فوت‌و‌فن؛ چلسی-تاتنهام: توپ برای شما، صدرجدول برای ما

پیروزی بزرگ تاتنهام مقابل منچسترسیتی در هفته گذشته، یک نشانه از بازگشت تاتنهام و مورینیو به قدرت بود. تیمی که فصل گذشته ششم شدن و کسب سهمیه حضور در لیگ اروپا را جشن گرفته بود، در فصل جاری برای قهرمانی تلاش می‌کند.

تاتنهام مقابل سیتی چندان صاحب توپ نبود اما فرصت‌های خطرناک بیشتری در قیاس با حریف تولید کرد. پس از بازی یکی از خبرنگاران از مورینیو درباره همین مسئله مالکیت توپ بالای من‌سیتی سوال کرد و پاسخ مورینیو این بود: "آنها می‌توانند توپ را با خودشان ببرند و ما هم سه امتیاز را."

قابل پیش‌بینی بود که مورینیو پس از موفقیت مقابل منچسترسیتی، با همین رویکرد در خانه چلسی مقابل این تیم قرار بگیرد.

تکرار استراتژی موفق مقابل چلسی
تاتنهام دو تغییر در خط دفاع داشت اما در خط میانی و حمله دقیقا با همان نفرات و همان ترکیب مقابل چلسی قرار گرفت. یعنی هیونگ مین ‌سون که معمولا در سمت چپ خط میانی بازی می‌کند، مثل بازی با من‌سیتی در سمت راست قرار گرفت، استیون برگوین هافبک چپ تاتنهام بود و تانگوی اندومبله پشت هری کین بازی می‌کرد.

تاتنهام که مقابل سیتی در دقیقه ۴ روی یک ضدحمله برق‌آسا به گل رسیده بود، این بار هم در دقایق ابتدایی با محوریت حرکات سون و کین یک ضدحمله سریع طراحی کرد و ضربه اندومبله در داخل محوطه جریمه به بیرون رفت.

کلید بازی از زاویه چلسی این بود که همچون منچسترسیتی در نیمه زمین حریف صاحب توپ باشند و برای رسیدن به گل نزدیک دروازه تاتنهام بازی کنند اما پس از لو دادن توپ، مثل تیم گواردیولا، به راحتی فرصت ضدحمله به تاتنهام ندهند؛ موضوعی در که درمجموع از سوی بازیکنان لمپارد به خوبی اجرا شد.

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

Ein Beitrag geteilt von BBC NEWS فارسی (@bbcpersian)

تاتنهام مقابل سیتی حدود ۳۴ درصد مالکیت توپ داشت و این بار مقابل چلسی هم دقیقا همین عدد را ثبت کرد. تاتنهام ۲ دو شوت در چارچوب مقابل سیتی داشت و این بار یک ضربه به چارچوب زد.

تاتنهام البته در یک زمینه مقابل چلسی پیشرفت داشت؛ ۸۱ درصد پاس سالم، در قیاس با ۷۳ درصد پاس سالم مقابل من‌سیتی. البته مقابل سیتی این درصد پایین‌تر بود اما ضدحملات تاتنهام کارسازتر بود.

درمجموع این اعداد نشان می‌دهد که استراتژی تاتنهام برای ضربه زدن به چلسی، تفاوت چندانی با آنچه مقابل سیتی اجرا شده بود، نداشت.

البته روشن است که مورینیو نتوانست ضربه‌ای که به گواردیولا متاثر از ضعف تیم‌اش در انتقال از حمله به دفاع زده بود را مقابل لمپارد تکرار کند.

پروژه لمپارد؛ مهاجمان چلسی
یکی از چالش‌های لمپارد در فصل جاری، نحوه استفاده از مهره‌های هجومی تیم‌اش است. چلسی در تابستان حکیم زیاش، تیم ورنر، کای هاوارتز را جذب کرده و از قبل تامی آبراهام، اولیویه ژیرو، میسون مونت و کریستین پولیسیچ را هم در ترکیب خود داشت.

نکته ویژه اینجاست که هم تعدد نیروهای هجومی چلسی بالاست و هم شباهت سبک و شیوه بازی اغلب این مهره‌ها برجسته است. به خصوص در مورد زیاش و ورنر و مونت و پولیشیچ که از نظر فیزیکی و شکل بازی شباهت ویژه به هم دارند.

لمپارد

لمپارد مقابل تاتنهام ترجیح داد ورنر را در مرکز خط حمله قرار ندهد. این بار آبراهام در مرکز خط حمله قرار گرفت، ورنر سمت چپِ او بازی می‌کرد و در سمت راست خط حمله زیاش حضور داشت.

مونت هم یکی از سه هافبک لمپارد بود. ورنر نمایش ضعیفی نداشت. او یک گل زیبا هم زد که چون در افساید توپ را دریافت کرده بود، مردود شد.

آبراهام هم چندان ضعیف کار نکرد. لمپارد اما هر سه تعویض خود را به بخش هجومی اختصاص داد و ژیرو، هاوارتز و پولیسیچ را به جای سه مهاجم خود به زمین فرستاد.

مورینیو پیش از بازی با دست گذاشتن روی همین تعدد نیروهای هجومی چلسی، سعی داشت لمپارد را زیر فشار روانی برای توضیح درباره داشتن ستاره‌های متعدد بگذارد اما لمپارد از کنار این موضوع گذشت.

اما مسئله فقط جدال لفظی با مورینیو نیست. لمپارد که تیمش فاصله چندانی با صدر جدول ندارد، یکی از پروژه‌های اصلی‌اش در فصل جاری مدیریت بخش هجومی پرستاره چلسی است.

شب لوریس و مندی
هرچند تعداد موقعیت‌های گل در بازی چندان پرشمار نبود اما نقش دو دروازه‌بان، در بدون گل تمام شدن مسابقه، برجسته بود. ادواردو مندی دروازه‌بان چلسی با بسته نگه‌داشتن دروازه خود، هشتمین "کلین‌شیت" در دهمین بازی فصل برای چلسی را ثبت کرد که آمار ویژه‌ای به حساب می‌آید.

مندی

او یک شوت بسیار خوب از اندومبله را در نیمه اول مهار کرد که می‌توانست چلسی را عقب بیاندازد. هوگو لوریس دروازه‌بان تاتنهام هم سه مهار در این بازی داشت که بهترین آن‌ها، واکنش به شوت عالی مونت در نیمه دوم بود؛ ضربه‌ای که فاصله‌ای با گوشه دروازه تاتنهام نداشت اما لوریس با واکنشی سریع، مانع ورود توپ به دروازه شد.

همین دو واکنش مهم‌ترین دلیل صفر-صفر تمام شدن داربی لندن بود. فرم خوب لوریس و مندی در جایگاه کنونی تاتنهام و چلسی در جدول رده‌بندی اهمیت ویژه دارد.

دو دلیل برای رضایت مورینیو
رفتار مورینیو در پایان بازی نشان می‌داد که او به روشنی از گرفتن این یک امتیاز راضی است. تاتنهام تاکنون با منچستریونایتد، منچسترسیتی و چلسی بازی کرده و از این سه تقابل بزرگ ۷ امتیاز گرفته است.

فقط تقابل با لیورپول در میان چهار تیم اول فصل گذشته باقی مانده و مورینیو فرم و اعتماد به نفس مناسبی در تیم‌اش برای امتیازگیری مقابل رقبای بزرگ را ایجاد کرده است.

باقی ماندن در صدر جدول،‌ پس از امتیازگیری در زمین چلسی، دلیل خوبی برای رضایت مورینیو است. تاتنهام فصل قبل در همین مقطع یکی از تیم‌های پایین جدول بود و با استخدام مورینیو، هدف اصلی‌شان کسب سهمیه لیگ قهرمانان بود.

حالا این تیم ۲۱ امتیاز از ۱۰ بازی گرفته و طبیعی است هر هفته در مصاحبه‌های مورینیو، همان رگه‌های شوخ‌طبعی منحصربه‌فرد همراه با کنایه به رقبا را بشنویم. احتمالا مورینیو حالا پس از بازی با چلسی به این فکر می‌کند که "توپ برای شما و صدر جدول برای تاتنهام."

 

 

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.