Blog

خبرهای کوتاه

یک گروه متشکل از دانشمندان برجسته از ۱۰ کشور جهان روز پنجشنبه چهاردهم ژانویه، وارد شهر ووهان چین شدند تا تحقیقات خود دربارهٔ علل و منشأ انتشار ویروس کرونا را آغاز کنند.کارشناسان سازمان بهداشت جهانی وارد چین شدند
ار اف ای فارسی: همزمان با ثبت نخستین قربانی بیماری کووید-۱۹ پس از ۸ ماه در استان هِه‌بِی، کارشناسان سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق در مورد منشاء ویروس کرونا امروز پنجشنبه چهاردهم ژانویه، وارد چین شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک گروه متشکل از دانشمندان برجسته از ۱۰ کشور جهان روز پنجشنبه چهاردهم ژانویه، وارد شهر ووهان چین شدند تا تحقیقات خود دربارهٔ علل و منشأ انتشار ویروس کرونا را آغاز کنند. نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در پایان سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان به ثبت رسید. سازمان بهداشت جهانی ضمن تایید ورود تیمی از کارشناسان خود به چین اعلام کرد که اعضای این تیم از بدو ورود به شهر ووهان به مدت دو هفته قرنطینه شدند. انتظار می رود مأموریت کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در چین ۵ تا ۶ هفته طول بکشد. در همین حال، یکی از اعضای گروه فرستاده شده به خبرگزاری فرانسه تصریح کرد که هدف این مأموریت «نه یافتن مجرم و مقصر» بلکه «درک و روشن شدن آنچه اتفاق افتاده است» می باشد. وی همچنین تاکید کرد که تحقیق در زمینه منشأ انتشار ویروس کرونا برای «کاستن از خطرات آینده» صورت گرفته است. قرار بود کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هفتهٔ پیش وارد چین شوند اما به دلیل عدم صدور مجوزهای لازم از سوی این کشور به تعویق افتاد و اعتراض این سازمان را در پی داشت. ورود کارشناسان سازمان بهداشت برای چین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این کشور تلاش می کند از پذیرفتن هرگونه مسئولیتی در مورد بیماری همه گیری که منجر به کشته شدن نزدیک به دو میلیون نفر در سراسر جهان شده است، خودداری کند. از سوی دیگر، همزمان با ورود گروه کارشناسان سازمان بهداشت به چین، مقامات بهداشتی این کشور از نخستین قربانی بیماری کووید-۱۹ پس از ۸ ماه در استان هِه‌بِی خبر دادند. این مقامات تا کنون توضیحی در خصوص جزئیات قربانی جدید کرونا در چین ارائه نکرده اند. آخرین مرگ مرتبط با بیماری همه گیری کووید-۱۹ در چین، خاستگاه اصلی ویروس کرونا، در ماه مه سال ۲۰۲۰ به ثبت رسیده بود. بر اساس آمار رسمی مقامات بهداشتی چین، تاکنون چهار هزار و ۶۳۵ نفر در این کشور جان خود را در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست داده اند. این مقامات همچنین روز پنجشنبه اعلام کردند که ۱۳۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است.

چاپ ایمیل

defaultرکورد تازه شمار فوتی‌های کرونا در آلمان؛ ۱۲۴۴ نفر در ۲۴ ساعت
دویچه وله : در ۲۴ ساعت منتهی به صبح پنج‌شنبه (۱۴ ژانویه) ۲۵ هزار و ۱۶۴ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در آلمان ثبت شده است. تعداد فوت‌شدگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ در این بازه زمانی ۱۲۴۴ نفر بوده است. موسسه روبرت کخ آلمان صبح روز پنج شنبه ۲۵ دی (۱۴ ژانویه) آمار جدید مبتلایان به ویروس کرونا در عرض ۲۴ ساعت گذشته را ۲۵ هزار و ۱۶۴ نفر اعلام کرد. بر اساس این گزارش در همین مدت ۱۲۴۴ نفر در اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند که این رقم، رکوردی تازه در آلمان است. از آغاز شیوع پاندمی کرونا در آلمان تا کنون حدود یک میلیون و ۹۷۸ هزار و ۵۹۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌ و مجموعا ۴۳ هزار و ۸۸۱ نفر جانشان را از دست داده‌اند. شاخص ابتلای جدید به ویروس کرونا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در عرض یک هفته نیز در آلمان به ۱۵۱.۲ رسیده است. هدف تعیین‌شده دولت این است که این شاخص به ۵۰ برسد.

چاپ ایمیل

تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز (عکس از آرشیو)اسرائیل خواستار نشست شورای امنیت برای بررسی پرونده غنی سازی ۲۰ درصدی ایران شد
رادیوفردا: در پی آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران، نماینده اسرائیل در سازمان ملل خواستار نشست فوری شورای امنیت شد. گیلعاد اردان سه‌شنبه در نامه‌ای خطاب به رئیس دوره‌ای شورای امنیت بار دیگر ایران را تهدیدی برای ثبات خاورمیانه و صلح و امنیت بین‌المللی دانست. در نامه اسرائیل به شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران آمده است٬ این تصمیم بار دیگر آشکارا نشان داد که ایران هرگز نیات هسته‌ای خود را کنار نگذاشته و نشانه‌ای از تمایل ایران برای توسعه برنامه هسته‌ای نظامی است. در نامه نماینده اسرائیل به شورای امنیت، به طرح مجلس شورای اسلامی برای از بین بردن اسرائیل تا سال ۱۴۲۰اشاره شده و آمده است که «چنین نظریه‌‌ها و سیاست‌های نسل‌کشی، تهدیدات بیشتری از سوی حکومت لجام گسیخته و بی‌بند و بار ایران به همراه دارد.» ایران اخیرا اعلام کرد٬ تولید اورانیوم ۲۰ درصدی را از سر گرفته و سانتریفوژهای پیشرفته نصب کرده است. همچنین ذخایر اورانیوم ۳.۵ درصدی ایران به بیش از ۱۰ برابر حد مجاز، طبق برجام افزایش یافته است.

چاپ ایمیل

همه‌گیری کرونا؛ عربستان سفر شهروندانش به ایران و ۱۱ کشور دیگر را ممنوع کرد
رادیوفردا: وزارت کشور عربستان سعودی شهروندان این کشور را از سفر به ۱۲ کشور «پرخطر و بی‌ثبات» از نظر شیوع ویروس کرونا، که ایران نیز یکی از آنهاست، منع کرده و اعلام کرد که سفر به این کشورها تنها با اخذ مجوز از مقامات مربوطه ممکن خواهد بود. دیگر کشورهای این فهرست تازه عربستان عبارتند از افغانستان، سومالی، سوریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، لیبی، یمن، لبنان، ترکیه، ارمنستان، بلاروس، و ونزوئلا. وزارت کشور عربستان این خبر را روز چهارشنبه، ۲۴ دی، از طریق پیامی در توئیتر اعلام کرد و نوشت که در این ۱۲ کشور شیوع کرونا مهار نشده و خطر شیوع نوع جدید این ویروس نیز بالاست. وزارت بهداشت ایران نیز روز چهار‌شنبه درباره موج چهارم این همه‌گیری در ایران هشدار داد. عربستان سعودی هفته گذشته اعلام کرد که پس از یک ماه ممنوعیت سفر به خارج از کشور به دلیل شیوع کرونا، محدودیت‌های سفر را لغو می‌کند و پروازهای بین‌المللی را از ۳۱ مارس (۱۱ فروردین ۱۴۰۰) از سر می‌گیرد. بریتانیا و آفریقای جنوبی در ماه دسامبر دو نوع جهش‌یافته از ویروس کرونا را در کشورهای خود شناسایی کردند و این دو نوع جدید به سرعت در سایر مناطق جهان گسترش یافته است.

چاپ ایمیل

عباس میرزاکریمی، از محیط بانان ارشد و رئیس سابق ادارۀ حفاظت محیط زیست دماوندرئیس پیشین ادارۀ محیط زیست دماوند با «سلاح جنگی» به قتل رسید
ار اف ای فارسی: عباس میرزاکریمی، رئیس سابق ادارۀ محیط زیست دماوند، سه شنبه شب ۲۳ دی ماه، در حالیکه به خانۀ خود باز می‌گشت بر اثر تیراندازی هدفمند بشدت زخمی شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. بگفتۀ فرماندۀ حفاظت سازمان محیط زیست، در این زمینه چند مظنون به دادسرا معرفی شده‌اند. عباس میرزاکریمی، از محیط بانان ارشد و رئیس سابق ادارۀ حفاظت محیط زیست دماوند در ساعت ۲۱ شب گذشته هنگامی که در خودروی خود در جادۀ گرمابسرد بسوی خانه در حرکت بود، هدف شلیک ۱۰ تیر قرار گرفت و توسط مردم به بیمارستان منتقل شد، اما بر اثر شدت جراحات درگذشت. بگفتۀ محمدتقی تقی‌زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند، عباس میرزاکریمی «با استفاده از سلاح جنگی کلاش مورد حمله و هدف گلوله قرار گرفته است». وی گفت «انگیزه و شناسائی مهاجمان در دست بررسی قرار دارد». بگزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران، عباس میرزاکریمی از حامیان اساسی محیط بانان و از جمله افراد پیگیر در راستای احقاق حقوق محیط‌ بانی و محیط زیست و حفاظت از حیات وحش و عرصه‌های طبیعی در کشور بود. خبرگزاری برنا می‌نویسد او «طراح لایحه حمایت از محیط‌بان سازمان حفاظت از محیط زیست بود و تلاش می‌کرد تا محیط‌بانان بیش از پیش مورد حمایت قانونی قرار بگیرند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.