یونیسف: بیش از هزار کودک در عرض دو ماه در سوریه کشته شده‌اند
به گزارش یونیسف تنها در ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۱۸ بیش از یکهزار کودک در سوریه کشته شده‌اند. حدود ۷۵۰ هزار کودک نیز دچار معلولیت‌های جسمی و روحی ناشی از جنگ شده‌اند. ۲۰۰ هزار کودک در غوطه شرقی در محاصره هستند.

سازمان‌های امدادی و کمک‌رسانی بیلانی دردآور از جنگ سوریه ارائه کرده‌اند؛ جنگی که اکنون هفت سال است، جریان دارد.

یونیسف، صندوق کمک به کودکان سازمان ملل روز دوشنبه (۱۲ مارس / ۲۱ اسفند) تازه‌ترین گزارش خود درباره جنگ و خونریزی در سوریه را منتشر کرده است.

طبق این گزارش بیش از یک و نیم میلیون انسان در سوریه بر اثر جنگ، صدمه‌های جسمی و روحی دیده‌اند. بیش از نیمی از شهروندان سوریه نیز آواره شده و یا به خارج از کشور گریخته‌اند یا در داخل خاک این کشور آواره هستند.

در گزارش یونیسف همچنین آمده که در پی جنگ و درگیری‌ها در این کشور در حال حاضر ۸۶ هزار نفر از شهروندان سوریه، عضوی از بدن خود را از دست داده‌اند.

این سازمان هشدار داده است، عدم دسترسی به کمک‌های پزشکی و روانشناختی اغلب سبب می‌شود که زخم‌های قربانیان جنگ در سوریه به کندی بهبود یابد و در برخی موارد حتی وضعیت آنان وخیم‌تر شود. بسیاری از کودکان اعضای خانواده و بستگان خود را در جنگ از دست داده و فردی را ندارند که از آنها سرپرستی کند.

یونیسف می‌کوشد، از طریق پروژه‌های گوناگون در منطقه به کودکان توان‌خواه کمک کند و بازگشت آنها به مدرسه را ممکن سازد.

طبق ارزیابی گرت کاپیلاره، مدیر منطقه‌ای یونیسف برای بخش خاورمیانه و شمال آفریقا، حدود ۷۵۰ هزار کودک با معلولیت‌های جسمی و روحی ناشی از جنگ سوریه دست و پنجه نرم می‌کنند.

طبق آمار رسمی تنها در سال گذشته میلادی ۹۱۰ کودک کشته و ۳۶۱ تن از آنان نیز زخمی شده‌اند. کارشناسان شمار واقعی کودکان قربانی را به مراتب بیتشر ارزیابی می‌کنند.

چشم‌اندازی تیره

کاپیلاره در راستای انتشار گزارش یونیسف تصریح کرد حفاظت از کودکان در جنگ و درگیری‌ها از اصول اساسی حقوق اقوام است. به گفته‌ی او "از این خط قرمز نباید هرگز عبور کرد، اما امروز وضعیتی حاکم شده که این اصول ظاهرا دیگر اعتباری ندارند".

کریستیان اشنایدر، مدیر اجرایی یونیسف در آلمان نیز در این رابطه گفته است: «ما گمان می‌کردیم که وضعیتی غیرانسانی‌تر از آنچه در حلب دیدیم، مشاهده نخواهیم کرد، اما وضعیت غیرنظامیان در منطقه‌ی تحت محاصره‌ی غوطه شرقی بدتر از چیزی است که امدادگران در سال ۲۰۱۶ در حلب تجربه کرده بودند.»

به گفته‌ی او ۴۰ درصد از ۲۰۰ هزار کودکی که به همراه والدین خود در غوطه‌ی شرقی در محاصره هستند، از گرسنگی رنج می‌برند.

اشنایدر تصریح می‌کند که هیچ کودکی در سوریه از پیامدهای جنگ در امان نیست و آن دسته از کودکانی هم که زنده ‌مانده‌اند، مرگ پدر و مادر و بستگان خود، بمباران‌های متعدد و فرار و آوارگی را به چشم می‌بینند.

تازه‌ترین آمار درباره کودکان قربانی در جنگ سوریه بر نگرانی‌های موجود دامن زده است. تنها در ماه ژانویه و فوریه ۲۰۱۸ بیش از یکهزار کودک جان خود را در جنگ و درگیری‌های سوریه از دست داده‌اند.

مدیر اجرایی یونیسف تمامی طرف‌های درگیری را به "رعایت آتش‌بسی فراخوانده که واقعا شایستگی نام آتش‌بس را داشته باشد".

در گزارش یونیسف همچنین به استفاده از کودکان سرباز در سوریه اشاره شده است. طرف‌های درگیری در سوریه در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۹۰۰ کودک را به جنگ فرستاده‌اند که یک چهارم آنها زیر ۱۵ سال سن داشتند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.