای این سوال پیدا کند.

"پیروز شو مهم نیست چگونه"
اگر قرار باشد یک نکته از مستند آخرین رقص یاد بگیرید، این است که مایکل جردن فقظ عاشق برنده شدن نبود، اصلا نمی‌توانست برنده نباشد.

ما در مستند می‌بینیم که جردن با هر مانعی از دکترهای باشگاه گرفته تا مسمومیت غذایی مبارزه می‌کرد تا داخل زمین برود و برنده شود. او حتی برای خودش داستان‌های انتقام شخصی می‌ساخت تا انگیزه‌اش را بیشتر کند. جردن یک بار در تمرین هم‌تیمی‌اش استیو کر را با مشت زد تا او را برانگیزاند.

در پایان مستند آخرین رقص می‌توانید نقبی به درون ذهن جردن بزنید. پس از ششمین قهرمانی در لیگ ملی بسکتبال آمریکا (ان‌بی‌ای) او ناراحت است که چرا در ۳۵ سالگی شانس کسب هفتمین قهرمانی را ندارد به این دلیل که تیم سال دیگر حفظ نمی‌شود:

"دیوانه کننده است که در اوج کنار گذاشته شوید. به نظرم می‌توانستیم برای هفتمین بار هم قهرمان شویم. برایم قابل قبول نیست که نتوانستیم برایش تلاش کنیم."

مارک "ایر جردن" فرهنگ کفش کتانی را ساخت

Air Jordans, 1985
یک جفت کفش ایر جردن متعلق به سال ۱۹۸۵

بسیاری معتقدند "ایر جردن" فرهنگ کفش کتانی را ساخت. این مارک سال ۱۹۸۵ به وجود آمد. تا سال ۱۹۸۶ شرکت نایکی ۱۰۰ میلیون دلار کفش‌ ایر جردن و دیگر محصولات این برند را فروخت.

یک جفت کتانی امضا شده او در سال ۱۹۸۵ در یک حراج ۵۶۰ هزار دلار فروخته شد. این در حالی است که جردن اوایل کار نمی‌خواست با نایکی قرارداد امضا کند؛ این شرکت در آن زمان به دلیل تولید کفش‌های دو معروف بود.

به هر حال، دیوید فالک، مدیر برنامه‌های پیشین او می‌گوید استراتژی نایکی این گونه بود: "سعی می‌کردند تیمی از ورزشکاران به وجود آورند و با او مثل یک گلف‌باز، بوکسور یا تنیس‌باز رفتار می‌کردند و اولین قرارداد هم در مورد کفش بود."

این قرارداد جواب داد، عالی هم جواب داد و حتی اسپایک لی برای آن‌ آگهی تبلیغاتی ساخت.

او الهام‌بخش تمام بازیکنان یک نسل بود
یکی از بزرگ‌ترین بازیکنانی که در مورد تاثیر عمده جردن روی خودش صحبت کرده، کوبی برایانت فقید بود. در مستند آخرین رقص او از بازی مقابل جردن در مسابقه آل‌استار ۱۹۹۸ صحبت کرد و گفت:

"من با دیدن بازی مایکل جردن در تلویزیون بزرگ شدم و حالا شانس این را پیدا کرده بودم که از نزدیک با او روبرو شوم."

او می‌گوید جردن برایش "مانند برادری بزرگ‌تر" بود که راه را نشان می‌داد: "هر چیزی که می‌شد آموخت را من از او یاد گرفتم. بدون او نمی‌توانستم پنج بار قهرمان شوم. او بارها راهنمایم شد و توصیه‌های بسیار بزرگی به من کرد."

در اوج بازنشسته شد، برگشت و همان کارها را تکرار کرد

Michael Jordan, baseball
مایکل جردن در دوران کوتاهی که بسکتبال را ترک کرد و بیسبال بازی می‌کرد

سال ۱۹۹۳ و پس از سه قهرمانی پیاپی ان‌بی‌ای با شیکاگو بولز، جردن تصمیم گرفت بسکتبال را کنار بگذارد و با حضور در تیم برمینگام بارونز، بیسبال حرفه‌ای را تجربه کند.

در آن زمان او انگیزه‌اش را برای بسکتبال از دست داده و گفته می‌شود بشدت تحت تاثیر مرگ پدرش بود -مردی که همیشه او را تشویق می‌کرد بیسبال بازی کند.

در هر حال پس از دورانی کوتاه اما امیدوارکننده در بیسبال، او مارس ۱۹۹۵ به شیکاگو بولز بازگشت و آن‌ها را به سوی سه قهرمانی دیگر از ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ رهبری کرد.

اولین ورزشکار میلیاردر
قبل از دوران دیجیتال، ساخته شدن یک "سلبریتی" مانند مایکل جردن بمراتب سخت‌تر بود.

به نوشته مجله فوربز، درآمد خالص او دست‌کم دو میلیارد و یکصد میلیون دلار بود. دستمزد او در دوران بازی ۹۰ میلیون دلار بود، ولی یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار از همکاری با شرکت‌های دیگر بدست آورد.

هرج‌ومرج فضایی، یک فیلم جذاب
ما خیلی مشتاق دیدن فیلم هرج‌ومرج فضایی ۲ با بازی لبرون جیمز هستیم، اما این فیلم سخت بتواند جایی مشابه نمونه اصلی که سال ۱۹۹۶ نمایش داده شد، در دل ما باز کند.

دور هم جمع شدن مایکل جردن با باگز بانی و دافی داک، همراه با بیل موری در نقش منفی، که می‌خواهد شخصیت‌های کارتن لونی تونز را به بردگی بگیرد، مجموعه‌ای عجیب و غریب و جذاب ایجاد می‌کند. شما برای سرگرم شدن بیشتر از این چه می‌خواهید؟

شیکاگو بولز بدون او تیمی متوسط بود

Michael Jordan, 1984
مایکل جردن در سال ۱۹۸۴ و در آستانه راهی پر افتخار در بسکتبال آمریکا

بسیاری شیکاگو بولز را تیم پرافتخاری در بسکتبال آمریکا می‌دانند ولی حقیقت این است که در سال ۱۹۸۴ که مایکل جردن به آن‌ها ملحق شد، بولز تیمی کاملا معمولی بود و پس از بازنشستگی او در سال ۱۹۹۸ هم دیگر نتوانسته قهرمان ان‌بی‌ای شود.

اگر هنوز قانع نشده‌اید، این را هم فراموش نکنید که شیکاگو بولز در دوران غیبت جردن هم نتوانست قهرمان لیگ شود.

شاید پر بیراه نباشد که بگوییم مایکل جردن، شیکاگو بولز است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.