12
جنایت علیه کودکان شین آباد ادامه دارد
لیلا جدیدی
سیران یگانه و ساریا رسول ‌زاده جان سپردند و حال 3 کودک دیگر وخیم است. از هر زاویه ای آتش سوزی در روستای شین آباد و سپس رسیدگی و درمان کودکان قربانی آن را بررسی کنیم، به این واقعیت دردناک می رسیم که سوختن 36 کودک در این حادثه نمونه ای از وضعیت اسفبار مدارس ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی است. 
رسول خضری، نماینده پیرانشهر در مجلس ارتجاع، حال سه تن از دانش ‌آموزان حادثه آتش‌ سوزی دبستان روستای شین‌ آباد را وخیم اعلام کرد. بنا بر گزارشها، برخی از این دانش‌ آموزان دچار مصدومیت ۴۰ درصدی شده‌ اند. همچنین، فریدون عابدینی، رییس بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان، در باره درمان این کودکان واقعیتی شرم آور را آشکار کرده و می گوید: "چنانچه روشهای جدید سوختگی به کار برده می شد، امکان بهبودی آنها افزایش می یافت."
وی می افزاید: "در روشهای جدید درمان بیماران سوختگی، پس از 24 ساعت نسوج مرده از محل آسیب دیده با توجه به میزان سوختگی طی یک یا دو عمل برداشته می‌ شود و مدت زمان کوتاهی پس از آن، از پانسمانهای نانو کریستال نقره با پوشش آنتی باکتریال در محل آسیب دیده قرار داده می‌ شود"، اما به گفته وی: "برای درمان اولیه این بیماران از روشهای سنتی مصرف بتادین و پماد استفاده شده است و این در حالی است که در اکثر کشورهای دنیا و به ویژه بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان این روش منسوخ شده است."
دکتر جعفری، معاون درمانی "بیمارستان امام خمینی ارومیه"، از مشکلات تنفسی زیادی که حاصل استنشاق دود ناشی از سوختگی زیاد در فضای بسته کلاس بوده می گوید و افزون بر آن، تنفس گازهای ناشی از سوخت نفت سفید در محیط بسته بیمارستان را علت بیماریهای تنفسی مزمن تا سالهای بعد به شمار می آورد.
کودکانی که در این آتش سوزی حق زندگی کردن را از دست داده اند و یا سراسر عمر خود را با جسمی سوخته و بیماریهای عفونی سر خواهند کرد، از فرزندان محروم و خانواده های زحمتکش کُرد هستند که در محرومیت دوچندان قرار دارند. این در حالیست که جمهوری اسلامی هیچگاه در هزینه کردن برای سرکوب این مردم کوتاهی نکرده و به همین شکل به خطراتی که زندگی و سلامت فرزندان آنها را تهدید می کند، کاملا بی اعتناست.
طبق استانداردهای پایه ای بین المللی، حفظ امنیت دانش آموزان در مدارس از مهمترین ارجحیتها است. مدارس موظف هستند برنامه هایی همه جانبه برای پیشگیری از آتش سوزی و همچنین در صورت وقوع، مقابله با آن که شامل آموزش دانش آموزان، آموزگاران و کارکنان مدارس می شود، داشته باشند. این استانداردها، تمامی وسایل و تجهیزاتی که احتمال خطر آتش سوزی را دارند و باید از دسترس دور باشند مانند سیمهای برق، مایعات آتش گیر، انبار زباله و غیره را در بر می گیرد. بر اساس استانداردهای مزبور تمامی کلاسها باید توسط مقامهای هر منطقه به طور مرتب بازدید و بررسی شوند. مدارس و کلاسها باید درهای خروج اضطراری در هنگام آتش سوزی داشته باشند و حتی تمامی وسایل کلاسها باید از جنس نسوز باشد. همچنین وسایل خاموش کردن آتش باید کاملا در دسترس باشد.
از آنجاییکه هیچیک از این اصول پایه ای در مدارس رعایت نمی شود و همزمان برای درمان کودکان نیز از ابزارهای قرون وسطایی استفاده می شود، این حادثه یک سهل انگاری جنایتکارانه به شمار می آید؛ جنایتی که دست جمهوری اسلامی بدان آغشته است. مردم ایران و به ویژه فعالان حقوق بشر باید خواستار محاکمه عاملان این جنایت باشند و به هیچ وجه این امر را که به جان و زندگی کودکان این سرزمین ربط دارد، مسکوت نگذارند.
 
 
 
جنگ خبر

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.