Blog

خبرهای کوتاه

عکس آرشیوی است.کرونا؛۳۰۰ خلبان چکی یک گروه داوطلبانه برای انتقال کمک‌ها تشکیل دادند
رادیوفردا: بیش از ۳۰۰ خلبان چکی یک گروه داوطلبانه تشکیل داده‌اند و با استفاده از هواپیماهای شخصی خود تجهیزات درمانی را برای مقابله با ویروس کرونا به نقاط مختلف جمهوری چک انتقال می‌دهند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این پروژه با نام «خلبانان برای مردم» به مقام‌های دولتی کمک می‌کند تا «تجهیزات لازم را در اسرع وقت به گوشه‌وکنار کشور منتقل کنند». خلبانان برای فعالیت خود هیچ دستمزدی نمی‌گیرند و تنها پول بنزین به آنها پرداخت می‌شود. شبکه‌ای شامل حدود ۲۰۰ فرودگاه در جمهوری چک وجود دارد که این خلبانان می‌توانند از آنها استفاده کنند که این باعث می‌شود تمام کشور به طور موثر تحت پوشش قرار گیرند. این گروه می‌گوید که هدف آنها انتقال تجهیزات و مواد لازم به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها یا هر نقطه دیگر ظرف دو ساعت است. دان استاستنی، یکی از بنیانگذاران این پروژه، به آسوشیتدپرس گفته است که این خلبانان می‌توانند در هر باندی فرود بیایند و این یک نقطه قوت بزرگ است. داوطلبان عمدتا شامل خلبانان هواپیماهای آماتور، ورزشی و کوچک هستند.

چاپ ایمیل

روسیهدر روسیه پنج نفر که 'بلند حرف می‌زدند' به ضرب گلوله کشته شدند
بی بی سی: در روسیه مردی پنج نفر را که زیر بالکن خانه‌اش با صدای بلند صحبت می‌کردند به ضرب گلوله کشت. پلیس می‌گوید این تیراندازی در دهکده ییلاتما در منطقه ریازان رخ داده است که در۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق مسکو،‌ پایتخت، واقع شده است. این منطقه به خاطر شیوع ویروس کرونا در قرنطینه است. بازرسان می‌گویند این مرد ابتدا از بالکن خانه‌اش به آنها به خاطر معاشرت با صدای بلند شکایت کرده و بعد که جروبحث بالا گرفته، با تفنگ شکاری به آنها شلیک کرده است. کمیته بازرسی گفته است چهار مرد و یک زن حدود ساعت ده شب شنبه از "جراحات وارده در جا" کشته شدند. مظنون سی و دو ساله، که هنوز نامش اعلام نشده، کمی بعد دستگیر شد. آپارتمان او تفتیش و سلاحش توقیف شده است. ایگور گرکوف،‌ معاون فرماندار ریازان،‌ امروز یکشنبه به محل حادثه رفته است.

چاپ ایمیل

سربازان مکزیکی (عکس از آرشیو)درگیری مسلحانه باندهای مواد مخدر در مکزیک ۱۹ کشته برجای گذاشت
رادیوفردا: مقامات محلی یک استان مکزیک می‌گویند٬ روز شنبه در درگیری بین دو باند قاچاق مواد مخدر در شمال این کشور حداقل ۱۹ نفر کشته شدند. سزار پانینی، دادستان استان چی‌واوا به رویترز گفته است: باندهای قاچاق مواد مخدر بر سر کنترل مسیرهای مواد مخدر به ایالات متحده با یکدیگر رقابت و درگیری دارند. دادستانی استان چی‌واوا در بیانیه‌ای اعلام کرده است، شامگاه جمعه جسد ۱۸ تن از قربانیان این درگیری و یک مجروح در شهر مادرا کشف شد. فرد مجروح پس از انتقال به بیمارستان بر اثر جراحات جان خود را از دست داده است. نیروهای امنیتی در محل این درگیری تعدادی اسلحه، خودرو و نارنجک کشف شده است. رسانه محلی می گویند، این درگیری بین دو باند خوارز و سینالوئا روی داده است. سال گذشته ۹ زن و کودک که از اقلیت مورمون هستند در حمله کارتل‌های مواد مخدر در مکزیک کشته شدند. وزیر امنیت مکزیک در این خصوص گفته بود احتمالا مهاجمان خودروهای بزرگ این خانواده‌ها را با باندهای رقیب اشتباه گرفته‌اند.

چاپ ایمیل

نماینده مجلس: دولت برای شب عید پول کم داشت، ۱۸۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداشت
رادیوفردا: محمد حسینی، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی گفته است دولت برای «پرداخت‌های پرسنلی» و «شب عید پول کم داشت» و ۱۸۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداشت کرد. او که روز یک‌شنبه ۱۷ فروردین با خبرگزاری فارس گفتگو کرده، برداشت دولت از این صندوق را «غیرقانونی» دانسته و گفته است «اگر مجلس زرنگ باشد»، می‌توانیم در نهایت «این پول را که غیرقانونی بوده،‌ بازگردانیم». این نماینده مجلس از پیگیری موضوع در دیوان محاسبات خبر داده و گفته است وزیر اقتصاد اعتقاد دارد که این میزان برداشت درست بوده است. آقای حسینی به نقل از وزیر اقتصاد گفته است که این پول توسط سازمان امور مالیاتی بابت مالیات از فعالیت‌های اقتصادی صندوق توسعه ملی اخذ شده است. صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز به «ثروت ماندگار» و کاهش وابستگی دولت به نفت در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد. در روزهای گذشته، درخواست حسن روحانی برای برداشت یک میلیارد دلار از منابع این صندوق برای مقابله با شیوع کرونا خبرساز شده بود. رئيس‌جمهور ایران روز ۷ فروردین گفت این درخواست را طی نامه‌ای برای رهبر جمهوری اسلامی می‌فرستد تا اجازه برداشت بگیرد ولی تاکنون از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به این نامه خبری منتشر نشده است.

چاپ ایمیل

انتقال یک مبتلا به ویروس کرونا به مرکز بهداشت بروکلین در نیویورک ویروس کرونا؛ جان‌باختن ۶۳۰ نفر در نیویورک تنها در یک روز
رادیوفردا: اندرو کومو، فرماندار نیویورک روز شنبه گفت، تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۶۳۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در این ایالت جان خود را از دست داده اند. وی تصریح کرد، اوج شیوع این بیماری در این ایالت در هفته آینده خواهد بود. اندرو کومو در یک کنفرانس خبری شمار قربانیان در این ایالت را سه هزار و ۵۶۳ نفر اعلام کرد و گفت که وضعیت شیوع ویروس کرونا در لانگ آیلند و شرق شهر نیویورک نگران کننده است. فرماندار نیویورک تصریح کرد: ما هنوز به نقطه اوج شیوع نرسیده ایم ولی داریم به آن نزدیک می شویم. در حال بررسی ارزیابی هستیم و در هفت روز آینده خواهد بود. او اضافه کرد: تنها ۳۰ روز پیش نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شد . احساس می‌کنی به اندازه یک عمر بود. به گزارش رویترز آمریکا با بیش از ۳۰۰ هزار مورد بیشترین آمار ابتلا به ویروس کرونا را در جهان دارد.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.