پرسپولیس-پاختاکور؛ مانع هلندی در مسیر نیمه‌نهایی
پرسپولیس به عنوان برترین تیم غرب آسیا در فصل ۲۰۱۸ و نایب قهرمان آسیا، به استقبال فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان رفت. در ورزشگاه آزادی، اغلب تماشاگران امیدوار به پیروزی قاطع مقابل پاختاکور (پخته‌کار) و یک شروع خوب دیگر بودند. اما گل دقیقه ۵ مارات بیکمائف باعث شد تمام توان پرسپولیس صرف زدن گل تساوی و رسیدن به یک امتیاز شود.

هرچند در تصاویر آهسته مشخص شد که بیکمائف در صحنه زدن گل، بیش از یک متر در آفساید بوده اما داور اردنی اعلام افساید نکرد. نکته جالب اینکه داور بازی فردا شب پرسپولیس-پاختاکور در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، همان داور اردنی است؛ ادهم مخادمه.

پرسپولیس در بازی برگشت مقابل پاختاکور هم جدالی پایاپای داشت اما با گل لحظات پایانی ایگور سرگیف یک بر صفر بازنده شد. حالا دو تیم در راند سوم تقابل‌شان، در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ در قطر با هم روبرو می‌شوند.

پاختاکور؛ شبیه همان تیم ۲۰۱۹

بازی سال ۲۰۱۹ پرسپولیس و پاختاکور در ورزشگاه آزادی
بازی سال ۲۰۱۹ پرسپولیس و پاختاکور در ورزشگاه آزادی

پرسپولیس از زمان آخرین تقابل در تاشکند، دو بار سرمربی عوض کرده؛ برانکو رفت، کالدرون نماند و یحیی گل‌محمدی آمد. در همین یک ماه گذشته چند تغییر مهم دیگر هم اتفاق افتاد؛ علیرضا بیرانوند به بلژیک رفت، مهدی ترابی به یک تیم قطری پیوست و علی علیپور همین دیروز رسما بازیکن ماریتیموی پرتغال شد.

با این حال قهرمان چهار دوره اخیر ایران، خیلی زود با این تغییرات کنار آمد. پرسپولیس که با یحیی گل‌محمدی با آرایش پایه ۲-۴-۴ بازی می‌کند، در پنج مسابقه متمرکز در قطر فقط یک گل خورده و ۴ بار دروازه‌اش را بسته نگه داشت که بهترین آمار گل نخوردن در میان تیم‌های حاضر در دوحه است.

میلاد سرلک و احسان پهلوان دیگر خریدهای گل‌محمدی در پنجره نقل و انتقالات، از باثبات‌ترین بازیکنان تیم بوده‌اند و عیسی آل‌کثیر که در هر بازی عملکرد خوبی داشته، با زدن حساس‌ترین گل پرسپولیس در تورنمنت به السد، حالا تبدیل به فرمانده خط حمله پرسپولیس شده است.

هرچند تغییرات پرسپولیس کم نبوده اما از زاویه‌ای دیگر، چندین بازیکن پرسپولیس تجربه حضور در نیمه‌نهایی و فینال لیگ قهرمانان را دارند؛ تجربه‌ای که هیچ‌یک از بازیکنان پاختاکور ندارند و برای کسب همین تجربه مبارزه می‌کنند. پاختاکور نسبت به بازی ۱۸ ماه پیش مقابل پرسپولیس در تهران، ترکیب‌اش فقط دو تغییر داشته و سرمربی‌اش هم همان مربی گرجستانی مشهور است؛ شوتا آرولادزه.

مربی گرجستانی، فوتبال هلندی

شوتا آرولادزه، سرمربی پاختاکور
شوتا آرولادزه، سرمربی پاختاکور

آرولادزه ۴۷ ساله هرچند فوتبال‌اش را در گرجستان شروع کرد اما در ۱۸ سالگی با پیوستن به ترابوزان ترکیه، ماجراجویی بین‌المللی خود را کلید زد و پس از آن در آلکمار، آژاکس آمستردام، گلاسکو رنجرز و لوانته اسپانیا بازی کرد. اوج دوران بازی آرولادزه در آژاکس و رنجرز بود که در مجموع ۹۹ گل برای این دو تیم زد.

آن چه در شیوه بازی پاختاکور به عنوان تیمی علاقمند به حفظ مالکیت و طراحی حملات با تعداد نفرات زیاد ایجاد شده، متاثر از علاقه آرولازده به سبک بازی هلندی است. آرولازده که دوران مربیگری خود را با دستیاری در تیم آلکمار هلند شروع کرده بود، سبک بازی هلندی را وارد شکل بازی پاختاکور کرده و تیم‌اش مورد ستایش بسیاری از کارشناسان فوتبال آسیا قرار گرفته است.

پاختاکور درحالی آمار مالکیت ۶۵ درصدی را مقابل استقلال ثبت کرد که در ابتدای نیمه دوم به گل رسیده بود. درواقع حدود ۴۵ دقیقه، بازی را با حفظ توپ کنترل کرد. آرولادزه ترجیح می‌دهد برای دفاع و حفظ نتیجه هم با حفظ توپ، این کار را انجام دهد. البته استقلال دو بار در نیمه دوم به گل زدن نزدیک بود اما در روند بازی، پاختاکور تا حد زیادی حریف‌اش را بدون توپ نگه داشته بود.

ایران-ازبکستان با ۳ بازیکن خارجی

بشار رسن، هافبک عراقی پرسپولیسی در دیدار مقابل الدحیل
بشار رسن، هافبک عراقی پرسپولیسی در دیدار مقابل الدحیل

نکته ویژه دیگر درباره پاختاکور، استفاده از ۹ بازیکن بومی در ترکیب اصلی است. به عکس تیم‌های عربی، پاختاکور از تمام ظرفیت قانونی خود برای استفاده از مهره‌های خارجی در ترکیب اصلی استفاده نمی‌کند؛ چیزی که این تیم را شبیه پرسپولیس و دیگر تیم‌های ایرانی کرده است.

در ترکیب پرسپولیس فقط بشار رسن از عراق حضور دارد. پاختاکور مقابل استقلال با آرایش ۱-۳-۲-۴ بازی کرد و فقط مهاجم تیم دردیوک و دیگر مهاجم تیم که البته پشت دردیوک بازی می‌کند یعنی چران، خارجی هستند. دردیوک ۳۲ ساله سوئیسی است و چران ۳۲ ساله اهل صربستان.

از این منظر، این بازی شبیه بازی ایران-ازبکستان است؛ چیزی که زمان تقابل پرسپولیس با السد ‌نمی‌شد گفت. نقطه قوت اصلی پاختاکور، ۴ بازیکن کناری این تیم است. مدافع راست و بال راست یعنی الیانوف و خامداموف و در سوی دیگر مدافع و بال چپ یعنی سیفیف و ماشاریپوف از بهترین‌های آسیا در پست‌های خود هستند.

همین موضوع اهمیت واکنش کنفدراسیون فوتبال آسیا به کارت قرمز سیامک نعمتی مقابل السد را روشن می‌کند. باشگاه پرسپولیس امیدوار است همان‌طور که بن‌عطیه فقط دو ساعت پیش از بازی الدحیل-پرسپولیس مجوز بازی را دریافت کرد، این بار نعمتی هم با توجه به اینکه روی اشتباه داور کارت قرمز گرفته بود، مجوز بازی را دریافت کند و در سمت راست خط دفاع، مقابل ماشاریپوف و سیفیف قرار بگیرد.

مورد ویژه سیامک نعمتی

سیامک نعمتی در فینال لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۸ مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن
سیامک نعمتی در فینال لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۸ مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن

اگر کارت قرمز سیامک نعمتی بخشیده نشود، احتمالا شجاع خلیل‌زاده به سمت راست خط دفاع می‌رود تا قلب دفاع با جلال حسینی و محمد حسین کنعانی‌زادگان شکل بگیرد.

فقط در یک پست دیگر احتمال تغییر بازیکن هست، آن هم در قلب خط میانی. تا اینجای کار، گل‌محمدی به صورت چرخشی از کامیابی‌نیا و نوراللهی استفاده کرده و دو فاکتور خستگی و مسائل تاکتیکی، شاید باعث شود بار دیگر از میان سرلک و نوراللهی دو هافبک فیکس مقابل السد یک نفر نیمکت‌نشین شود و کامیابی‌نیا به ترکیب اصلی برسد.

چهار نیروی هجومی پرسپولیس یعنی وحید امیری، آل کثیر، بشار و پهلوان در جریان بازی با السد دوندگی مناسبی برای تحت فشار گذاشتن مدافعان السد در زمانی که صاحب توپ بودند، انجام دادند و همین فشار شدید باعث شد نیروهای السد چندین بار در نیمه زمین خودی توپ را از دست بدهند. پاختاکور که در چند بازی قبلی خود با چنین فشاری بندرت مواجه شده، چالش ویژه‌ای در تقابل با مهره‌های هجومی دونده پرسپولیس خواهد داشت.

این یک بازی بزرگ است؛ بندرت اتفاق می‌افتد که در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا نه خبری از الهلال باشد، نه الدحیل، نه السد و نه استقلال. هیچ یک از این چهار تیم به یک‌چهارم نهایی نرسیده‌اند اما همچنان بازی‌ها ویژه و پر تب و تاب است. برنده راند سوم پرسپولیس-پاختاکور، فینالیست غرب آسیا خواهد بود. 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.