جسد ده‌ها کودک «قربانی‌شده» در پرو پیدا شد
باستان‌شناسان در منطقه‌ای در شمال پرو، شواهد معتبری یافته‌اند که حاکی از «قربانی‌کردن» دست‌جمعی ده‌ها کودک است. احتمال داده شده که این کودکان برای جلوگیری از باران‌های شدید قربانی شده‌اند.

پیکرهای پیداشده در گورستان موسوم به «لاس یاماس»، متعلق به دوران پادشاهی «چیمو» است؛ چیموها یک امپراتوری بومی از مردم آمریکا در دوران پیشاکلمبی در پرو بودند. سلسله آن‌ها از حدود ۹۰۰ پس از میلاد تا دوران قدرت‌گرفتن «اینکا»ها در ۱۵۰۰ پس از میلاد ادامه پیدا کرد.

۱۴۰ جسد پیدا شده متعلق به کودکانی بین ۵ تا ۱۴ سال است که به‌شکل سنتی قربانی شده‌اند. منطقه‌ای که جسد کودکان پیدا شده، دربرگیرنده باقی‌مانده اجساد ۲۰۰ لاما (نوعی شتر آمریکای جنوبی) نیز هست و به‌نظر می‌رسد جمگلی در یک روز قربانی شده‌اند.

پژوهشگران این احتمال را مطرح کرده‌اند که قربانی‌کردن این افراد به‌خاطر باران‌های شدید و سیلی که راه افتاده بود، صورت گرفته‌است.

گابریل پریتو، استاد دانشگاه و یکی از مدیران پژوهش‌های صورت‌گرفته به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است «احتمالا آن‌ها می‌خواستند مهم‌ترین چیزی که به‌عنوان یک جامعه دارند به خدایان تقدیم کنند؛ و مهم‌ترین چیز، کودکان بودند چراکه نماد آینده هستند».

تحقیقات نشان می‌دهد کودکان رو به دریا و لاماها رو به کوه‌های آند قربانی شده‌اند.

پژوهش‌ها حاکی‌ست هم دختران و هم پسران، از گروه‌های مختلف قومی، در بین قربانی‌شدگان بودند و همه آن‌ها «توسط فرد یا افراد حرفه‌ای» کشته شده‌اند. زخم‌ها و برش‌ها نشان می‌دهد که احتمالا قلب کودکان از بدن آن‌ها بیرون آورده شده بود.

نشانه‌های مختلفی از قربانی کردن انسان‌ها در برخی فرهنگ‌های بومی قاره آمریکا دیده شده‌است؛ از جمله در میان مردم «مایا»، مردم «آزتک» و «اینکا‌»ها. با این‌همه آنچه یافته‌های اخیر را متمایز از تحقیقات پیشین می‌کند این است که موارد و شواهد بسیار نادری از قربانی‌کردن کودکان آن‌هم به‌صورت دست‌جمعی در دست است. نشریه «نشنال جئوگرافیک» -که در انتشار یافته‌ها همکاری کرده- یادآوری می‌کند پیش از این تنها نمونه‌ عمده‌ای که مشخصا دربرگیرنده ۴۲ پیکر از کودکان قربانی‌شده است به یافته‌ها در معبد مایور، در تنوچتیتلان، پایتخت امپراتوری آزتک، باز می‌گردد.

با استفاده از خبرگزاری اسوشیتدپرس و ان‌پی‌آر|ت.ت

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.