فوت‌وفن؛‌‌ منچسترسیتی-لستر: برد تاریخی با 'آلن شیرر' معاصر

۹ امتیاز از سه بازی؛ این هدف پپ گواردیولا از بازی با لستر، پیش از شروع این مسابقه بود. شکل بازی سیتی و اشتهای این تیم در فاز حمله نشان می‌داد که ایستادن کنار اورتون در صدر جدول چه اهمیتی برای پپ دارد. اما آنچه در عمل رخ داد، غافلگیرکننده بود. نتیجه ۲-۵ برای لستر،‌ آن هم در خانه سیتیزن‌ها. نکات ویژه بازی را مرور می‌کنیم.

دو از بیست و چهار و حالا سه از سه
لسترسیتی در فصل گذشته نتایج درخشانی گرفته بود و تا دو هفته مانده به پایان لیگ در رده سوم جدول قرار داشت اما دو شکست متوالی مقابل تاتنهام و منچستریونایتد در دو بازی پایانی فصل باعث شد لستر در رده پنجم لیگ را تمام کند و به لیگ قهرمانان نرسد.

مهمترین عامل در از دست رفتن جایگاه لستر در میان چهار تیم اول جدول، نتایج ضعیف مقابل چهار تیم برتر لیگ بود؛ لستر هر دو بازی رفت و برگشت را به منچسترسیتی و منچستریونایتد و لیورپول باخته بود و فقط دو تساوی مقابل چلسی به دست آورده ‌بود؛ درواقع دو امتیاز از ۲۴ امتیاز ممکن.

گواردیولا

احتمالا همین آمار بسیار ضعیف برندن راجرز که سبک فوتبال‌اش شبیه گواردیولاست را متقاعد کرده که در فصل جاری، با انعطاف بیشتری نقشه بازی‌های بزرگ را طراحی کند. انعطاف به این مفهوم که لستر برای کسب امتیاز مقابل سیتی یا لیورپول اگر لازم بود، کمی از فلسفه فوتبال راجرز فاصله بگیرد؛ چیزی که در جریان بازی یکشنبه شب برجسته بود، نه فقط در زمینه مالکیت توپ، بلکه در انتخاب سبک بازی دفاع - ضدحمله پیش از شروع مسابقه.

راجرز که فصل گذشته از ۲۴ امتیاز ممکن مقابل چهار تیم بالانشین جدول ۲ امتیاز گرفته بود، حالا تا همین جای کار ۳ امتیاز از یک بازی مقابل یکی از مدعیان اصلی قهرمانی گرفته است.

استرلینگ بیرون محوطه را ترجیح می‌دهد

رحیم استرلینگ

من‌سیتی در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی در اجرای برنامه‌های خود موفق بود و نزدیک به ۸۰ درصد مالکیت توپ و گل ریاض محرز در دقیقه ۴ در دل این فشار ۱۵ دقیقه ای به دست آمد، اما هرچه از زمان بازی گذشت، مشخص شد که نبودن آگوئرو و ژسوس، دو مهاجم کلاسیک آبی‌ها، چه مشکلات فنی ویژه‌ای برای گواردیولا ایجاد کرده است.

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

در رقابت‌های این هفته لیگ برتر فوتبال انگلیس، لستر سیتی توانست تیم قدرتمند منچستر سیتی را در ورزشگاه اتحاد ۲-۵ شکست دهد. تحلیل این بازی را در “فوت‌و‌فن” این هفته وبسایت بی‌‌بی‌سی فارسی بخوانید. اورتون با هدایت کارلو آنچلوتی، سرمربی ایتالیایی خود در ادامه شروع قدرتمند این فصلش توانست کریستال پالاس را ۱-۲ شکست دهد. در حالی که بازی برایتون و منچستر یونایتد ۲-۲ تمام شده بود کریس کوناف، داور این بازی پس از بازبینی ویدئویی یک ضربه پنالتی برای منچستریونایتد گرفت و این تیم ۲-۳ برنده شد. چلسی با این که سه بر صفر از وست‌بروم عقب افتاده بود، بازگشتی رویایی داشت و بازی را ۳-۳ مساوی کرد. گل تساوی چلسی را تامی آبراهام در آخرین لحظه‌های بازی زد. دومینیک کالورت لوین، مهاجم ۲۳ ساله اورتون عملکردی عالی در این فصل لیگ برتر داشته و در سه بازی پنج گل زده است.

Ein Beitrag geteilt von BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) am Sep 28, 2020 um 5:52 PDT

پپ در غیاب دو مهاجم خود، استرلینگ را در مرکز خط حمله قرار داد. استرلینگ می‌تواند یک مهاجم مکمل باشد، اما اینکه تنها مهاجم مرکزی تیم باشد، چیزی است که خودش هم تجربه چندانی در آن ندارد. استرلینگ که مهاجم سمت راست یا چپ گواردیولا در آرایش ۳-۳-۴ است، به صورت ذاتی علاقه به شروع حرکت از کانال‌های کناری دارد، در حالی که در پستی که مقابل لستر بازی می‌کرد، نباید زیاد از کانال‌های مرکزی فاصله بگیرد.

استرلینگ

درعمل اما استرلینگ بیشتر به سبک بازی همیشگی خودش گرایش داشت. در تصویر لمس توپ استرلینگ در مناطق مختلف زمین مقابل لستر را می‌بینید. مشخص است که استرلینگ از یک سو به توپ‌گیری در سمت چپ(همان منطقه مورد علاقه‌اش برای شروع حرکت با توپ) گرایش داشته و از سوی دیگر به عقب کشیدن و توپ‌گیری پشت محوطه جریمه. فقط ۶ بار لمس توپ در محوطه جریمه، چیزی نبود که به سیتی در روند بازی کمک چندانی کند.

اعداد کلیدی مسابقه
اگر استرلینگ در یک تیم دفاع - ضدحمله‌ای این سبک بازی را ارائه می‌کرد، موضوع چندان ساده نبود اما مرور برخی اعداد مربوط به بازی نشان می‌دهد که من‌سیتی در شبی که دقایق زیادی صاحب توپ بوده، نتوانسته در خط حمله به شکل مطلوبی کار کند.

سیتی ۷۳ درصد مالکیت توپ مقابل لستر داشت و تعداد شوت‌ها هم ۱۶ به ۷ بوده، اما تعداد ضربات ‌من‌سیتی داخل چارچوب از لستر کمتر بوده که این نکته اصلی مسابقه است. لستر درحالی تمام ضربات داخل چارچوبش به گل تبدیل شد که این ضربات از کل تلاش‌های من‌سیتی در فاز حمله موثرتر بود.

آمار

در تصویر شوت‌های داخل چارچوب دو تیم را می‌بینید. شوت‌های لستر که با رنگ آبی مشخص شده، بیش از شوت‌های منچسترسیتی است. گواردیولا برای جبران شکل بازی استرلینگ و همینطور افزایش توان هجومی تیم‌اش، در نیمه دوم دلپ مهاجم انگلیسی ۱۷ ساله خود را هم به زمین فرستاد تا سیتی یک مهاجم کلاسیک و بلندزن در محوطه جریمه حریف داشته باشد اما روند کار هجومی سیتی تفاوت چندانی نکرد.

مجموعه این نکات نشان می‌دهد که گواردیولا به شدت منتظر بازگشت آگوئرو یا ژسوس از مصدومیت است تا در خط حمله اوضاع بهتر شود.

واردی؛ آلن شیرر معاصر
سه ضربه و هر سه ضربه در چارچوب. دو پنالتی را خودش به دست اورد و یک گل هم با ضربه رباح ماجری زد. جیمی واردی حالا در همین سه مسابقه ابتدای فصل ۵ گله شده و یک استارت قوی زده است؛ مهاجمی که کارنامه حرفه‌ایش یادآور آلن شیرر است.

واردی و راجرز

شیرر به رغم نمایش‌های ویژه و آمار گلزنی عالی، سال‌ها در نیوکاسل ماند و الکس فرگوسن در چندین مصاحبه اعلام کرد که یکی از حسرت‌های او ناتوانی در جذب شیرر بود. جیمی واردی هم یکی از موفق‌ترین مهاجمان انگلیسی در شش فصل اخیر است اما هیچ پیشنهادی او را برای جدایی از لستر وسوسه نکرد.

واردی البته یک عنوان قهرمانی با لستر در لیگ برتر دارد. او مدتی پیش گفته بود که هر تابستان چند بازیکن خوب لستر، تیم را ترک می‌کنند و دوباره طول می‌کشد تا تیم سرحال شود. این رنجی است که مهاجم نخبه لستر برای بالا کشیدن تیم‌اش متحمل می‌شود.

در جدول، آمار گلزنی واردی در شش فصل اخیر را می‌بینید. واردی در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ که منجر به قهرمانی لستر شد، ۲۴ گل زد و در چهار فصل بعدی هم فقط در یک فصل کمتر از ۱۸ گل زده است. حالا در ۳۳ سالگی واردی یک فصل دیگر را به خوبی شروع کرده است؛ هت‌تریک یک بازیکن مقابل تیم گواردیولا به ندرت اتفاق می‌افتد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.