تایسون-جونز؛ مبارزه‌ای جذاب که با تساوی دو بوکسور به پایان رسید
مایک تایسون، قهرمان پیشین سنگین‌وزن بوکس جهان در بازگشت به رینگ مقابل روی جونز جونیور به تساوی رسید. تایسون گفت مبارزه‌هایش ادامه خواهند یافت و دنبال دستاوردهای بیشتر است.

تایسون ۵۴ ساله پس از ۱۵ سال دوری از مسابقات بار دیگر دستکش‌هایش را پوشید تا مقابل جونز ۵۱ ساله به رینگ برود.

این مسابقه با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد. در حالی که اسنوپ داگ، خواننده رپ این مبارزه را به "انگار دو تا از عموهایم کنار منقل کباب مبارزه می‌کنند"، تشبیه کرد، قهرمانان سابق این رشته مانند جورج فورمن، لنکس لوئیس و دیوید هی از کیفیت مبارزه ابراز رضایت کردند.

تایسون در این مبارزه نشانه‌هایی از دوران اوج خود بروز داد. او در حالی که به چپ و راست متمایل می‌شد، به سمت حریف می‌رفت و تلاش می‌کرد به او ضربه بزند، از سوی دیگر جونز سعی می‌کرد با تحرک بیشتر مبارزه را کنترل کند.

تایسون و جونز

تایسون در هنگام مبارزه تعدادی هوک چپ دیدنی به حریف زد. او همچنین ضربات قدرتمندی به بدن جونز زد و موجب شد ریتم مبارزه سریع‌تر شود. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی معتقد بودند که تایسون باید برنده می‌شد ولی داوران چنین عقیده‌ای نداشتند.

این در حالی است که تایسون پس از مسابقه نتیجه تساوی را منصفانه خواند و گفت: "این بزرگ‌تر از یک مسابقه قهرمانی بود. ما انسان هستیم و به یکدیگر کمک می‌کنیم. راضی هستم، به این کار ادامه خواهم داد و سعی می‌کنم که دستاوردهای بیشتری داشته باشم."

تایسون و جونز

جونز که سابقه قهرمانی جهان در چهار وزن را دارد، نیز گفت که قبل از تصمیم گرفتن در مورد تکرار این مبارزه با خانواده‌اش مشورت خواهد کرد.

او گفت: "من معمولا اهل مساوی کردن نیستم اما این رفیق ما خیلی قوی بود. وقتی او ضربه می‌زند، ضربه‌هایش به سر، بدن و هر ضربه‌ای که می‌زند به شما آسیب می‌رساند. من مشکلی با تساوی ندارم."

این مبارزه جذاب بود؟
جورج فورمن، قهرمان پیشین سنگین‌وزن جهان در توییتر این مسابقه را "بهترین مبارزه نمایشی که تا کنون دیده‌ام" نامید. دیوید هی، آن را "رقابتی" دانست و ریچی وودهال، قهرمان فوق میان‌وزن سابق جهان گفت، این دو نفر "از نظر فرم و آمادگی بدنی خودشان را شرمنده نکردند."

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

Ein Beitrag geteilt von BBC NEWS فارسی (@bbcpersian)

با توجه به سن و سال دو مبارزه و برای حفاظت از سلامت آن‌ها مسئولان ایالت کالیفرنیا تحت قوانینی خاص اجازه برگزاری این مبارزه "نمایشی" را صادر کردند.

در این مسابقه زمان هر راند دو دقیقه (برخلاف معمول که سه دقیقه است) تعیین شد. دستکش‌های دو بوکسور بزرگ‌تر از دستکش‌های معمول ۳۴۰ گرمی بود. هیچ بوکسوری نباید برای ناک‌اوت کردن حریف تلاش می‌کرد و برای حفاظت بیشتر از سلامت دو ورزشکاری که بالای ۵۰ سال دارند، مسئولان همچنین گفتند که نام برنده هم نباید اعلام شود.

تایسون و جونز

در حالی که به نظر می‌رسید انرژی جونز در میانه‌های این مبارزه ۸ راندی ته کشیده است، تایسون تا آخر مسابقه روی فرم به نظر می‌رسید. گفته شده است که او با این مسابقه برای خیریه ۱۰ میلیون دلار درآمد بدست آورده است.

دانا وایت، رئیس سازمان "یو‌اف‌سی" پس از دیدن این مبارزه گفت: "نمی‌توان با زمان جنگید و گذشت زمان تمام ما را پایین می‌کشد. مبارزه کردن بازی جوانان است. مایک امشب عالی به نظر می‌رسید و این مبارزه انتظارات من را بالا برد."

تایسون پس از این که در ۲۰ سالگی تبدیل به جوان‌ترین قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان شد، دوران حرفه‌ای پرماجرایی را پشت سرگذاشت. او به جرم تجاوز زندانی شد، با اعتیاد به الکل و مواد مخدر دست به گریبان شد، ورشکسته شد، در فیلم بازی کرد و نمایش یک نفره خودش را راه انداخت.

به رغم تمامی جنجال‌هایی که تایسون در زندگی با آن‌ها روبرو بود، او در بازگشت به رینگ اراده‌ای مثال‌زدنی از خودش نشان داد. او در مبارزه کاملا روی فرم به نظر می‌رسید و ضرباتی سهمناک به حریف زد که بیشتر شبیه مبارزه‌های حرفه‌ای بود تا یک بازی نمایشی.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.