فدراسیون جهانی جودو ایران را برای چهار سال محروم کرد

فدراسیون جهانی جودو ایران را برای چهار سال از شرکت در رقابت ها منع کرده است که به دلیل خودداری این کشور از رویارویی ورزشکارانش با حریفان اسرائیلی است.

تصمیم فدراسیون جودو بعد از آن اعلام می شود که دادگاه حل اختلافات ورزش ماه پیش گفت تعلیقی که دستور آن قبلا در سال ۲۰۱۹ صادر شده بود نمی تواند نامحدود باشد.

دادگاه حل اختلافات ورزش در عین حال گفت این پرونده "به وضوح یک برنامه نهادینه" برای جلوگیری از روبرو شدن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی را نشان می دهد.

این پرونده بعد از آن به جریان افتاد که سعید ملایی قهرمان سابق جهان، تیم ایران را در سال ۲۰۱۹ ترک کرد و گفت که به او دستور داده شده بود بازی هایش را ببازد تا با حریفان اسرائیلی روبرو نشود.

اکنون این محرومیت که تاریخ آغاز آن سال ۲۰۱۹ بوده تا سپتامبر ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت.

این محرومیت قابل تجدید نظر است و اگر فدراسیون جودوی ایران مقررات مربوط به تبعیض را رعایت کند و حاضر با روبرو شدن با اسرائیلی ها باشد لغو خواهد شد.

فدراسیون جهانی جودو پنجشنبه گفت که "به دفاع از ارزش ها و حقوق اساسی انسانی همه اعضا ادامه می دهد" و به مقابله با "همه اشکال تبعیض" در ورزش جودو متعهد است.

به گزارش آسوشیتدپرس این ممنوعیت بر جودوکاهای ایرانی که به المپیک توکیو می روند تاثیر نخواهد داشت، چون این تیم را کمیته ملی المپیک اعزام می کند نه فدراسیون ملی جودو.

مقام های ایرانی می توانند حکم فدراسیون جهانی جودو را در دادگاه حل اختلافات ورزش به چالش بکشند.

سعید ملایی در حال حاضر برای مغولستان مسابقه میدهد و در ماه فوریه حتی برای شرکت در مسابقات جایزه بزرگ تل آویو به اسرائیل سفر کرد.

ماجرای ترک تیم ملی ایران و خروج سعید ملایی نیز از تلاش برای طفره رفتن از رویارویی با حریف اسرائیلی آغاز شد. او پس از آنکه به دستور مقام‌های ورزشی ایران مجبور شد در مسابقات قهرمانی جهان در ژاپن در سال ۲۰۱۹ عمدا تن به شکست بدهد از ادامه فعالیت در ایران خودداری ورزید و به خارج رفت.

در آن مسابقات، ملایی به نیمه نهایی رسید. او در صورت پیروزی در دیدار نیمه نهایی باید در فینال با حریف اسرائیلی مسابقه می داد و اگر در دیدار رده بندی برنده می شد، آن گاه باید روی سکو کنار حریف اسرائیلی می ایستاد.

آقای ملایی اما هر دو مسابقه اش را به حریفان بلژیکی و گرجستانی باخت تا هیچ کدام از این اتفاق ها رخ ندهد. اتفاقی که به گفته آقای ملایی به دستور مسئولان ایرانی رخ داد. ساگی موکی در آن مسابقات قهرمان شد.

ورزشکاران ایرانی مدت‌هاست که اجازه مبارزه با حریفان اسرائیلی را ندارند.

این در حالی است که باخت عمدی در مسابقات ورزشی، نقض مقررات محسوب می‌شود و می‌تواند با جریمه و محرومیت‌های سنگین همراه شود.

به همین دلیل به گفته بسیاری از کارشناسان ورزشکاران ایرانی برای عدم مبارزه با حریفان اسرائیلی بدون قبول ریسک محرومیت به ترفند‌های مختلف از قبیل باخت عمدی در مراحل پایین‌تر یا تظاهر به مصدومیت متوسل می‌شوند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.