۳۰ سال انتظار لیورپول: ۲۳۹ بازیکن و یک و نیم میلیارد پوند در راه قهرمانی نوزدهم
اول ماه مه ۱۹۹۰ بازیکنان لیورپول در ورزشگاه آنفیلد که جای سوزن انداختن نداشت، با لذت تمام قهرمانی در لیگ فوتبال انگلیس را جشن گرفتند.

قهرمانی بعدی ۳۰ سال طول کشید اما سه دهه ناکامی به معنی توقف تلاش لیورپول برای قهرمانی در لیگ انگلیس نبود. بازیکنان زیادی به این تیم آمدند، گل‌های بسیاری وارد دروازه حریفان شد و پیروزی‌های بزرگی هم حاصل شدند، اما نه به اندازه کافی؛ تا این که عملکرد فوق‌العاده این فصل از راه رسید.

حالا انتظار طولانی لیورپول به پایان رسیده است و بخش ورزشی بی‌بی‌سی، نگاهی انداخته به بازیکنان، مربیان، پول و خیلی چیزهایی که لیورپول در راه طولانی منتهی به قهرمانی نوزدهم به آن‌ها متوسل شد.

فوتبال
هزاران لیورپولی جشن پیروزی گرفتند

۱۰۳۴۱۰ دقیقه انتظار
لیورپول از آغاز فصل ۹۱-۱۹۹۰ تا رسیدن به قهرمانی نوزدهم در لیگ فوتبال انگلیس ۱۱۴۹ بازی کرد؛ به بیان دیگر این تیم در این مدت (منهای وقت اضافه مسابقات) ۱۰۳ هزار و ۴۱۰ دقیقه را در زمین فوتبال گذراند.

آن‌ها در ۵۹۵ بازی برنده شدند (حدود ۵۲ درصد برد در مسابقات)، ۱۹۶۸ گل زدند (که مجموع تفاضل گلشان را به ۸۲۲+ می‌رساند) و ۲۰۷۵ امتیاز گرفتند.

با این حال، تمام این‌ها منهای ۲۸ برد، ۷۰ گل زده و ۸۶ امتیاز این فصل، نتوانست جام قهرمانی را در اختیار آنان قرار دهد.

لیورپول در این سه دهه بیشترین امتیاز را از تاتنهام گرفت (۱۰۸)؛ امتیازاتی که از ۶۰ تقابل این دو تیم به حساب قرمزها ریخته شد.

آن‌ها ۱۰۵ امتیاز نیز در داربی مرسی‌ساید و از رقیب همشهری‌شان، اورتون گرفتند. رتبه بعدی در این زمینه با ۱۰۱ امتیاز به وستهم می‌رسد.

لیورپول صاحب رکورد صد در صد پیروزی مقابل برایتون، کاردیف، هادرسفیلد و ناتس کانتی است؛ هرچند که بیشترین تقابل لیورپول با یکی از این تیم‌ها، جلوی برایتون بود با ۵ مسابقه.

حدس زدن نام تیم‌هایی که از فصل ۱۹۹۰-۹۱ بیشترین لطمه را به تلاش لیورپول برای قهرمانی در انگلیس زدند، کار سختی نیست: منچستر یونایتد، چلسی و آرسنال. تیم‌هایی که در دوران حسرت لیورپول بارها قهرمان لیگ برتر شدند.

احتمالا یکی از ناخوشایندترین آمارهای لیورپول مقابل دشمن قدیمی‌اش، منچستر یونایتد است. یونایتد در ۵۸ مسابقه ۳۰ سال گذشته ۲۸ بار لیورپول را شکست داده است؛ به عبارت دیگر درصد پیروزی این تیم مقابل منچستر یونایتد تنها ۲۹/۳ درصد است. لیورپول همچنین بدترین تفاضل گل را نیز مقابل همین رقیب قدیمی دارد: منفی هشت.

در این ۳۰ فصل تنها یک تیم است که لیورپول نتوانسته مقابلش حتی یک امتیاز بدست آورد: بلک‌پول که در هر دو مسابقه رفت و برگشت فصل ۲۰۱۰-۱۱ قرمزهای آنفیلد را شکست داد.

طبیعی است که هیچ فصل لیورپول در ۳۰ سال گذشته قابل مقایسه با عملکرد این فصل تیم نیست، اما نکته جالب این است که عملکرد هیچ تیمی در تاریخ فوتبال انگلیس نیز قابل مقایسه با نمایش این فصل لیورپول نیست!

فوتبال

از بارنزی تا بابی
از فصل ۱۹۹۰-۹۱ تا کنون ۲۳۹ بازیکن در بالاترین دسته فوتبال انگلیس برای لیورپول بازی کرده‌اند.

تلاش برای نوزدهمین قهرمانی در لیگ انگلیس از پیروزی ۱-۳ مقابل شفیلد یونایتد در ۲۵ اوت ۱۹۹۰ آغاز شد؛ گل‌های آن مسابقه را جان بارنز، ری هاتون و یان راش زدند. این یکی از هشت پیروزی پیاپی تیم در ۱۴ بازی بدون شکستشان در آغاز آن فصل بود.

تقریبا ۳۰ سال بعد و بدون این که نیازی باشد تا بازیکنان ضربه‌ای به توپ بزنند، لیورپول با شکست ۱-۲ منچستر سیتی مقابل چلسی قهرمان شد.

طی این مدت در میان این ۲۳۹ بازیکن، جیمی کاراگر که محصول آکادمی لیورپول بود با ۵۰۸ مسابقه، رکورددار بازی برای باشگاه است.

نام‌های آشنایی در میان ۱۰ بازیکن بالای این فهرست وجود دارد، اما از میان بازیکنان کنونی لیورپول فقط جردن هندرسون (۲۶۶ بازی) جزو ده نفر اول لیست است.

این ده نفر عبارتند از: جیمی کاراگر، استیون جرارد، سامی هیپیا، پپه رینا، استیو مک‌منمن، رابی فاولر، جردن هندرسون، لوکاس لیوا، مارتین اسکرتل و جیمی ردنپ.

در سوی دیگر این فهرست نیز بازیکنانی هستند که فقط یک بار برای لیورپول بازی کرده‌اند؛ افرادی مانند: دانیله پادلی، دیوید ریون، ایوان کوزما و....

بهترین گلزن لیورپول در این مدت نیز یکی از بچه‌های خود باشگاه است: رابی فاولر با ۱۲۸ گل زده در لیگ.

محمد صلاح، روبرتو فرمینو و سادیو مانه، مثلث خط حمله تیم کنونی لیورپول نیز در میان ۱۰ گلزن برتر باشگاه طی این دوره ۳۰ ساله جای دارند.

در نگاه به تلاش ۳۰ ساله لیورپول برای قهرمانی در لیگ انگلیس باید به یک بازیکن (چه از جنبه مثبت و چه منفی) نگاهی ویژه داشت: استیون جرارد.

هافبک و کاپیتان لیورپول هم جزو ۱۰ بازیکن برتر باشگاه از نظر حضور در بیشترین تعداد بازی است و هم جزو ۱۰ گلزن برتر باشگاه. او همچنین رکورددار پاس گل لیورپول (۷۰) در سه دهه اخیر است.

جرارد نقشی اساسی در دو قهرمانی مهم باشگاه دارد: لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۵ و جام حذفی فوتبال انگلیس در سال ۲۰۰۶. هر دو مسابقه ۳-۳ تمام شد و کار به ضربات پنالتی کشید. در هر دو مسابقه جرارد گل زد و بازیکن کلیدی تیمش بود.

از سوی دیگر غیرممکن است که بتوان دو تصویر جرارد در فصل ۲۰۱۳-۱۴ که تیم بخت بالایی برای قهرمانی داشت را فراموش کرد: یکی تصویر او در میان بازیکنان لیورپول، زمانی که تیم در صدر جدول بود و او فریاد می‌زد: "اجازه لغزش نداریم."

فوتبال

دیگری لغزش او مقابل چلسی در ورزشگاه آنفیلد که موجب شد دمبا با دروازه قرمزها را باز کند و با شکست در آن بازی رویای قهرمانی لیورپول بر باد رفت.

البته محبوبیت کاپیتان پیشین، میان طرفداران آن قدر هست که بعید است کسی هنوز او را به خاطر آن صحنه نبخشیده باشد.

اتاق تاکتیک آنفیلد
کنی دالگیش، لیورپول را به سوی قهرمانی شانزدهم، هفدهم و هجدهم هدایت کرد. اما اسطوره قرمزها قبل از این که دفاع از قهرمانی را کامل کند، در اقدامی غافلگیرکننده و در حالی که تیم با سه امتیاز اختلاف صدرنشین بود، در فوریه ۱۹۹۱ استعفا کرد. جانشین دائمی او، گریم سونس، نتوانست ادامه راه را با موفقیت طی کند و در پایان آرسنال قهرمان شد.

لیورپول از آغاز فصل ۱۹۹۰-۹۱ تا کنون نه سرمربی دائمی داشته است. گذشته از سونس که در پنج بازی انتهایی فصل ۱۹۹۰-۹۱ هدایت تیم را عهده‌دار بود، چهار سرمربی دیگر طی این ۳۰ سال توانستند تا یک قدمی قهرمانی پیش روند: ژرار هولیه (۲۰۰۱-۰۲)، رافائل بنیتس (۲۰۰۸-۰۹)، برندان راجرز (۲۰۱۳-۱۴) و یورگن کلوپ (۲۰۱۸-۱۹).

تمام مربیان این دوره غیر از روی هاجسون (که یک فصل کامل سرمربی لیورپول نبود) و راجرز (که خیلی به قهرمانی نزدیک شد) دست‌کم یک جام برای باشگاه بدست آوردند.

لیورپول با یورگن کلوپ سرانجام توانست وارثی برای تاج و تخت "کینگ کنی" پیدا کند. این سرمربی آلمانی تنها مربی قرمزها پس از رفتن کنی دالگلیش (شامل دومین دوره حضور سرمربی اسکاتلندی) است که بیش از ۶۰ درصد مسابقاتش را برده است.

فوتبال

از رزنتال تا مینامینو: لیورپول چگونه یک و نیم میلیارد پوند خرج کرد

اولین اقدام لیورپول در بازار نقل و انتقالات پس از قهرمانی فصل ۱۹۸۹-۹۰، خریدن قرضی رونی رزنتال از باشگاه استاندارد لیژ با قیمتی حدود یک میلیون پوند بود.

این مهاجم اسرائیلی، اولین بازیکن از ۲۱۸ نفری بود که در فاصله قهرمانی هجدهم و نوزدهم لیگ انگلیس، راهی آنفیلد شدند. آخرین بازیکن هم تاکومی مینامینو بود که ژانویه گذشته با ۷ میلیون و ۲۵۰ هزار پوند به لیورپول پیوست.

داستان نقل و انتقالات لیورپول در این دوره را می‌توان "خوب، بد، زشت" نامید. به ازای هر لوئیس سوارز و ویرجیل فان‌دایک، یک توربن پیچنیک، یک برونو چیرو و یک شون داندی نیز وجود داشتند.

در این دوره همچنین مبالغ هنگفتی پرداخت شدند که حاصلشان چیزی جز فاجعه نبود؛ بازیکنانی مانند: اندی کرول (۳۵ میلیون پوند برای ۶ گل در ۴۴ مسابقه لیگ)، کریستین بنتکه (۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند برای ۹ گل در ۲۹ بازی) یا ماریو بالوتلی (۱۶ میلیون پوند برای یک گل در ۱۶ مسابقه.)

پر جنب و جوش‌ترین دوره نقل و انتقالات باشگاه بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ بود که طی سه فصل زیر نظر بنیتس، لیورپول ۴۰ بازیکن خرید.

این خریدها شامل بازیکنانی خوب (پپه رینا، درک کویت، لوکاس لیوا و فرناندو تورس)، بازیکنانی نه چندان جالب (مارک گونزالس و جرمین پنانت) و بازیکنانی است که الان کسی حتی نامشان را هم به خاطر ندارد (گابریل پالتا و سباستین لتو).

طبیعی است که صورتحساب باشگاه در سال‌های اخیر به مراتب سنگین‌تر شده است، ولی طبق آمار "ترنسفرمارکت"، لیورپول بین قهرمانی هجدهم و نوزدهم در انگلیس یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون پوند خرج کرده است.

اغراق نیست اگر گفته شود بهترین بازیکنان باشگاه بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰ آن‌هایی هستند که لیورپول برای خریدشان یک پول سیاه هم نپرداخت؛ محصولات آکادمی باشگاه: رابی فاولر، جرارد، کاراگر، مایکل اوون و ترنت الکساندر آرنولد.

از سوی دیگر بازیکنانی مانند فان‌دایک، آلیسون بکر و نبی کیتا، که سه بازیکن گران تاریخ باشگاه هستند، نقشی اساسی در قهرمانی این فصل لیورپول داشته‌اند.

در فوتبال مدرن معمولا هرچقدر که پول بدهید، آش می‌خورید.

فوتبال

"هرگز تنها قدم نخواهی زد"

بازیکنان می‌آیند و می‌روند، اما آنچه همیشه برای باشگاه می‌ماند، هواداران هستند.

طرفداران لیورپول بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردند برای قهرمانی نوزدهم انتظار کشیدند و این قهرمانی نیز در حالی بدست آمد که آن‌ها در کنار تیمشان نبودند. حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا در ۹ بازی آخر این فصل لیگ برتر فوتبال انگلیس ممنوع شد.

با این حال در تمام این سال‌ها طرفداران لیورپول، دسته دسته راهی آنفیلد شدند. سختی‌های گرفتن بلیت یک فصل مسابقات، موجب شده تا تنها پای تعداد مشخصی از تماشاگران به آنفیلد برسد، ولی طبق آمار ترنسفر مارکت در ۳۰ سال اخیر ۲۴۶۹۸۹۴۲ نفر از نزدیک بازی لیورپول را در ورزشگاه خانگی این تیم دیده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.