عکس از فارس نیوز
برگزاری دادگاه عالی جهانی ورزش در سوئیس برای بررسی محرومیت جودوی ایران
دادگاه جهانی داوری ورزش در سوئیس در پی شکایت ایران از فدراسیون بین المللی جودو به علت محرومیت جودوی ایران روز ۲۶ شهریور برگزار می­شود. گفت‌­وگوی اختصاصی دویچه‌‌‌­وله فارسی با وحید سرلک که در نقش شاهد به این دادگاه دعوت شده است.

فدراسیون بین المللی جودو مدتی است که جودوی ملی ایران را به دلیل خودداری از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی از حضور در تمام مسابقات جهانی و بین‌­المللی محروم کرده است. مقامات ورزش ایران نیز در پی مخالفت با این حکم فدراسیون جهانی جودو، شکایت خود را به دادگاه عالی جهانی داوری ورزشCAS) ) ارائه دادند. جلسه این دادگاه که در شهر لوزان در کشور سوئیس قرار دارد، روز ۲۶ شهریور برگزار می­‌‌‌‌‌شود.
از طرف مقامات ورزش ایران، محمدرضا داورزنی، معاون وقت وزیر ورزش جمهوری اسلامی، نصرالله سجادی نماینده کمیته ملی المپیک و مجید زارعیان سرمربی تیم ملی جودو به عنوان سه شاهد در دادگاه CAS حضور خواهند داشت. آرش میراسماعیلی رییس فدراسیون جودو ایران در کنار وکیل و دستیار وکیل این پرونده نیز از دیگر نمایندگان ایران در این دادگاه هستند.

از سوی دیگر سعید ملایی جودوکار سابق تیم ملی ایران، محمد منصوری سرمربی پیشین تیم ملی ایران، وحید سرلک ملی­‌پوش سابق جودو ایران به همراه چندین فرد غیر ایرانی دیگر نیز به عنوان شاهد در این دادگاه حاضر می شوند. همچنین ماریوس ویزر، رِئیس فدراسیون جهانی جودو و دبیر کل این فدراسیون نیز در دادگاه CAS حضور خواهند داشت.

در پادکست دویچه وله فارسی در گفت­‌و­گو با مهمان برنامه، وحید سرلک، سرمربی تیم‌های جودوی زنان و مردان باشگاه JC مونش­ن‌گلادباخ در بوندس‌‌‌‌‌‌­لیگای آلمان و همچنین سرمربی تیم ملی جودوی تاجیکستان جزئیات حساس این موضوع را در آستانه آغاز محاکمه این دادگاه زیر ذره­‌‌بین قرار داده‌‌‌­ایم. این ملی‌‌‌‌‌­پوش پیشین جودوی ایران در مسابقات قهرمانی جودوی ۲۰۱۹ جهان در ژاپن از نزدیک شاهد علنی جزئیات دستور مقامات جمهوری اسلامی به سعید ملایی پیرامون خودداری این جودوکار ایرانی از حضور در ادامه مسابقات به دلیل احتمال رویارویی وی با حریف اسرائیلی بود.

دلیل تشکیل دادگاه CAS

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی موضوع باخت عمدی سعید ملایی در مسابقات قهرمانی جودوی ۲۰۱۹ جهان در ژاپن به دستور مقامات جمهوری اسلامی ایران، سرانجام منجر به محرومیت جودوی ایران در صحنه مسابقات جهانی و بین‌­المللی شد. در این مسابقات سعید ملایی یکی از بخت‌های اصلی کسب مدال طلا بود. اما جدول پیکارها، باعث ایجاد احتمال زیاد رویارویی سعید ملایی با حریف اسرائیلی در دیدار فینال شده بود.

سعید ملایی به این علت در دیدار قبل از فینال، در کمال ناباوری نبرد مهم خود در برابر یک حریف نسبتا گمنام را واگذار کرد. در همین لحظات سعید ملایی این موضوع را در محل برگزاری مسابقات با فدراسیون جهانی جودو مطرح کرد. این ماجرا سرانجام منجر به عدم بازگشت این ورزشکار حرفه­‌ا‌ی به ایران و تقاضای پناهندگی او از آلمان و نهایتاَ افشاگری این رسوایی شد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.