'راه‌اندازی بوکس بانوان مطالبه ۳۰ ساله دختران ورزشکار ایرانی است'
دبیر فدراسیون بوکس ایران می‌گوید راه‌اندازی بوکس زنان مطالبه ۳۰ ساله دختران ایرانی است و در حال حاضر هزاران زن به طور غیرقانونی این ورزش را انجام‌ می‌دهند.

حمید قبایی‌زاده به خبرگزاری ایسنا گفت: "راه‌اندازی بوکس بانوان فقط خواست رئیس فدراسیون نیست و این موضوع مطالبه ۳۰ ساله دختران ورزشکار ایرانی است. ورزش بوکس دارای قدمتی همپای کشتی و فوتبال در کشور است و از برخی اظهار نظرهای کارشناسان ورزشی تعجب می‌کنم."

دبیر فدراسیون ایران همچنین مدعی شد اکثر زنان رزمی‌کار ایران برای موفقیت در رشته‌های دیگر رزمی ابتدا بوکس یاد می‌گیرند. او گفت "با توجه به تحقیقات میدانی توسط هیات‌های بوکس، در حال حاضر چند هزار نفر از بانوان عزیز در سراسر کشور به طور غیر قانونی مشغول فعالیت در این رشته هستند و با توجه به عدم صدور مجوز از سوی وزارت ورزش، توسط فدراسیون هیچگونه نظارتی نمی‌توانیم داشته باشیم و این مسئله کار را سخت کرده است."

ورزشکاران زن طبق مقررات جمهوری اسلامی تنها می‌توانند در بعضی از رشته‌‌ها و با حجاب کامل اسلامی شرکت کنند. بوکس زنان در ایران پس از انقلاب ممنوع بود تا این که حسین ثوری، رئیس فدراسیون بوکس در زمان فعالیت‌های انتخاباتی خود قول داد که بوکس زنان را "راه‌اندازی" کند.

اواخر آبان ۱۳۹۷ فدراسیون بوکس ایران اجازه ثبت‌نام زنان را در سایت خود داد و اعلام کرد: "در راستای همگانی کردن این رشته، در اقدامی قابل توجه به نام‌نویسی از بانوان علاقمند در زمینه‌های آموزش مربیگری بوکس و داوری بوکس در پرتال فدراسیون پرداخته است."

حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس نیز این اقدام را واکنشی به "خواسته فدراسیون‌ جهانی مبنی بر برابری جنسیتی بین مردان و زنان" خواند و گفت: "طبق سیاست فدراسیون جهانی بوکس (آیبا)، در سال‌های بعد فعالیت بخش بانوان همه کشورهایی که عضو آیبا هستند الزامی خواهد شد. ما هم برابر با قوانین و مقررات اسلامی کشورمان با حفظ تمام شئونات اسلامی در چهارچوب الزامات اسلامی کار را به پیش خواهیم برد."

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.