شورای نگهبان با برابری مذهبی، جنسیتی و نژادی در اساسنامه کمیته المپیک ایران مخالفت کرد
بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایران در سال ۲۰۱۱ به علت نوع حجابشان (که از نظر فیفا غیرقانونی بود) از مقدماتی المپیک لندن حذف شدند
شورای نگهبان از اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران ایراد گرفته و بخش مربوط به رد فشارهای سیاسی، مذهبی، اجتماعی و تبعیض جنسیتی را نپذیرفته است.

اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران چند سال است که میان دولت ایران، مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد و در حال تغییر است. کمیته بین‌المللی المپیک که نهاد مرجع است، باید اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران را بر اساس معیارهای جهانی تأیید کند، اما شورای نگهبان نگران آن است که این معیارها با قانون اساسی ایران در تضاد باشد.

ایراد اصلی شورای نگهبان آن بخشی از اساسنامه است که در آن بر "مقابله و عدم پذیرش هرگونه فشار سیاسی، مذهبی، نژادی و اجتماعی" و همین‌طور "تبعیض جنسیتی" تاکید شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در تازه‌ترین تحول، شورای نگهبان بعد از چند ماه در پاسخ به دولت، چند ماده اساسنامه کمیته کشوری المپیک را مغایر "موازین شرع" و سه اصل قانون اساسی تشخیص داده و آن را به دولت بازگردانده است.

متنی که شورای نگهبان به آن ایراد گرفته، اساسنامه‌ای است که کمیته بین‌المللی المپیک آن را تایید کرده و به ایران فرستاده است اما دولت و شورای نگهبان هم باید درباره آن نظر بدهند.

مصطفی هاشمی‌طبا، رییس اسبق کمیته ملی المپیک ایران در واکنش، از اینکه اساسنامه کمیته ملی المپیک به شورای نگهبان فرستاده شده ابراز تعجب کرده و گفته چنین رویه‌ای قبلا وجود نداشته و حتی دولت هم نباید اساسنامه‌های ورزشی را تایید کند.

او تاکید کرده است: "کمیته ملی المپیک کشورها باید از هرگونه تبعیض سیاسی و مذهبی دوری کند. ما هم درحال‌حاضر این منشور را پذیرفته‌ایم."

خلاصه ایرادهای شورای نگهبان
- "منظور از دور بودن کمیته ملی المپیک از هر گونه گرایش‌های نژادی، مذهبی، سیاسی و منع هر گونه تبعیض روشن نیست و ابهام دارد."
- "در خصوص بند ۲ ماده یک که فعالیت کمیته ملی المپیک در چارچوب مفاد منشور المپیک و قوانین جاری جمهوری اسلامی است، در مقام تعارض بین مفاد منشور المپیک و قوانین جاری کدام یک حاکم خواهد بود؟"
- "بند یک ماده ۳ عبارت 'مقابله با هرگونه تبعیض ' و 'لزوم محترم شمردن قوانین جهانی ' دارای ابهام است.

تمام مواردی که شورای نگهبان به آن ایراد گرفته و خواستار حذف شده، در گذشته باعث محرومیت‌های جدی ورزشی برای ایران شده است از جمله قانون غیررسمی ممنوعیت مسابقه ورزشکاران ایرانی با وزرشکاران اسرائیل و همین‌طور ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها.

آقای هاشمی‌طبا، رییس اسبق کمیته ملی المپیک ایران در مصاحبه با روزنامه شرق پیش‌بینی کرده که اگر ایران اساسنامه مورد تایید کمیته بین‌المللی المپیک را امضا نکند محرومیت‌های بیشتر جهانی و آسیایی در انتظارش خواهد بود."

انزوا یا احترام به قوانین بین‌الملل؟
پوریا ژافره، بی بی سی

در روزگاری که حرکت‌های ضد تبعیض و ضد نژادپرستی در دنیا سر و صدای زیادی به پا کرده کمیته بین‌المللی المپیک به شدت و حساس‌تر از گذشته از منشورش حفاظت می‌کند. هدف این منشور جمع کردن ورزشکاران و در پی آن کشورهای جهان برای مسابقه دادن در محیطی منصفانه و عادلانه است. از نگاه آنها رفتار ورزشکاران، مربیان و مدیریت ورزشی جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های بعد از انقلاب دیگر قابل تحمل نیست.

مدیریت ورزش ایران در حالی که بارها بر خلاف دستور روشن اساسنامه کمیته بین‌المللی المپیک اجازه دخالت سیاست و مذهب را در ورزش داده، در دو مورد روبرو نشدن با ورزشکاران اسراییلی و قائل نشدن حقوق مساوی برای زنان به دفعات قانون را شکسته است. ورزش ایران به دوراهی رسیده که یک راهش احترام به قوانین بین‌المللی است و دیگری انزوا.

چهره محسن حاجی‌پور در مسابقات کشتی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۱ لحظه‌ای که از مربی‌اش می‌پرسد که باید کشتی برده را عمدا ببازد تا در دور بعد با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو نشود
چهره محسن حاجی‌پور در مسابقات کشتی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۱ لحظه‌ای که از مربی‌اش می‌پرسد که باید کشتی برده را عمدا ببازد تا در دور بعد با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو نشود

چند نمونه از وقایع مرتبط:
مرداد ۱۳۹۶: حضور دو بازیکن فوتبال مقابل تیم اسرائیلی جنجالی شد
آذر ۱۳۹۶: باید ببازی علیرضا؛ دستور به کشتی‌گیر ایرانی در مقابل حریف اسرائیلی
خرداد ۱۳۹۸: فیفا: ایران زمانبندی ورود زنان به ورزشگاه را روشن کند
شهریور ۱۳۹۸: جودوی ایران تعلیق شد
شهریور ۱۳۹۸: مرگ 'دختر آبی'؛ فیفا به زودی هیاتی به ایران می‌فرستد
مهر ۱۳۹۸: رئیس فیفا: زنان ایرانی از بازی بعدی ملی به ورزشگاه می روند
شهریور سال گذشته فدراسیون جهانی جودو به دلیل روبه‌رو نشدن با ورزشکاران اسرائیلی، ایران را از مسابقات جهانی محروم کرد که ضربه سنگینی به این ورزش مدال‌آور برای ایران محسوب می‌شود.

سعید ملایی که به دلیل فشار سیاسی مسئولان ورزشی ایران از مسابقه با ورزشکار اسرائیلی منع شده بود، شهریور ۱۳۹۸ از تیم ملی ایران جدا شد و از آلمان درخواست پناهندگی کرد. او سپس به تیم ملی مغولستان پیوست و با پرچم این تیم مسابقه داد.

این موضوع باعث محرومیت فدراسیون جودوی ایران شد که دادگاه آن قرار است به زودی در سوییس برگزار شود.

کمیته بین‌المللی المپیک و همین‌طور فدراسیون جهانی فوتبال اصرار دارند که ورزش ایران مستقل از نهادهای دولتی و فشار سیاسی عمل کند و مسئولان ورزشی بدون اعمال نظر حکومت جمهوری اسلامی انتخاب شوند. اما پذیرش این موضوع برای ایران بسیار سخت است.

 چهره محسن حاجی‌پور در مسابقات کشتی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۱ لحظه‌ای که از مربی‌اش می‌پرسد که باید کشتی برده را عمدا ببازد تا در دور بعد با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو نشود

 چهره محسن حاجی‌پور در مسابقات کشتی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۱ لحظه‌ای که از مربی‌اش می‌پرسد که باید کشتی برده را عمدا ببازد تا در دور بعد با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو نشود

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.