یونیسف: نیمی از کودکان به ویژه دختران افغانستان از سوادآموزی محرومند
براساس تازه‌ترین گزارش منتشرشده از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) تقریبا نیمی از کودکان افغانستان از آموزش رسمی و رفتن به مدرسه محروم هستند. براساس این گزارش برای نخستین بار از سال ۲۰۰۲ و پایان حکومت طالبان تاکنون تعداد کودکان محروم از تحصیب در افغانستان چنین افزایش یافته است.

در گزارشی که روز یکشنبه سوم آوریل/ ۱۳ خرداد از سوی یونیسف منتشر شد، دلایل اصلی این موضوع ناامنی و ادامه جنگ و همچنین مشکلات اقتصادی عنوان شده است.

همچنین تعداد کودکان دختران محروم از تحصیل بیشتر بوده و از میان 3 میلیون و 700 هزار کودک در فاصله سنی ۷ تا ۱۷ سال که از تحصیل محروم هستند، ۶۰ درصد از آنها دختر هستند.

در این گزارش همچنین آمده که ولایات جنوبی افغانستان از جمله قندهار، هلمند، زابل و اوروزگان و همچنین در مرکز این کشور ولایات وَردَک و پکتیکا از جمله مناطقی هستند که تقریبا 85 درصد دختران امکان تحصیل ندارند. در این مناطق هنوز جنگجویان طالبان حضور دارند.

طبق برآورد صندوق کودکان سازمان ملل از میان ۳۰۰ هزار کودکی که اکنون در مدارس و در مقطع ابتدایی ثبت‌نام کرده‌اند نیز احتمال ترک مدرسه پیش از پایان دوره دبستان وجود دارد. این کودکان معمولا در مناطق روستایی و در خانواده‌های فقیری زندگی می‌کنند که اغلب به دلایل مشکلات امنیتی کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

در این گزارش آمده که مهاجرت و ازدواج در سنین پایین بر توانایی کودکان به ویژه دختران برای ادامه تحصیل تاثیر منفی دارد. همچنین فقدان معملمان زن، امکانات ناچیز مدارس و ناامنی فاکتورهای اصلی‌ست که سبب ترک تحصیل کودکان به ویژه دختران می‌شود.

همچنین دختران در افغانستان به دلیل "اعتقادات مذهبی" خانواده‌ها و همچنین "ازدواج در کودکی" معمولا از رفتن به مدرسه بازمی‌مانند.

این گزارش همچنین دلایل دیگری از جمله "بی‌سوادی پدر و مادرها، فقر و هزینه تحصیل" را هم به دلایل این امر می‌افزاید.

به گفته "عادله خضر" نماینده یونیسف در افغانستان، وقتی کودکان امکان رفتن به مدرسه و تحصیل را نداشته باشند، خطراتی چون سوء استفاده از آنها، بهره‌کشی و همچنین به خدمت گرفتن کودکان توسط گروه‌های نظامی افزایش می‌یابد.

همچنین براساس گزارش منتشرشده برای کنگره آمریکا تا پایان آوریل گذشته ۲۰ درصد از سرزمین افغانستان تحت کنترل شورشیان طالبان و فقط ۵۶ درصد از این کشور در کنترل دولت وحدت ملی به ریاست محمد اشرف غنی است. این آمار نیز نسبت به سال ۲۰۰۱ برای اولین بار افزایش یافته است.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.