یوتیوب قوانین حفاظت از کودکان را 'نقض کرده است'
گروه‌هایی در آمریکا یوتیوب را متهم به نقض قوانین حفاظت از کودکان کرده‌اند.

گروه‌های حامی حفظ حریم خصوصی، امنیت و سلامت کودکان و ۲۳ نفر از کاربران، علیه یوتیوب به کمیسون تجارت فدرال (اف‌تی‌سی) آمریکا شکایت کرده‌اند. آنها مدعی‌ هستند که یوتیوب از کودکان زیر ۱۳ سال اطلاعات جمع‌آوری می‌کند.

این گروه‌ها گفته‌اند که یوتیوب "قانون را در نظر نمی‌گیرد و از کودکان بدون رضایت و آگاهی والدین سود می‌برد."

گوگل که مالک یوتیوب است، در بیانیه‌ای گفته است:"یوتیوب برای کودکان نیست".

چرا علیه یوتیوب شکایت شده است؟
استدلال این گروه‌ها از جمله گروه "کمپین برای دوره کودکی بدون بهره‌برداری تجاری" این است که یوتیوب مطابق مقتضیات "قانون حفاظت از حریم خصوصی کودکان در اینترنت" عمل نمی‌کند.

بنا بر این قانون در آمریکا، سایت‌های اینترنتی که برای کودکان راه‌اندازی شده است در صورتی که بخواهد اطلاعاتی از کودکان جمع‌آوری کند، باید والدین آنها را در جریان بگذارد و قبل از دریافت و ردیابی اطلاعات آنها باید از والدین اجازه بگیرد.

این گروه اما مدعی است که یوتیوب اطلاعاتی درباره موقعیت و نحوه جستجو و استفاده از مرورگر اینترنتی افراد را - حتی اگر کودک باشند - جمع‌آوری می‌کند تا از آن در پخش تبلیغات تجاری هدفمند استفاده کند.

این گروه افزوده: "یوتیوب یکی از محبوب‌ترین سایت‌های اینترنتی در میان کودکان است و آنها این را می‌دانند."
در بیانیه گروه آمده: "بسیاری از موفق‌ترین کانال‌های یوتیوب، ویدیوهای ترانه برای کودکان، کارتون، تبلیغات اسباب‌بازی و دیگر محتویات را نشان می‌دهد که برای جلب توجه کودکان طراحی شده است. یوتیوب همچنین رهنمودی به کسانی که برای کودکان ویدیو تهیه می‌کنند، فراهم کرده است."

"گوگل می‌داند که کودکان در آن حضور دارند و گامی برای حفاظت حریم خصوصی آنها برنمی‌دارد."

یوتیوب چه پاسخی داده است؟
گوگل می‌گوید سایت یوتیوب برای افرادی از ۱۳ سال به بالا طراحی شده است و برای ایجاد یک حساب در آن یک فرد باید حداقل ۱۳ سال داشته باشد.

این شرکت گفته که شکایتی از گروهی دریافت نکرده‌ است و افزوده که حفاظت از کودکان و خانواده‌ها "اولویت اول" آنها است.

گوگل گفته است ابزاری که در تبلیغات تجاری از آن استفاده می‌کند، گزینه هدف‌گیری افراد زیر ۱۳ سال را ندارد.

این شرکت همچنین گفته که اپلیکیشن "یوتیوب ویژه بچه‌ها" را هم به کاربران آن فراهم کرده که "به طور خاص برای کودکان طراحی شده است".

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.