شش‌قدم؛ سوپر گل استقلال، ناامیدی‌های پرسپولیس و طلسم ناکامی منصوریان
هوای هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران سرد بود. درست مانند نتایجش؛ بازی‌های کم گل و تساوی‌های پرتعداد. در این هفته و طی ۸ بازی، فقط ۹ گل از خط دروازه‌ها عبور کرد.

استقلال در روزی با گل زیبای هرویه میلیچ پیروز شد که بازیکنانش هنوز با تفکرات تاکتیکی سرمربی خو نگرفته‌ بودند. پرسپولیس که برای فینال آسیا تمرین می‌کند، در مسجد سلیمان به تساوی بدون گل رضایت داد. این نتیجه دستمایه آغاز دور جدید انتقادات هواداران پرسپولیس از این باشگاه شد. گل‌گهر با مربیگری امیر قلعه‌نویی و گل‌زنی‌های تمام نشدنی گادوین منشا قصد ترک صدر جدول را ندارد. تراکتور هم باز در حسرت نخستین پیروزی با علی‌رضا منصوریان ماند. یگان ویژه مشهد هم قهر کرد و با تاخیر به ورزشگاه آمد.

ایران
گادوین منشا، ماشین گل‌زنی گل‌گهر بازهم گلزنی کرد

گادوین آقای گل
هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر با یک هفته آرام، کم گل و نسبتا سرد آغاز شد.

چهار بازی روز نخست، در مجموع فقط چهار گل داشت. سهم دو بازی، پیروزهای یک بر صفر و سهم دو بازی دیگر، تساوی یک بر یک و بدون گل شد.

رقابت‌های هفته سوم با میزبانی گل‌گهر سیرجان از فولاد اهواز آغاز شد. گادوین منشا، مهاجم نیجریه‌ای تیم گل‌گهر که در دو بازی نخست تیمش، سه بار موفق به گل‌زنی شده بود، فقط ۸ دقیقه زمان نیاز داشت که دروازه شاگردان جواد نکونام را باز کند.

گادوین منشا ضربه پنالتی را به گل تبدیل کرد که میلاد زکی‌پور در محوطه جریمه فولاد به دست آورده بود. اعلام این ضربه پنالتی با اعتراض شدید کادر فنی فولاد همراه بود.

فولاد اهواز همان نیمه اول با گل‌زنی محمد قاسمی‌نژاد به گل تساوی رسید. گل‌گهر که با مربیگری امیر قلعه‌نویی، به پدیده واقعی لیگ برتر تبدیل شده است، در نیمه دوم سه موقعیت گل‌زنی داشت. اما گادوین منشا، نتوانست شمار گل‌های خودش و گل‌گهر را بالاتر ببرد.

فولاد در دقایق تلف شده نیمه دوم صاحب یک ضربه پنالتی شد. این بار، کادر فنی و بازیکنان میزبان به علی صفایی داور مسابقه اعتراض کردند.

ساسان انصاری اما پنالتی فولاد را به تیرک دروازه گل‌گهر کوبید.

مهاجم فولاد پس از این ناکامی در پایان بازی تا دقایقی به شدت گریست.

ایران
شادی بازیکنان سایپا، پس از نخستین پیروزی فصل

پنج‌شنبه سرد اراک، سوزپاییزی در تهران

در اراک، همه چیز تقریبا نزدیک به صفر بود. هم دمای هوا، هم هیجان و کیفیت بازی و هم نتیجه‌ای که در پایان رقم خورد.

آلومینیوم اراک با مربیگری رسول خطیبی و مس رفسنجان با مربیگری محمد ربیعی، دربی تازه‌واردهای لیگ برتر را برگزار کردند.

تماشاگرانی که به دلیل پروتکل‌های بهداشتی و بسته شدن درهای ورزشگاه‌ها، به دلیل همه‌‌گیری کرونا موفق به حضور در ورزشگاه یادگار امام اراک نشدند، برنده واقعی این بازی بودند. مجموع موقعیت‌های دو تیم در جریان بازی به تعداد انگشت‌های دو دست نرسید.

تساوی صفر صفر، کارت زرد به رسول خطیبی به دلیل اعتراض‌های مکرر به داور بازی و به دست آوردن نخستین امتیازها برای دو تیمی که هنوز در لیگ برتر موفق به کسب امتیاز نشده بودند، مهم‌ترین اتفاقات این مسابقه بود.

در ورزشگاه قوامین شهرک اکباتان تهران یک گل به ثمر رسید. در بازی سایپا و نساجی، محسن مسلمان تک گل میزبان را به ثمر رساند تا سایپا موقتا خودش را تا رده چهارم جدول بالا بکشد.

نساجی که برای دومین پیروزی، با ترکیب و برنامه‌‌هایی هجومی به تهران آمده بود، مغلوب تعویض طلایی ابراهیم صادقی سرمربی سایپا شد.

آقای صادقی، تیمش را بدون محسن مسلمان وارد زمین کرد. در دقیقه ۶۰ محسن مسلمان وارد زمین شد و ۵ دقیقه بعد گل برتری تیمش را به ثمر رساند.

سایپا با این پیروزی، به نخستین سه امتیاز خود در لیگ بیستم دست یافت.

ایران
هرویه میلیچ گل زیبای استقلال را وارد دروازه ماشین‌سازی کرد

پیروزی اقتصادی استقلال
پرمهره بودن همیشه ملاکی مناسب برای موفق بودن نیست. محمود فکری، شاید بازترین دست را میان مربیان لیگ برتری برای انتخاب سیستم‌های مختلف و تعویض‌های متنوع داشته باشد، اما تصویری که از تیمش به چشم می‌خورد، نشان از استقلالی دارد که فعلا باید با تفکرات مربی جدیدش خو بگیرد.

استقلال برای عبور از روزهای آشنا شدن با تفکرات محمود فکری، نیاز به پیروز شدن داشت. شکست و حواشی هفته گذشته، تیمی حریص را مقابل ماشین‌سازی تبریز قرار داد.

بی‌برنامه بودن استقلال در نیمه اول، طبیعی بود. ترکیب استقلال با حضور رشید مظاهری و محمد نادری و بازگشت داریوش شجاعیان نیاز به زمان برای هماهنگی داشت.

محمود فکری و استقلال، هنوز در روزهای آزمون و خطا هستند. ولی دقیقه ۵۷ و شوت هرویه میلیچ از فاصله ۳۰ متری، خیال سرمربی را برای سه امتیاز خانگی راحت کرد.

ماشین‌سازی با مربیگری وحید بیاتلو که جوان‌ترین مربی کنونی لیگ برتر فوتبال ایران است، حریفی دست و پا بسته مقابل استقلال نبود. اما با از دست دادن امتیازات این بازی، تا رده چهاردهم جدول سقوط کرد.

ایران
رسول خطیبی سرمربی آلومینیوم اراک

جمله هفته
جمله اول هفته سوم لیگ برتر، در پایان چهار بازی سرد روز چهارشنبه، تعلق می‌گیرد به محمود فکری سرمربی استقلال.

آقای فکری پس از بازی مقابل ماشین‌سازی گفت: "کسانی که باعث شدند هفته گذشته الفاظی زشت به زبان بیاورم و آبرویم برود را به خدا واگذار می‌کنم."

هفته گذشته و پس از بازی با فولاد، ویدیویی از محمود فکری سرمربی استقلال در پایان بازی پخش شد که او را در حال فحاشی نشان می‌داد.

همین‌طور اظهار‌نظر رسول خطیبی سرمربی سرمربی آلومینیوم واکنش‌هایی را از سوی کاربران فضای مجازی به همراه داشت.

آقای خطیبی گفته بود که لوتار ماتئوس، بازیکن سرشناس تیم ملی آلمان در جام جهانی ۱۹۹۰ بدون هماهنگی با فرانتس بکن‌بائر سرمربی این تیم، در آخرین دقایق دیدار با آرژانتین، بازی را رها کرده و کنار دیه‌گو مارادونا قدم می‌زد تا در پایان بازی، پیراهن اسطوره فوتبال آرژانتین را از او بگیرد.

رسول خطیبی ادعا کرده بود که این جمله را از زبان آقای ماتئوس در تلویزیون آلمان شنیده بود.

ایران
ذوب آهن و پیکان به تساوی یک بر یک رسیدند

جمعه تساوی‌ها
روز پنج‌شنبه، تیم فوتبال شهرخودرو با ۱۵ دقیقه تاخیر، میزبان نفت آبادان شد. میزبان که از ابتدای مسابقه در پی دومین پیروزی فصل می‌گشت، خیلی دیرهنگام و با گل دقیقه ۸۲ معراج پورتقی پیش افتاد. اما در آخرین دقیقه مسابقه هم دروازه‌اش باز شد.

گلی که طالب ریکانی در دقیقه ۹۴ وارد دروازه میزبان کرد، نفت را به یک امتیاز خارج از خانه و چهارمین امتیاز لیگ رساند.

طالب ریکانی می‌توانست ثانیه‌هایی پس از گلی که به ثمر رساند، باز هم دروازه شهرخودرو را باز کند. اما او هم نمی‌خواست هیچ تیمی در هفته سوم به دو گل برسد.

این پایان داستان تساوی‌های یک بر یک هفته سوم نبود. ذوب‌آهن در اصفهان انتظار میزبانی ساده‌ای را مقابل پیکان داشت. اما دقیقه ۳۳ دروازه‌اش را ابراهیم صالحی باز کرد. برتری پیکان را دو دقیقه بعد میلاد جهانی از بین برد تا ذوب‌آهن هم در خانه به تساوی برسد.

هفته سوم لیگ برتر، هفته تساوی‌های کم‌گل و پیروزی‌های مقتصدانه بود.

ایران
مهدی رحمتی سرمربی شهرخودرو

دست خدای هفته
مهدی رحمتی سرمربی شهرخودرو در پایان هفته دوم و پس از دیدار مقابل پیکان در کنفرانس خبری خود مدعی شد که به بازیکنانش گفته است "از این پس، بازی جوانمردانه را رعایت نکنند."

آقای رحمتی همچنین از هواداران تیم‌‌های رقیب هم درخواست کرد که از این پس مقابل تیم او، "نه توپ را برای رسیدگی به بازیکن مصدوم بیرون بزنند و نه رعایت بازی جوانمردانه را بکنند."

جمعه، در دقایق تلف شده نیمه دوم بازی تیم‌های شهرخودرو و نفت آبادان، اکبر صادقی کاپیتان تیم شهرخودرو به دلیل مصدومیت زمین خورد. اما سیروس پورموسوی سرمربی نفت با فریاد از بازیکنانش خواست تا توپ را برای رسیدگی به وضعیت کاپیتان تیم آقای رحمتی بیرون بزنند.

یک دقیقه پس از "رعایت بازی جوانمردانه" از سوی تیم میهمان، دروازه شهرخودرو از روی نقطه پنالتی باز شد.

مهدی رحمتی هم به دلیل اعتراض به داور مسابقه، از داور کارت قرمز گرفت. به این ترتیب او اجازه نشستن روی نیمکت تیمش در تهران مقابل پرسپولیس را نخواهد داشت.

ایران
بازی شهرخودرو و نفت آبادان به دلیل عدم حضور نیروهای یگان ویژه با تاخیر آغاز شد

قهر هفته
سایت ورزش سه دلیل آغاز دیرهنگام بازی شهرخودرو و نفت آبادان را "عدم حضور عوامل یگان ویژه نیروی انتظامی" عنوان کرده است.

در گزارش این سایت اشاره شده که نیروهای یگانه ویژه به دلیل آن‌چه "برخی ناهماهنگی‌ها" خوانده شده است، قصد حضور در ورزشگاه را نداشتند. اما پادرمیانی مسوولین استان خراسان رضوی، نیروهای یگان ویژه را به ورزشگاه ثامن مشهد کشید.

طبق قوانین سازمان لیگ، داوران مسابقات لیگ برتر بدون حضور نیروهای یگان ویژه شهر میزبان، اجازه آغاز مسابقه را ندارند.

ورزش سه نوشته است که ناظر بازی آماده بود دستور لغو مسابقه را بدهد که به او خبر دادند نیروهای یگان ویژه در راه ورزشگاه هستند.

ایران
نفت مسجد سلیمان، در خانه خود به تساوی بدون گل مقابل پرسپولیس رسید

پرسپولیس، باز هم پنالتی و این بار تیر
کرونا، حضور تماشاگران روی سکوهای تمامی ورزشگاه‌های جهان را ممنوع کرده است. اما هواداران تیم نفت مسجدسلیمان از "تپه‌های اطراف ورزشگاه" به جای سکوها برای حمایت از تیم‌شان استفاده کردند.

طبق گزارش رسانه‌های ایران، بیش از صد تماشاگر روی این سکوها و کنار هم، تیم‌شان را حمایت می‌کردند.

نفت مسجد سلیمان برای متوقف کردن پرسپولیس، هم انگیزه زیادی داشت، هم صد تماشاگر روی تپه‌های اطراف ورزشگاه و هم تیرکی که پنالتی پرسپولیس را بگیرد.

پرسپولیس با ترکیب کامل خود و برای پیروزی مقابل میزبانش قرار گرفت. نیمه اول تسلطی نسبی بر بازی داشت و دقیقه ۳۹ با خطایی که احمد گوهری روی بشار رسن مرتکب شد، به ضربه پنالتی رسید. سیامک نعمتی مانند هفته گذشته پشت ضربه پنالتی ایستاد اما این‌بار توپش را به تیرک دروازه کوبید.

در نیمه دوم هم با همه برتری که پرسپولیس در مالکیت توپ داشت، موفق به گل‌زنی نشد. مجتبی حسینی سرمربی نفت مسجد سلیمان که سال ۹۲ سابقه نشستن روی نیمکت پرسپولیس به عنوان کمک مربی را هم داشت، از تمامی توان خود برای بستن منافذ هجومی تیم یحیی گل‌محمدی استفاده کرد.

سال ۱۳۹۲ مجتبی حسینی، دستیار یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس بود.

با تساوی بدون گل دو تیم، پرسپولیس با پنج امتیاز موقتا در رده پنجم قرار گرفت و نفت مسجد سلیمان با سه تساوی و سه امتیاز روی پله یازدهم جدول نشست.

ایران
تراکتور با تمام ستاره‌هایش مقابل سپاهان در خانه شکست خورد

آخرین بازی هفته

آخرین بازی هفته سوم، دیدار تراکتور و سپاهان بود که در تبریز برگزار شد. این مسابقه به دلیل نامساعد بودن هوا و بارش شدید برف، با یک روز تاخیر آغاز شد. دو تیم همسایه در رده‌های دوازدهم و سیزدهم جدول، در پی پیدا کردن جایگاه واقعی خود در لیگ بودند.

دیدار تراکتور و سپاهان، نبرد دو هافبک میانی خلاق سال‌های دور و نزدیک فوتبال ایران هم بود؛ علی‌رضا منصوریان روی نیمکت تراکتور و محرم نویدکیا به عنوان سرمربی سپاهان.

هوای یخ‌زده تبریز را گل دقیقه ۲۸ محمد نژادمهدی کمی گرم کرد. محمد نژادمهدی دروازه میزبان را گشود تا سپاهان به کسب سه امتیاز خارج از خانه امیدوار باشد.

با وجود حملات گسترده تراکتور مقابل سپاهان، این نتیجه تا پایان بازی حفظ شد. محرم نویدکیا به دومین پیروزی خود با سپاهان در لیگ رسید، در حالی که علی‌رضا منصوریان هم‌چنان طلسم ناکامی‌اش با تراکتور را نشکسته است.

سپاهان با این پیروزی تا رده سوم جدول رده‌بندی صعود کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.