شش قدم؛ زنان بم زودتر از مردان پرسپولیس قهرمان شدند
سریال پیروزی‌های پرسپولیس ادامه یافت و حالا فاصله این تیم با جام قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران، تار مویی بیشتر نیست.

سرخپوشان در برابر فولاد خوزستان به برتری ۱-۰ رسیدند تا علاوه بر کسب هزارمین امتیاز در تاریخ لیگ برتر، فاصله‌شان را با تیم دوم به ۱۵ امتیاز افزایش دهند. این نخستین شکست فولاد در سال ۱۳۹۹ بود.

پرسپولیسی‌ها تاکنون دو بار توانسته‌اند در فاصله ۴ بازی به پایان لیگ قهرمان شوند. اگر رقبای این تیم در بازی‌های پنجشنبه به برتری نرسند، رکورد تازه‌ای به ثبت خواهد رسید.

شاگردان یحیی گل‌محمدی تا پیش از بازی بعدی‌شان رکورد ۲۴۴ روز شکست ناپذیری را در ایران به جا خواهند گذاشت. آنها آخرین بار در تهران به نفت مسجدسلیمان باختند و بازی بعدی‌شان نیز با همین تیم است.

صنعت نفت، ذوب آهن، گل گهر، سایپا، پارس جم، شهرداری ماهشهر، نساجی، تراکتور، دوباره صنعت نفت، سپاهان (عدم حضور در زمین)، شهرخودرو، پیکان، شاهین بوشهر، ماشین سازی و فولاد در برابر پرسپولیس شکست خورده‌اند و طی این مدت فقط استقلال در برابر این تیم موفق به تقسیم امتیازات شده.

پرسپولیس در صورت قهرمانی، تنها تیم تاریخ فوتبال ایران خواهد شد که چهار دوره پیاپی به این جام دست یافته.

رکورد کمترین گل خورده با ۱۳ گل در اختیار استقلال است. پرسپولیس تاکنون ۱۱ گل خورده و برای ثبت رکوردی جدید، پنج بازی دیگر در پیش دارد.

رکورد بیشترین برد نیز با ۲۰ پیروزی دست پرسپولیس است. این تیم حالا ۱۹ برد دارد و کسب دو برد دیگر در ۵ بازی باقی مانده دور از دسترسش نیست.

همه جا صحبت از قهرمانی قریب‌الوقع پرسپولیس است. با اینحال یک تیم دیگر در فوتبال ایران توانسته زودتر از سرخپوشان به قهرمانی برسد: شهرداری بم در لیگ برتر فوتبال زنان.

لیگی که پرونده‌اش در هفته هجدهم بسته شد و به خاطر کرونا ناتمام ماند. چهار هفته پایانی‌ لیگ زنان به انجام نرسید اما کارنامه شهرداری بم چنان خیره‌کننده است که کسی به اعلام قهرمانی‌شان معترض نشد.

۱۸ بازی، ۱۸ برد، بدون مساوی و باخت! آماری که حکایت از حکمرانی بی چون و چرای بمی‌ها بر فوتبال زنان ایران دارد. تیم‌های وچان کردستان و شهرداری سیرجان در رده‌های بعدی ایستادند.

این هفتمین قهرمانی شهرداری بم است. آنها در دهه اخیر، دو دوره ۳ ساله و ۴ ساله به طور پیاپی روی سکوی برتر ایستاده‌اند. جالب اینکه شهرداری بم در فصل قبل هم بدون باخت به قهرمانی رسید.

این هفته در فوتبال مردان، استقلال از بحران خارج شد. آبی پوشان با نتیجه ۲-۰ بر صنعت نفت آبادان غلبه کردند.

این اولین برد شاگردان فرهاد مجیدی در سال ۹۹ و پایان بخشیدن به ۱۴۶ روز ناکامی در کسب پیروزی. پیش از این، آخرین برد استقلالی‌ها چهارم اسفند پارسال مقابل ذوب آهن رقم خورده بود.

جابجایی هفته
سپاهان که برای قهرمانی می‌جنگید و به نظر نمی‌رسید هیچ تیمی بتواند جایگاهش را در رده دوم تهدید کند، در ۷ بازی آخر لیگ فقط تیم قعر جدولی گل گهر را برده.

از دست رفتن امتیازات فراوان باعث شد شاگردان امیر قلعه‌نویی نه فقط شانس قهرمانی را از دست بدهند، بلکه اینک سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم در خطر می‌بینند.

جابه‌جایی تراکتور و سپاهان در جدول، از مهم‌ترین اتفاقات هفته بیست و پنجم بود. تراکتور برای تحقق این مهم، در تبریز توانست سپاهان را شکست دهد.

در بازی موسوم به خواهرخوانده‌ها، تراکتور با گل‌های احسان حاج‌صفی و رضا اسدی از سد سپاهان گذشت. حالا تراکتور با ۴۴ امتیاز دوم است و دو امتیاز از سپاهان پیش افتاده.

با این حال، موقعیت این دو تیم در رده‌های دوم و سوم مستحکم نیست. امتیازات شهرخودرو با سپاهان برابر است. ضمناً فولاد دو بازی عقب افتاده دارد که در صورت کسب پیروزی ۴۵ امتیازی می‌شود.

استقلال هم یک بازی عقب افتاده با پارس جم دارد که اگر برنده شود ۴۴ امتیازی خواهد شد. یعنی رقابتی نفسگیر بین پنج تیم برای تصاحب عناوین دوم و سوم لیگ برتر در جریان است. رقابتی تنگاتنگ که تا هفته آخر ادامه خواهد داشت.

بداقبال هفته
در بازی تراکتور با سپاهان، محمدرضا حسینی و علی قربانی دو فرصت رویایی را از دست دادند.

در یک نوبت توپ از دست رشید مظاهری رها شد اما حسینی قدر موقیت را ندانست. دقایقی بعد علی قربانی در گشودن دروازه خالی ناکام ماند.

قربانی توانست مظاهری را هم دریبل بزند اما در برابر دروازه خالی، توپ را به پشت تور کوبید. سپس از فرط ناراحتی روی زمین دراز کشید و سرش را گرفت.

گزارشگر مرکز تبریز که فریاد گل سر داده بود، گفت: «معلوم نیست چرا قربانی خوشحالی نمی‌کند. شاید داور گل را قبول نکرده».

او و بینندگان پس از پخش صحنه آهسته متوجه شدند قربانی کار بسیار سختی انجام داده و موقعیتی رویایی را هدر داده است.

قلعه‌نویی در پایان بازی گفت "برای من قابل هضم نیست که چرا توپ قربانی گل نشد. چهل سال است در این فوتبالم اما چنین صحنه‌ای نبوده بودم".

در ازای این بداقبالی دو بازیکن سپاهان، تک گل این تیم توسط سروش رفیعی طبق اعلام کارشناس داوری شبکه ورزش صداوسیما در موقعیت آفساید به ثمر رسید.

ارسلان مطهری
ارسلان مطهری با فراری طولانی از زمین خودی و جا گذاشتن دروازه‌بان توانست دروازه میزبان را برای بار دوم باز کند

گل‌ هفته
در لحظات آخر بازی صنعت نفت با استقلال، آبادانی‌ها برای جبران گل خورده تلاش می‌کردند که جا ماندن مدافعان این تیم باعث گل دوم را هم دریافت کنند.

ارسلان مطهری با فراری طولانی از زمین خودی و جا گذاشتن دروازه‌بان توانست دروازه میزبان را برای بار دوم باز کند.

او پس از این گل تماشایی، شادی گل همیشگی خود که نواختن گیتار بود را به نمایش گذاشت. گل اول را هم دیاباته زده بود تا بار دیگر، زوج "شیخ و گیتاریست" گلزنی کنند.

گل احسان حاج صفی به سپاهان با شلیک پای چپ نیز از دیدنی‌های هفته بود. او که خود ستاره پیشین سپاهان است، پس از گشودن دروازه پیام نیازمند از شادی خودداری کرد.

بازداشت هفته
در لیگ دسته اول، بازی تیم های هوادار تهران و آلومینیوم اراک با برتری ۲-۱ هوادار به پایان رسید و بلافاصله درگیری‌ها آغاز شد. یک سرباز نیروی انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از حال رفت.

مسئول ورزشگاه اسلامشهر گفت: «از من خواستند به پاسگاه بروم و گزارش بدهم. سرپرست باشگاه آلومینیوم برای ساعتی بازداشت شد. سرباز نیروی انتظامی هم روز دوشنبه از کما خارج شده و حالش رو به بهبود است».

بنا بر اعلام فدراسیون فوتبال برای میثم آقایی بازیکن آلومینیوم به خاطر "فحاشی و رفتار غیر ورزشی"، همچنین امیر خطیبی به دلیل "ایراد و صدمه بدنی عمدی نسبت به مامور انتظامی در رختکن" قرار دستور موقت صادر شد.

آنها تا صدور رای از همراهی تیم‌شان محرومند. خطیبی نیز حق ورود به استادیوم‌هایی که مسابقه فوتبال برگزار می‌شود را نخواهد داشت.

عباس تیموری نماینده هیات فوتبال تهران در این بازی گفت: «درگیری فیزیکی شدیدی رخ داد. یکی از عوامل تیم آلومینیوم درب رختکن را شکست که با ورود نیروی انتظامی درگیری شد. به کما رفتن سرباز را تایید نمی‌کنم اما شدیداً مصدوم بود و با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد.

مرضیه جعفری پر افتخارترین سرمربی لیگ‌های داخلی در فوتبال ایران است
مرضیه جعفری پر افتخارترین سرمربی لیگ‌های داخلی در فوتبال ایران است

مربی هفته
مرضیه جعفری پر افتخارترین سرمربی لیگ‌های داخلی در فوتبال ایران است. کسی که ۷ بار تیمش را به سکوی قهرمانی لیگ برتر فوتبال زنان رسانده.

متولد ۱۳۶۱ است. فرزند عباس جعفری مربی فوتبال بم. در دهه ۶۰ که فوتبال زنان در ایران وجود نداشت، او با پدرش سر تمرینات تیم‌شان حاضر می‌شد. نخستین خاطره‌اش از چهار سالگی است که با مردان فوتبالیست تیم منتخب بم، وسط زمین پاسکاری می‌کرد.

هفده ساله بود که فوتسال زنان، جنبه رسمی به خود گرفت. او نخستین تیم فوتسال زنان را در استان کرمان تشکیل داد. هم مربی بود و هم بازیکن. مربی‌ای که همه بازیکنان تیمش از خودش بزرگتر بودند!

به گزارش فوتفم پایگاه خبری فوتبال زنان ایران، با فاجعه‌ زلزله بم در دی ماه ۱۳۸۲ همه بازیکنانش از دنیا رفتند. مرضیه جعفری سال ۸۳ از نو آغاز کرد و تیم جدیدی را تشکیل داد.

سال ۸۸ برای آغاز فوتبال سراسری زنان، به استان‌ها سهمیه می‌دادند. او به عنوان مربی کرمان، تیم این استان که متشکل از شاگردان خودش بود را به لیگ برتر آورد و در همان نخستین دوره سوم شدند.

سریال قهرمانی‌ها از سال ۹۰ آغاز شد و تاکنون ۷ بار جام قهرمانی را بالای سر برده‌اند. در دو نوبت مجزای پیاپی که چهار بار و سه بار بوده.

جعفری چندین دوره مربی برتر فوتبال زنان ایران شده. او همچنین تیم منتخب ایران را در برابر تیم ملی زنان سوئد هدایت کرده.

بازیکن هفته
مهدی طارمی آغاز ۲۸ سالگی‌اش را با ثبت دو گل در برابر سانتا کلارا جشن گرفت. ستاره پر فروغ این روزهای فوتبال ایران، در تنها بازی باقی مانده از شانس کسب عنوان آقای گلی نیز برخوردار است.

مردی که در لیگ معتبر پرتغال چشم‌ها را خیره کرده و محبوب هواداران پورتو، بنفیکا و اسپورتینگ لیسبون شده که خواهان جذب او برای تیم محبوب‌شانند.

طارمی در ۳۶ بازی لیگ و حذفی برای ریو آوه توانسته ۱۹ گل بزند، پنج پاس گل بدهد و به تنهایی ۱۰ پنالتی را برای تیمش بگیرد.

آماری خیره‌کننده که باعث شده هر روز اخباری از پیشنهادات متنوع به او برای فصل آینده منتشر شود. از لیگ پرتغال تا بوندس لیگا، مشتریان طارمی پرتعدادند.

آمادگی طارمی که مشارکتش در امور دفاعی نیز ستودنی است، باعث دلگرمی هواداران تیم ملی ایران شده که چشم انتظار بازی‌های برگشت در برابر بحرین و عراقند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.