فیفا پرسپولیس را در پرونده کالدرون محکوم کرد

در تازه‌ترین حکم فیفا علیه فوتبال ایران، باشگاه پرسپولیس در پرونده شکایت گابریل کالدرون محکوم شد.

مدیران سابق پرسپولیس تاکید کرده بودند با جدایی کالدرون خطری متوجه باشگاه نخواهد شد اما با حکم فیفا، کالدرون و دستیارانش رقمی نزدیک به ۷۵۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد.

دفاعیه پرسپولیس در قبال باقی قرارداد، مورد قبول فیفا واقع نشده و پرسپولیس به طور کامل بازنده این پرونده بود. شکایت خواکین و والنسیا دستیاران کالدرون نیز از سوی فیفا مورد قبول واقع شده است.

کالدرون پیش از شکایت به فیفا و در ادامه نیز پیش از صدور حکم، آمادگی خود را برای مذاکره و توافق اعلام کرد اما با استقبال طرف ایرانی مواجه نشد.

کالدرون در دوران فوتبالش همراه با تیم ملی آرژانتین به فینال جام جهانی ۱۹۹۰ رسید. او ستاره پاری سن ژرمن بود و با سابقه سرمربیگری عمان، عربستان و بحرین به ایران آمد.

کالدرون با تصمیم ایرج عرب جایگزین برانکو ایوانکوویچ شده بود. این جایگزینی با توجه به جام‌های پیاپی برانکو، نارضایتی شدید هواداران را در پی داشت.

پیشتر بدهی باشگاه پرسپولیس به آقای برانکو حدود ۷۵۰ هزار یورو بود
بیشتر در این باره:
باشگاه پرسپولیس به پرداخت یک میلیون یورو به برانکو محکوم شد
او در نخستین مصاحبه‌اش گفت: «قهرمانی اول سخت است و قهرمانی دوم سخت‌تر می‌شود. پرسپولیس سه بار پیاپی قهرمان شده و من آمده‌ام تا چهارمین قهرمانی پیاپی را جشن بگیریم. قول می‌دهم پرسپولیس نمایش تحسین‌انگیزی خواهد داشت».

همین اتفاق رخ داد. کالدرون تیمش را به صدر جدول برد و عنوان نخست نیم‌فصل را کسب کرد. اما با تصمیم محمدحسن انصاری‌فرد برکنار شد و جایش را به یحیی گل‌محمدی داد.

این جابه‌جایی با انتقاد برخی رسانه‌های ورزشی مواجه شد که محکومیت در فیفا را پیش‌بینی می‌کردند. شش میلیارد تومان هزینه جذب گل‌محمدی نیز به بدهی‌های پرسپولیس افزوده شد.

پرسپولیس پنج ماه پیش نیز از سوی فیفا محکوم شد به اینکه یک میلیون و ۵۵ هزار یورو، به اضافه پنج درصد سود به برانکو ایوانکویچ بپردازد. ۲۰ هزار فرانک هزینه دادرسی نیز به عهده پرسپولیس است.

پرسپولیس در پرونده برانکو ترجیح داد به جای پرداخت طلب، پرونده را با صرف هزینه دادرسی به دادگاه داوری ورزش در سوئیس ببرد.

با توجه به فقدان نقدینگی ارزی در ورزش ایران، احتمال دارد پرونده کالدرون نیز مانند برانکو سر از دادگاه داوری در بیاورد. موضوعی که منجر به خریدن زمان می‌شود اما بر حجم بدهی‌ها می‌افزاید.

سرخپوشان تهرانی فقط به سرمربیان پیشین خود دو میلیون دلار بدهکارند که با نرخ کنونی، رقمی حدود ۴۳ میلیارد تومان خواهد شد.

به این مبلغ باید شکایات بازیکنان خارجی سابق و بدهی به بازیکنان خارجی فعلی را نیز افزود.

فدراسیون فوتبال ایران پرونده‌های مشابهی با کارلوس کی‌روش و مارک ویلموتس دارد. باشگاه استقلال نیز از شرایط کمابیش مشابهی در خصوص شکایات خارجی برخوردار است.

با توجه به بحران اقتصادی در ایران، مشخص نیست فدراسیون و باشگاه‌های ایرانی چگونه قرار است دیون خود را به طرف‌های خارجی بپردازند.

عدم پرداخت بدهی در مهلت مقرر فیفا، منجر به کسب امتیاز و حتی سقوط به دسته‌های پایین‌تر می‌شود. موضوعی که قبلاً بارها برای باشگاه‌های ایرانی رخ داده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.