یونیسف: نیم میلیون کودک افغان با خطرات ناشی از خشکسالی روبرو هستند
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده است که خشکسالی در افغانستان ۵۰۰ هزار کودک را با خطر سوء تغذیه و کم‌آبی مواجه کرده است.

این نهاد در تازه‌ترین خبرنامه خود هشدار داده است که نباریدن باران در اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ در افغانستان، منجر به فقدان امنیت غذایی و کمبود آب آشامیدنی سالم و افزایش سوء تغذیه در میان کودکان شده است.

به گزارش این نهاد خشکسالی بر شرایط ۲۲ ولایت افغانستان اثر گذاشته و اکنون آثار آن بر زندگی یک میلیون نفر از مردم این کشور محسوس است و درماه آینده بیشتر از دو میلیون نفر در معرض آسیب‌های ناشی از خشکسالی قرار خواهند گرفت.

این نهاد سازمان ملل افزوده که ١٠ ولایت افغانستان گرفتار نبود امنیت غذایی و کمبود آب آشامیدنی هستند. در این ولایت‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد منابع آبی خشک شده‌اند.

براساس اعلام یونیسف، ولایت‌های بادغیس، بامیان، دایکندی، غور، هیلمند، قندهار، جوزجان، ننگرهار، نیمروز، نورستان، تخار و ارزگان از ولایت‌هایی است که از خشکسالی به شدت آسیب دیده‌اند.

یونیسف گفته که آمار سوء تغذیه در این ولایت‌ها از قبل هم بالا بود و با نرسیدن غذای مقوی و آب سالم آشامیدنی در کنار عدم توجه به بهداشت محیط می‌تواند وضعیت آنها را به مراتب بدتر از قبل کند.

عادل خودر، رئیس نمایندگی یونیسف در افغانستان گفته که کودکان افغان در سراسر این کشور قبل از این نیز با مشکلات زیادی روبرو بودند و اکنون باید با این مشکل جدید نیز مقابله کنند.

یونیسف افزوده که خشکسالی در بدترین موقع سال که بهار باشد، بروز کرده است.

افغانستان
سازمان ملل قبل از این اعلام کرده بود که 13 میلیون نفر در افغانستان اکنون امنیت غذای ندارند

به گزارش این نهاد تاثیرات خشکسالی نمی‌تواند بدتراز این باشد، هر ساله سوء تغذیه در فصل تابستان به طور متوسط ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. حدود ۱.۶ میلیون کودک و نزدیک به نیم میلیون زن حامله و شیرده از سوء تغذیه در سراسر افغانستان رنج می‌برند.

عادل خودر افزوده که هدف یونیسف این است که کودکان و خانواده‌ها به غذای مقوی، آب سالم و خدمات بهداشتی مورد نیاز دسترسی داشته باشند. به گفته او تأثیر سوء تغذیه می‌تواند یک عمر دوام یابد و به همین دلیل است که یونیسف در حال شناسایی کودکانی است که در معرض خطر هستند.

این نهاد با اشاره به اقدام‌های دولت افغانستان برای مبارزه با خشکسالی، گفته که بررسی یونیسف و شرکای کاری‌اش در بخش تغذیه نشان می‌دهد که ۹۲ هزار کودک و بیش از هشت هزار زن حامله و شیرده به کمک فوری نیاز دارند.

براساس ارزیابی یونیسف درحد فاصل ماه‌های جولای و دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۲۱ هزار کودک زیر ۵ سال دچار سوء تغذیه شده و ۳۳ هزار زن شیر ده و حامله به غذا برای زنده ماندن نیاز دارند.

این نهاد افزوده که ۸۷۵ هزار نفر در شش ماه آینده به کمک نیاز دارند. یونیسف و نهادهای همکار آن تلاش دارند به این مشکل رسیدگی کنند.

این نهاد افزوده که یونیسف به ۱۰ میلیون دلار برای کمک به آسیب دیدگان نیاز دارد.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.