Blog

 
000
 
انزجار از خشونت
شهلا بهاردوست
پیش از ظهر دیروز ، هفتم ژانویه 2015 ، دو تروریست مسلح به دفتر هفته نامه طنز " شارلی هبدو" در پاریس حمله کردند . در این حمله ،  کاریکاتوریستهای سرشناس فرانسه "کابو"، "شارپ"، "ولینسکی" و "تینیوس" و نیز اقنصاددان معروف فرانسوی ، "برنارد ماریس"   کشته شدند.
مهاجمان پس از تیراندازی و حمله ی مرگبار خود، با فریاد "انتقام پیامبر را گرفتیم  ، الله اکبر ! الله اکبر! "، محل حادثه را ترک کردند.
این که در روزگار اخیر ، پس از حمله های متوالی دیگر به کشورها ی غربی، اینک  جمهوری فرانسه مورد تعرض قرار گرفته است ، دور از ذهن نبود ولی ابعاد حرفه ای و خشونت این حمله آن را نسبت به سایر اعمال مشابه متمایز می نماید . از سوئی این بار قربانیان کور و بی هدف انتخاب نشده بودند ، بلکه به طور مشخص آزادی بیان و آزاداندیشی متمدانه مورد حمله قرار گرفته است . بدیهی است آزاداندیشان ایرانی که خود سال هاست زیر تیغ تئوکراسی و ترور قرار دارند هم پیمان با روشنفکران فرانسوی این "تهاجم به مدنیت و دنیای مدرن" را محکوم می کنند و از اعتراض به آن دریع ندارند ولی این که عده ای در همین ساعات محدود دیروز تا امروز ، این وحشیگری را نوعی پاسخ ! به حکم دادگاه فرانسه در تبرئه ی هفته نامه ی مذکور دانسته اند ، واقعا جای تاسف دارد . این که دادگاهی در دنیای متمدن اتهام "توهین" را مبرا دانسته ، این معنی را  دارد که توهینی درکار نبوده است . این هفته نامه بارها با شخصیت های اسطوره ای همچون عیسی ، موسی ، نوح ، بودا و محمد طنزپردازی کرده است و تنها آن ها که خود را مسلمان می خوانند چنین به مقابله برخواسته اند . البته جامعه ی رسمی مسلمانان فرانسه در اعلانی این جنایت را محکوم کرده است ، ولی جا دارد جامعه و نهادهای مدنی و سیاسی فرانسه بیاندیشند که چگونه زمینه های بروز چنین خشونت ها یی در جامعه ای که آزادی در آن "ارزش مدنی " تلقی شده است ، بوجود می آید . 
 
سردبیری سایت البرز ، همراه با دوستان ایرانی آزاداندیش و جامعه ی روشنفکری اروپا این جنایت شوک آور را محکوم می کند . خوشبختانه تا ساعات نیمه شب گذشته بسیاری از مردم و جوانان پاریسی با تجمع در میدان "ریپوبلیک" بر حق آزادی بیان تاکید کردند و به این جنابت ها اعلام انزجار کردند که عکس های زیر نماهایی از آن را نشان می دهند .
 
هنگام تنظیم این متن خبر جدیدی رسید مبنی بر این که پاریس برای بار دوم امروز ، 8 ژانویه 2015 مورد حمله قرار گرفت و در ابستگاه مترویی در جنوب پاریس تیراندازی رخ داده است  ، مخابره شد که به غایت جای تاسف دارد و بر لزوم تحقق مقابله با این تروریسم به غایت خطرناک می افزاید . 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.